В Україні можуть спростити умови накладення заочних штрафів від ТЦК: деталі законопроєкту

У Раді пропонують не тільки запровадити знижки на штраф від ТЦК, але і посилити можливості притягнення ухилянтів до відповідальності

Штрафи від ТЦК
У разі прийняття закону ухилянти зможуть сплатити менший штраф

Законопроєкт №12093, який пропонує запровадити знижку 50% на штрафи ТЦК за порушення військового обліку, передбачає також низку норм, які посилюватимуть механізми притягнення ухилянтів до відповідальності. Згідно з документом, повернення виклику ТЦК з відмітками про невручення повістки чи відмову в отриманні буде підставою для того, аби відразу скласти постанову про "заочний" штраф. А у разі несплати штрафу можуть арештувати рахунки військовозобов'язаного або іншим способом стягнути виплати.

Про це пише Судово-юридична газета. Автори законопроєкту кажуть, що оскільки передбачається, що уточнення персональних даних буде передумовою для економічного бронювання та використання інших важливих функцій Електронного кабінету, то очікується, що можливістю зменшити суму штрафу скористається велика кількість військовозобов’язаних громадян.

"Запропоновані проєктом зміни спростять процедуру розгляду адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП та нададуть можливість громадянам, які не уточнили дані без поважних причин, сплатити 50% від мінімальної санкції статті (8500 грн) шляхом самостійного ініціювання процесу розгляду справи та накладення стягнення через Електронний кабінет військовозобов’язаного, призовника, резервіста", - йдеться в проєкті закону.

Втім, окрім такої опції зі "знижкою" законопроєкт №12093 також пропонує запровадити низку норм, які підсилить механізми притягнення до відповідальності за статтями 210 та 210-1 КУпАП. Йдеться порушення правил військового обліку та мобілізації.

По-перше, розширюється коло випадків, коли може накладатися заочний штраф без складення протоколу. Наприклад, після повернення виклику ТЦК зможе відразу скласти постанову про штраф. Адже у змінах до статті 258 КУпАП прямо передбачається, що повернення виклику ТЦК з відмітками про невручення чи відмову в отриманні є підставою для того, аби не складати протокол.

"Протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК, якщо особа не з’явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик ТЦК, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у ТЦК підтвердних документів про отримання особою виклику або про повернення виклику з відмітками про невручення чи відмову в отриманні" - вказано у законопроєкті.

По-друге, документ встановлює, що доказами по справі будуть відомості та реєстрова інформація Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Раніше суди подекуди вказували, що інформація з Реєстру "Оберіг" не може вважатися сама по собі доказом вчинення правопорушення. У разі ж прийняття законопроєкту, буде існувати безпосередня норма, відповідно до якої ТЦК зможе прикласти витяг з Реєстру, який доводитиме, що особа не оновила дані, не оновила їх у встановлені строки або ж інформація про таку особу взагалі відсутня в "Оберіг".

По-третє, передбачається, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем перебування на військовому обліку особи, яка вчинила таке адміністративне правопорушення або за місцем їх виявлення. По-четверте, встановлюється, що у разі несплати штрафу особою, що вчинила правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 цього Кодексу, протягом 30 днів з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення, така постанова підлягає примусовому виконанню. Тобто, постанова ТЦК буде направлятися виконавцю, який зможе відразу відкрити виконавче провадження, арештувати рахунки ухилянта та здійснити інші дії щодо забезпечення стягнення.

Знижка на штрафи від ТЦК

Депутати Верховної Ради України пропонують військовозобов'язаним чоловікам знижку у 50% на штрафи від ТЦК, якщо вони добровільно погодяться оновити військово-облікові дані про себе. Відповідний законопроєкт №12093 7 жовтня скерували на розгляд Комітету.

Цим документом хочуть дозволити чоловікам, які не оновили військово-облікові дані про себе, дати другий шанс це зробити. Попри порушення військового обліку їм пропонують оновити необхідну інформацію про себе, заплативши при цьому лише половину суми штрафу - 8500 грн замість 17 тисяч грн.

Згідно з документом, щоб мати можливість сплатити лише половину від можливого штрафу за несвоєчасне оновлення даних, особа, не пізніше дня розгляду справи про таке адміністративне правопорушення, може звернутися до ТЦК, в якому вона перебуває на обліку, із заявою, в якій вона зазначає що не заперечує допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.

Нагадаємо, українцям, які протягом 60 днів - до 16 липня 2024 року - не оновили свої військово-облікові дані чи порушили військовий облік, почнуть приходити штрафи. На добровільну сплату адміністративного порушення передбачено декілька днів, а якщо цього зроблено не було - справа переходить до виконавчої служби на примусове стягнення. У такому разі штраф автоматично подвоюється з 17 500 грн до 35 000 грн. З врахуванням виконавчих витрат у 10% остаточна сума сягне цілих 37 500 тисяч.

Кабінет Міністрів на засіданні 1 жовтня вніс зміну до пункту 34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, істотно скоротивши термін, протягом якого військовозобов’язаний має прийти до ТЦК, отримавши повістку.  Згідно з документом, після отримання повістки з населеного пункту, що є адміністративним центром області, треба прибути протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб. Раніше діяла норма, за якою день явки за викликом резервіста або військовозобов’язаного визначався не раніше 14 дня від дня надсилання повістки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube