В Укренерго розповіли, коли варто економити електроенергію - пояснення "на котах"

Читать на русском

Ощадливе споживання електроенергії є корисною звичкою і для мирних часів

Читать на русском
Укренерго

Ощадливе споживання електроенергії є корисною звичкою і для мирних часів

В Україні збільшилося навантаження на енергосистему через похолодання. Це вносить зміни в особливості споживання. Влітку просили максимально економити ввечері після 19:00. Тепер найкритичніші години - з 17:00 до 19:00, а потреба в раціональному ощадливому споживанні є з 09:00 до 19:00.

Як розповіли в Укренерго, ощадливе споживання - корисна звичка і для мирних часів. Але в різні сезони пікове споживання відбувається в різні години.

"За останній тиждень похолодало на 6°C. Споживання електроенергії в Україні за цей час збільшилось на 11% та продовжує зростати. Для енергосистеми - це стрімке та відчутне зростання навантаження. Для того, щоб задовольнити такий попит, необхідно, щоб в системі працювало додатково ще 1 атомний блок та 2-3 блоки теплоелектростанцій", - акцентували в Укренерго. 

Частину теплових енергоблоків все ще відновлюють після влучань ракет та дронів, частина - вимушено зупиняється в аварійний ремонт через збільшення навантаження. А резерву генерації як до війни немає - адже частина енергообʼєктів опинилася на окупованих територіях, зокрема Запорізька АЕС, яка забезпечувала до 25% генерації. Це складна ситуація, але з нею можна впоратися, якщо розумно споживати електроенергію.

На що саме впливає похолодання?

Споживання електроенергії нерівномірне. Протягом доби воно має піки - зранку, коли всі збираються на роботу, і ввечері, коли повертаються додому. Але влітку графік споживання був схожим на одновухого котика (дивіться інфографіку), бо пік споживання зранку був незначним, а ввечері - відчутно зростав.

Зимовий "котик" (графік електроспоживання) має інший вигляд. По-перше, він підріс, бо споживання виросло, а по-друге, "вушка" його (піки споживання) не такі гостренькі - бо в денні години електроенергію використовують для обігріву, а через короткий світловий день люди раніше вмикають освітлення. Таким чином пік споживання зараз змістився на 17:00.

Чим нижче опускатиметься стовпчик термометра, тим вище зростатиме споживання і, відповідно, навантаження на енергосистему.
Зимовий "котик"-графік споживання - і в мирні часи був більшим, ніж літній.

"Тому, коли ми "годуємо котика", тобто використовуємо електроенергію по-максимуму, зростає навантаження на енергосистему. Такий попит важко покрити електростанціям, які все ще відновлюються від терористичних атак минулої зими. Економне споживання електроенергії допоможе енергетикам забезпечити надійне живлення для всіх споживачів. Також економія з боку споживачів убезпечить електростанції від надмірних навантажень, а відповідно і від додаткових пошкоджень", - вказали в Укренерго. 

Ощадливо споживати електроенергію потрібно з 09:00 до 19:00. Особливо уважно ставитись до свідомого споживання - з 17:00 до 19:00, тобто у години добового максимуму споживання, коли навантаження на енергосистему найбільше. Це означає: не вмикайте одночасно потужні електроприлади, зменште час роботи обігрівачів та бойлерів, вимикайте світло в порожніх приміщеннях, переносьте прання на нічні години доби.

Як похолодання впливає на споживання електроенергії
Як похолодання впливає на споживання електроенергії

Чому не можна знову взяти аварійну допомогу, як влітку

Аварійна допомога - це екстрений та крайній захід для втримання балансу між споживанням та виробництвом у випадку критичної ситуації в енергосистемі. В цивілізованому світі аварійна допомога використовується, коли комерційні поставки неможливі з технічних (аварійних) причин. Її вартість зазвичай значно вища комерційного імпорту. Крім того, інші країни надають аварійну допомогу, тільки якщо мають вільні потужності. А в період значного похолодання їх може не бути. Тому аварійна допомога може лише на короткий термін запобігти критичній ситуації в енергосистемі, даючи можливість застосувати інші заходи для збалансування системи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.