Прайс за право не вдягати піксель: як військові та бізнес підтримують чи виступають проти економічного бронювання

Представники українського бізнесу говорять, що економічне бронювання - це важке, але правильне рішення для збереження економіки, військові натомість вважають це легалізацією відкупу та причиною суспільного розколу

економічне бронювання
Дискусії щодо економічного бронювання тривають - офіційного остаточного рішення все щема нема

Ідею запровадження в Україні економічного бронювання зараз активно обговорюють в парламенті. Повідомляється, що рішення щодо цього вже прийняте - уряд тільки нібито чекає на схвалення політичного керівництва. Суть економічного бронювання полягає в тому, що заброньований сплачуватиме значну суму військового збору в держбюджет, а держава натомість надасть йому право на відстрочку. Цей момент викликає обурення в багатьох в Україні - йдеться про суспільний розкол через таку несправедливість, бо через невисокі зарплати дозволити собі це може не кожен. Водночас бізнес переважно виступає "за" - це можливість зберегти працівників та підтримати економіку. А думки військовослужбовців тут розділилися.

Економічне бронювання: що пропонують зареєстровані законопроєкти

Про економічне бронювання в Україні почали говорити ще під час підготовки проєкту закону про мобілізацію. Тема виявилася доволі дискусійною, тож парламентарі запропонували декілька моделей "відкупу" від мобілізації.

Загалом парламент розробив три моделі економічного бронювання від мобілізації. Зазначається, що ті моделі, які запропонували законодавці, передбачають:

  • сплату спеціального збору за бронювання працівників;
  • бронювання на підставі заробітної плати;
  • змішану модель бронювання.

Детальніше про законопроєкти: 

11 червня у Верховній Раді зареєстрували перший законопроєкт про економічне бронювання - №11331 "Про промислову політику та прогнозованість реального сектору економіки". Пізніше (17 червня) голова економічного комітету ВР Дмитро Наталуха зареєстрував ще два альтернативні законопроєкти - №11331-1 і №11331-2.

Автори законопроєкту №11331 (майже всі - "слуги народу") зазначали, що він має допомогти долати ті виклики, які виникли в українських виробників через повномасштабне вторгнення. У документі йдеться, що кожен господарчий субʼєкт, який сплачує підвищений військовий збір у 20 400 грн на місяць за працівника, має можливість його забронювати.

При цьому, підвищений збір сплачує не працівник, а сам бізнес. Він сам визначає, хто для нього найбільш критичний, і підтверджує це відповідними податками. Бронювання поширюється на кожен госпсубʼєкт, що нівелює проблему, наприклад, з неможливістю броні для представництв міжнародних компаній чи ФОПів. Останні можуть забронюватися, якщо підтвердять реальне ведення діяльності протягом останнього року.

Законопроєкт №11331-1 передбачає бронювання найманих працівників, які мають середньомісячну зарплату не менш ніж 12 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (наразі це 36 366 грн). Також вони не повинні мати заборгованості з виплати зарплати, сплати загальнодержавних та/або місцевих податків, зборів та/або інших обов’язкових платежів.

Законопроєкт №11331-2 передбачає бронювання працівників із зарплатою у 36 336 грн та фізичних осіб-підприємців. У них має бути дохід у розмірі трикратного збору за бронювання військовозобовʼязаних, тобто 61 200 грн (20 400 грн на місяць). В обох випадках, згідно з законопроєктами, на підприємствах, де працюють військовозобовʼязані, що можуть бути заброньовані, не повинно бути заборгованості з виплати зарплати, сплати податків та інших обов’язкових платежів.

Голова комітету ВРУ з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха заявляв, що від сплати спеціального збору Україна може отримати до 200 мільярдів гривень на рік. Це становить близько двох третин усіх коштів, які призначені на закупівлю українського озброєння.

Рішення прийняте?

4 жовтня народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк повідомив, що в уряді України вже вирішили запровадити модель економічного бронювання від мобілізації. Він заявив, що під час засідання фінансового комітету Верховної Ради заступник міністра економіки Віталій Кіндратів сказав, що для запровадження економічного бронювання потрібна місячна звітність за податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) замість діючої квартальної. Остаточне рішення буде ухвалено в парламенті, і для цього потрібно схвалення "політичного керівництва", додав Железняк.

"(Кіндратів - ред.) сказав що точно будуть впроваджувати модель економічного бронювання. Рішення прийнято. Зараз розглядають декілька моделей (три). Чекають "рішення політичного керівництва". Типу сказали, що переходять від критичності підприємства до критичності працівника. Начебто на рік, але з щомісячним підтвердженням зарплати", - написав Железняк.

Він заявив, що не буде коментувати, чи підтримує він це рішення або ж ні. Але наголосив, що члени фінкомітету не дуже це підтримують.

Пост Железняка
Пост Железняка

Але пізніше народний депутат Олександр Федієнко заперечив твердження Железняка. Він каже, що уряд ще нічого не ухвалював.

"Друзі, це не відповідає дійсності. Я розумію пана Железняка, який лобіює цю історію під гаслами: "критичність людини, а не підприємства". Але, можливо, колезі треба їздити не тільки до топкомпаній, а як варіант на бронетанкові заводи. Хай там пояснить свою філософію. Або поспілкуватись з хлопцями з окопів, які з задоволенням обміняють своє грошове забезпечення з іншими захисниками, економічного бронювання. Кабмін нічого не приймав. Сьогодні на засіданні податкового комітету ВРУ, про це щось казав заступник міністра економіки. Далі колега її ретранслював трохи викривлено", - написав Федієнко. 

Бізнес - за бронювання: від рішення виграє економіка

Прогнозовано, економічне бронювання від мобілізації підтримав український бізнес. Зокрема, співзасновник monobank Олег Гороховський визнав, що тема "відкупу" від армії важка, але правильна для збереження економіки.

"Важке, але правильне рішення для збереження економіки. Плинність кадрів, наприклад, у monobank за пів року перевищила весь минулий рік коштом плинності чоловіків. Я чув, що у колег-підприємців ситуація схожа. Тема важка, складно про неї говорити та вирішити, що важливіше для країни. Я не маю відповіді, якщо чесно. Але те, що від цього рішення виграє економіка - це факт", - заявляв підприємець.

Економічне бронювання також підтримав й співвласник EVA та Varus Руслан Шостак. Він каже, що в такому разі виграє і держава, і бізнес.

"Має бути економічне бронювання. Воно дозволить бізнесу та державі отримати від цього гроші. Не бачу, хто в такому разі може програти. Хлопці, які зараз не бронюються, все одно не воюють. Якщо буде економічне бронювання, наприклад, за 20 000 на місяць, ви можете бронювати будь-якого працівника", - заявляв бізнесмен.

Позитивну думку щодо економічного бронювання висловив фінансовий експерт, офіцер ЗСУ Євген Невмержицький 7 жовтня в ефірі "Українського Радіо". При цьому він наголосив, що про права військових теж треба дбати. Тому демобілізація та економічне бронювання разом взяті - це крок до перемоги, вважає він.

"Очевидно, що якщо людина в цивільному житті й заробляє, наприклад, офіційну зарплату, то вона приносить тут користь. Прикладів можна навести безліч. Людина може ще й волонтерською діяльністю займатися і може виконувати для ЗСУ, для Перемоги, в цивільному житті дуже велику користь і робити свій внесок... Стосовно показників заробітної плати. Якщо людина сплачує податками суму, яка покриває, наприклад, витрати одного військовослужбовця хоча б на заробітну плату, то це має бути, вона має працювати, якщо вона обирає бути в цивільному житті й виконувати свою роботу. Звичайно, щоб виключити всі маніпуляції, сума сплачених коштів має бути задекларована. Бо якщо людина ці кошти заробляє неофіційно, зловживає якимись речами, або просто краде і застосовує економічне бронювання, то звичайно, що цього не можна допускати", - заявив експерт.

Проти економічного бронювання: це суспільний розкол

Проти економічного бронювання регулярно виступає блогер та військовий Павло Казарін. За його словами, модель економічного бронювання, яку розробляють в уряді, військові вважають легалізацією відкупу та породжують суспільний розкол.

"В умовах повномасштабної війни захист країни має бути спільною справою. Але створюється відчуття, що її залишили під опікою одних лише військових. Які тепер стежать за тим, як влада готує систему економічного бронювання. І якщо вам здається, що у військовому середовищі все це сприймається як легалізація відкупу, то ви не помиляєтесь", - каже Казарін.

Він наголосив, що можна зрозуміти бізнес, який хоче зберегти кваліфікованих співробітників, та владу, якій потрібно звести бюджетні доходи з видатками. Але варто врахувати й інтереси захисників.

"Залишається запитання: а як у всьому цьому рівнянні планується врахувати інтереси тих, хто воює? Війна за незалежність ризикує перетворитися на війну бідних, на яку багаті вирішили не приходити. Мобілізація відтепер визначатиметься не сліпим випадком та не потребою армії в конкретних навичках. Економічне бронювання запровадить для цивільних прейскурант за право не вдягати піксель. Але при цьому ніхто, ясна річ, не збирається вводити розцінки для військових за право його зняти", - резюмував військовий.

Думку Казаріна щодо суспільного розколу через економічне бронювання підтримав й український бізнесмен та власник київського ТЦ Dream Town Гарік Корогодський. Він визнав, що для бізнесу це є плюсом, але все ж таке бронювання не підтримує.

"Стосовно економічного бронювання. Плюсів в нього набагато більше, ніж недоліків. І для бюджету, і проти хабарників. Вада взагалі одна. З боку моралі - це вонючка, яке веде до ще більшого розколу суспільства. Тому я проти нього. Хоча, як для бізнесу, надто зручна річ", - написав Корогодський.

Політолог Ігор Чаленко теж каже, що економічне бронювання дійсно для більшості населення є певним елементом несправедливості, це питання ледь не ділить навпіл українське суспільство. Він пояснив, що це відбувається тому, що немає певної консолідації в темі взаємодії фронту і тилу. Українці не відчувають до кінця цього зв’язку і тому дійсно відбуваються різні протиріччя.

В Україні планують запровадити економічне бронювання від мобілізації

Image

Ви за чи проти?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube