Як з ухилянтів стягуватимуть майно за несплату штрафу від ТЦК: у Мін’юсті дали пояснення

Штраф має бути сплачений не пізніше ніж через 15 днів з дня вручення постанови, а у разі оскарження – щонайбільше через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення

Штраф від ТЦК
Як стягуватимуть майно за несплату штафів від ТЦК. Колаж: Інформатор

В Україні на ухилянтів від мобілізації накладають штраф у розмірі від 17 тисяч грн до 25,5 тисяч грн, якщо повістка від ТЦК повертається неврученою. У разі несплати відкриватимуться виконавчі провадження з метою стягнення з рахунків. Якщо у боржника відсутні кошті та інші цінностей, то у нього вилучатимуть інше майно.

Штраф від ТЦК необхідно сплатити не пізніше ніж через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови – щонайбільше через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Про це повідомив Мін’юст у коментарі виданню “Судово-юридична газета”.

“У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби (ДВС) за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом”, – пояснили у Мін'юсті.

Якщо боржник не сплачує штраф, то державним виконавцем вживаються заходи примусового виконання рішень шляхом звернення стягнення на кошти та майно ухилянта. Зокрема:

  • звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації (пред’явленні електронних грошей до погашення в обмін на кошти, що перераховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби)
    арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника
    стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах
  • у разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення невідкладно звертається також на належне боржнику інше майно, крім майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення.
  • стягнення на майно боржника звертається в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця
  • якщо боржник володіє майном разом з іншими особами, стягнення звертається на його частку, що визначається судом за поданням виконавця
  • у разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення коштом іншого майна боржника
  • виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на єдиному рахунку, відкритому у порядку, визначеному статтею 351 Податкового кодексу України, коштів на рахунках платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коштів на електронних рахунках платників акцизного податку, коштів на рахунках зі спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом), на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.

Штрафи від ТЦК за знижкою

Депутати Верховної Ради України ініціювали законопроєкт №12093, який пропонує військовозобов'язаним чоловікам 50% знижку на штрафи від ТЦК. Якщо громадяни добровільно оновлять свої військово-облікові дані, вони зможуть заплатити не 17 тисяч гривень, а лише 8500 гривень.

Згідно з текстом законопроєкту, цей захід має надати другий шанс чоловікам, які не оновили свою інформацію. Ініціативу висунула група нардепів на чолі з головою правоохоронного комітету Сергієм Йонушасом.

Законопроєкт також містить ряд норм, що посилюють механізми притягнення до відповідальності тих, хто ухиляється від військового обліку. Наприклад, повернення виклику ТЦК з відмітками про невручення повістки або відмову в її отриманні стане підставою для складання "заочного" штрафу без складання протоколу.

Крім того, новий документ визначає, що доказами у справах будуть відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Це дозволить ТЦК використовувати інформацію з Реєстру для підтвердження порушень.

Законопроєкт також передбачає, що справи про адміністративні правопорушення можуть розглядатися за місцем перебування на військовому обліку. Якщо штраф не буде сплачено протягом 30 днів, постанова підлягає примусовому виконанню, що може призвести до арешту рахунків ухилянта.

Раніше повідомлялося, що ТЦК не може штрафувати за непоновлення облікових даних. Також Інформатор розповідав про застосунок, де можна перевіряти штрафи від ТЦК.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube