В Україні прийняли новий євроінтеграційний закон про нацменшини: що зміниться

Читать на русском

Закон по-новому визначає поняття "нацменшина" та гарантує низку прав для її представників, зокрема у мовному питанні

Читать на русском
Кримські татари
Держава по-новому захищатиме права нацменшин

Закон по-новому визначає поняття "нацменшина" та гарантує низку прав для її представників, зокрема у мовному питанні

У Верховній Раді України проголосували за законопроєкт № 9610, який вносить зміни до ЗУ "Про національні меншини (спільноти) України". Зокрема, в Україні по-новому визначатимуть саме поняття "нацменшина" та порядок визначення населених пунктів, у яких більшість людей - представники того чи іншого етносу. Закон також регулює використання мов нацменшин. 

Про голосування у ВР за законопроєкт про нацменшини інформує народний депутат Ярослав Железняк. Документ підтримали 318 нардепів. 

Новий закон визначає, хто такі національні меншини та уточнює порядок визначення населених пунктів, у яких більшість - це нацменшини. Нові правила передбачають, що можна використовувати мови нацменшин у рекламі та під час різних заходів. А ще - під час надання допомоги людям. Також, згідно зі змінами, розроблятиметься методологія використання мов нацменшин у певних регіонах. 

Ініціювали цей законопроєкт депутати: Олександр Корнієнко, Андрій Задорожний, Євгенія Кравчук, Сергій Бабак, Вікторія Кінзбурська, Юлія Гришина, Микита Потураєв, Сергій Козир, Неллі Яковлєва, Олексій Кузнєцов та Ахтем Чийгоз. Зміни до закону про нацменшини були потрібні Україні для євроінтеграції. 

В Україні прийняли новий євроінтеграційний закон про нацменшини: що зміниться 1

На вимогу Венеційської комісії

Нагадаємо, 2 червня 2023 року Європейська Комісія "За демократію через право" (Венеційська Комісія) оприлюднила Висновок до Закону України "Про національні меншини (спільноти) України" № 2827-IX від 13 грудня 2022 року. До цього закону були зауваження. Комісія радила  привести деякі норми українського закону у відповідність до положень трьох документів: Європейської конвенції з прав людини 1950 року, Рамкової конвенції про захист національних меншин 1995 року, Європейської хартії регіональних мов або мов меншин 1992 року. Так з'явився законопроєкт №9610, який мав прибрати усі зауваження. 

Зокрема, викинули слово "традиційно" з абзацу першого частини першої статті 1, щоб підкреслити, що права національних меншин поширюються на всіх людей, які належать до цих меншин. Це не залежить від того, як довго вони проживають в Україні.

Статтю 3 доповнили: тепер вона зобов'язує державу вживати заходів з метою досягнення повної та справжньої рівності між національними меншими та етнічною більшістю у сферах економічного, соціального, політичного та культурного життя. А зміна статті 5 дозволяє обмеження прав і свобод національних меншин, але лише в одному випадку - в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності та громадського порядку. 

Зміни до статті 10 дозволяють проводити публічні заходи мовами національних меншин. Також регламентують використання мов національних меншин у медіа та для надання екстреної допомоги. Щодо навчання рідною мовою, то це регулюють статті 11, 13  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.