Не зважаючи на воєнний стан, проблема незаконної вирубки лісу залишається надзвичайно актуальною, вважає адвокатка Ольга Брус
Верховна Рада в другому читанні ухвалила законопроєкт №9665, який посилює кримінальну та адміністративну відповідальність за незаконний обіг деревини. Документ передбачає посилення відповідальності за незаконну вирубку, пошкодження, знищення дерев чи чагарників. Покарання збільшили уп’ятеро — тепер воно становитиме від 34 до 85 тисяч гривень. Про це Інформатору розповіли адвокати.
Адвокатка "EvrikaLaw" Ольга Брус наголошує, що не зважаючи на воєнний стан, проблема незаконної вирубки лісу залишається надзвичайно актуальною. Більше того правопорушники користуються відверненням уваги та лише нарощують «темний» експорт деревини.
"Це, своєю чергою, створює значну небезпеку довкіллю України, адже наш лісовий фонд і так зазнав значних втрат внаслідок бойових дій. Тому дійсно питання посилення відповідальності за незаконну вирубку дерев є нагальним. Саме з метою розв'язання даного питання в жовтні був прийнятий законопроєкт №9665, який вносить ряд змін до Кримінального кодексу України (далі ККУ) та Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП)", - зазначає Брус.
Керуючий партнер Адвокатського Об’єднання «Віннер Партнерс» Сергій Литвиненко вказує, що народні обранці посилили відповідальність за незаконну вирубку, пошкодження, знищення дерев чи чагарників. Покарання збільшили уп’ятеро — тепер воно становитиме від 34 до 85 тисяч гривень. Також законопроєкт передбачає альтернативний вид покарання за такий злочин — обмеження або позбавлення волі до трьох років. За повторний злочин або попередню змову передбачений штраф від 85 до 170 тисяч гривень.
Крім того, Верховна Рада в законопроєкті окремо визначила, що дії вчинені на заповідних територіях каратимуться штрафом до 170 тисяч гривень, а спричинення тяжких наслідків коштуватиме порушнику від 255 до 425 тисяч гривень. Окремо передбачено покарання за незаконну вирубку дерев в умовах воєнного стану – на порушників чекатиме позбавлення волі строком до 10 років.
Водночас як передбачає законопроєкт - відтепер каратиметься незаконна заготівля очерету – штраф за таке порушення становитиме від 34 до 85 тисяч гривень. Зміни стосуються й адміністративної відповідальності. Штрафи за незаконне вирубування, пошкодження лісових культур та молодняка тепер становлять від 3 400 до 5 500 гривень, а для посадових осіб – від 5 100 до 10 200 гривень.
Нововведення передбачені законопроєктом торкнулися Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України, в які мають бути внесені відповідні зміни. Так, прийнятий Закон доповнює КУпАП новою статтею 65-2. Вона передбачає встановлення штрафів за незаконне перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, які підтверджують законність їхнього походження або ж ці документи підроблені чи містять неправдиві відомості. Такі порушення каратимуться штрафом у розмірі від 510 до 15 300 гривень для громадян і від 3 400 гривень до 15 300 гривень для чиновників.
Крім того, закон доповнює Кримінальний кодекс статтею 246-1. Вона передбачає кримінальну відповідальність за незаконне перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, які підтверджують законність їхнього походження, або ж ці документи підроблені чи містять неправдиві відомості. Ця стаття застосовуватиметься, якщо така діяльність призвела до збитків у значному розмірі. Такі порушення каратимуться накладанням штрафу від 34 тисячі гривень – 51 тисяча гривень або обмеженням волі на строк до трьох років. Відповідальність також посилили за самовільне сінокосіння і пасіння худоби на землях державного лісового фонду, не вкритих лісом, а також заготівлю очерету, самовільне збирання плодів, горіхів, грибів та ягід. Якщо раніше на порушників очікував штраф від 17 до 21 гривні, то тепер від 425 до 850 гривень.
"Подібне збільшення штрафів дійсно може позитивно вплинути на ситуацію з незаконною вирубкою лісів та завдасть удару по «темному» експорту лісу", - резюмувала Брус.
За останні 20 років в українській частині Карпат вирубали майже 10% усього лісового покрову. Про це йдеться в аналізі NGL.media, пише Економічна правда. Виявилося, що за останні 20 років в українській частині Карпат вирубали 161 тис. га лісу – це майже 10% усього лісового покрову. При цьому, 80% цих втрат припадають на лісництва Держлісагентства. Решта втрат припадають на комунальні ліси, землі запасу і ліси, підпорядковані безпосередньо міністерствам – Міноборони, Міносвіти чи Мінагрополітики. Втрати лісу Карпат дорівнюють площі Києва, Харкова, Одеси, Львова, Івано-Франківська і Тернополя разом взятих.
Загалом по всі території гірської системи, яка розташована на території восьми країн, вирубують чотири гектари лісу щогодини, це приблизно 20 дерев щохвилини. Дуже часто це стиглі й цінні породи дерев, які можна вигідно продати, йдеться у дослідженні Greenpeace. Найпоширенішою схемою вирубки лісів стала рубка переформування. У Карпатах на висоті 800-900 метрів має рости не ялина, яка була штучно висаджена і всихає через те, що їй не підходять місцеві умови, а букові та ялицеві ліси. За 50 років вибіркових рубок можна переформувати ліс з ялинового у буковий без суцільної вирубки. Але на практиці перевірити, які саме дерева зрубали, складно. У Львівській області часто оголошують рубки переформування навіть там, де ялина не росте. Також поширена схема, коли вирубують більше дерев, ніж заплановано, отримуючи додатковий прибуток.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.