Брюссель рекомендує Україні, не очікуючи завершення війни, поступово відновлювати різноманітність медіа
Європейська комісія вперше публічно розкритикувала телемарафон “Єдині новини” в Україні. У ЄС вважають, що країна повинна працювати над відновленням плюралізму в медіа, не очікуючи кінця війні. Також єврокомісарів турбує діяльність телеканалу "Рада".
У звіті щодо прогресу держав-кандидатів на вступ Єврокомісія висловила занепокоєння щодо обʼєктивності телемарафону. Одне з критичних зауважень Брюсселя стосується також фінансування з держбюджету телемарафону "Єдині новини".
"У 2023 році український уряд інвестував державні кошти в проєкт телевізійного марафону. Варто переоцінити, чи є це найкращий майданчик для вільної дискусії", – йдеться у документі.
Європейська комісія також звернула увагу на роботу телеканалу "Рада". Основним завданням цього каналу мало бути "поширення інформації про парламентську діяльність, зокрема про роботу представників парламентської опозиції", наголошують у ЄС. Зараз "Раду" часто критикують саме через низький рівень представленості опозиції, а також через те, що трансляція засідань парламенту досі не відновилася.
Також Брюссель рекомендує Україні відновлювати різноманітність медіа поступово, не очікуючи завершення війни. ЄС чекає, що влада України буде "поступово відновлювати прозорий, плюралістичний і незалежний медіаландшафт", поступово знімаючи обмеження, причому це очікування не пов'язане із завершенням воєнного стану.
Документ, у якому ЄК висловила ці критичні зауваження, є частиною щорічного звіту про усі держави-кандидати, включно з Україною. У ньому, зокрема, аналізується дотримання державами засадничих цінностей ЄС, до яких належить також повага до свободи слова і свободи вираження.
Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький заявив у жовтні 2024 року, що марафон "Єдині новини" продовжуватиме своє мовлення, допоки триває війна в Україні. Він вважає це ефективним інструментом у боротьбі з російською пропагандою. Крім того, проєкт з часом може стати більш освітнім, з акцентом на збереженні української культури та ідентичності.
На запитання про побоювання західних партнерів через обмеження свободи слова, міністр зазначив, що в роботі марафону немає цензури, а в прямі етери запрошують різних спікерів та експертів. Сам проєкт направлений виключно на надання якісного новинного контенту українцям.
Телемарафон "Єдині новини" був створений під час війни, щоб об'єднати інформаційний простір і надавати перевірену інформацію громадянам. Марафон почав мовлення після повномасштабного вторгнення Росії в Україну і став основним джерелом новин для населення. Раніше влада також повідомляла про плани модернізувати проєкт, додаючи освітні та культурні елементи.
Однак рейтинги довіри до телемарафону серед українців почали падати. За данними опитувань, телемарафон має рейтинг довіри приблизно 30% і займає третє місце серед опитаних респондентів. Тоді як новинні пабліки у месенджері Телеграм, який уряд планує заблокувати, займає перше місце і 53%. Результати опитування свідчать про те, що Telegram-канали є найпопулярнішим джерелом новин для українців віком до 30 років, значно випереджаючи інші джерела. Натомість люди старшого віку (понад 60 років) частіше обирають телемарафон "Єдині новини".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.