Раді рекомендували прийняти законопроєкт про реєстр військовозобов'язаних, але експерти - проти: у чому проблема

Головне науково-експертне управління Верховної Ради вважає, що закон ставить під загрозу особисті дані потенційних призовників

Законопроєкт про єдиний реєстр військовозобов'язаних
В усьому іншому експерти та профільний комітет погоджуються з засадами законопроєкту

Наразі у Верховній Раді України (ВРУ) йде розгляд законопроєкту про єдиний реєстр військовозобов'язаних. Профільний комітет з нацбезпеки пропонує прийняти цей закон. А от в Головному науково-експертному управлінні (ГНЕУ) ВРУ ним невдоволені.

Відповідний текст закону вже опублікований на сайті ВР. В ГНЕУ ж кажуть, що він ставить під загрозу персональні дані потенційних призовників.

Так, комітет з питань нацбезпеки рекомендує нардепам прийняти законопроєкт. Спочатку пропонується голосувати його в першому читанні зі скороченням строків підготовки до другого.

Єдина поправка, яку волів би внести комітет - передача даних до реєстрів має здійснюватися з 18 до 60 років. Наразі, нагадаємо, нижній поріг віку становить 17 років.

Водночас ГНЕУ законом невдоволено. Там бояться того, що персональні дані чоловіків можуть бути використані неправомірним шляхом. 

"Дані, які збиралися уповноваженими органами у фізичних осіб... будуть вільно опрацьовуватися іншими органами державної влади для реалізації інших цілей, які несумісні з тими, для яких їх (дані - ред.) від самого початку збирали", - зазначають в ГНЕУ. 

Водночас сам факт використання даних українців для єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних в експертному управлінні вважають повністю законним. Конституція дозволяє державі збирати таку інформацію в інтересах національної безпеки. 

"Втручання в конституційне право людини на особисте та сімейне життя шляхом збору, зберігання, використаня та розповсюдження конфіденційної інформації про особу без її згоди допускається, якщо це передбачено законом і тільки в інтересах національної безпеки", - кажуть експерти ГНЕУ.

Законопроєкт про єдиний реєстр військовозобов'язаних: що відомо

Зазначимо, що ідея створення єдиного великого загального реєстру усіх потенційних призовників не є чимось новим. Власне кажучи, такий реєстр вже було створено ще за часів каденції Петра Порошенка. Верховна Рада прийняла закон у 2017 році. 

Однак тоді документ, по-перше, викликав резонанс в суспільстві та серед політичних груп в парламенті, а по-друге, так нормально і не запрацював. Тож до ідеї повернулися вже за каденції Зеленського під час великої війни з російським агресором.

Новий проєкт закону був зареєстрований ще 18 серпня поточного року. Його внесли народні депутати від різних фракцій, включаючи "Слугу народу", "Європейську солідарність", "Батьківщину" та інших. В разі прийняття українським чоловікам стане значно складніше ухилятися від призову на війну.

Так, Міністерство оборони отримає доступ до особистих номерів телефонів та адрес електронної пошти військовозобовїязаних. Також реєстр військовозобовʼязаних у випадку, якщо закон ухвалять (а в цьому немає сумнівів) зможе отримувати інформацію в електронному вигляді від низки відомств. Йдеться, зокрема, про МВС, МОЗ, Податкову службу, міграційну службу тощо.

Простими словами: усі ті дані, які мають державні органи про ту чи іншу особу, зможуть звести в один єдиний документ та передати його в будь-який ТЦК. Насправді з точки зору закону це досить сумнівно та порушує базові права громадянина - зокрема на медичну та фінансову таємницю. Однак в Раді мотивують це питаннями національної безпеки, тож сумніватися в тому, що реєстр таки буде створено, не доводиться. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube