Росія активно використовує Telegram для дезінформаційних кампаній, створюючи фейкові українські канали
Питання блокування Telegram в Україні залишається спірним. З одного боку, месенджер є розсадником російської пропаганди, що викликає обґрунтовані побоювання. З іншого боку, його блокування технічно складне, а сам Telegram використовується багатьма проукраїнськими каналами для протидії дезінформації.
Про це заявив керівник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк в інтерв’ю інформаційному агентству Укрінформ. Він зазначив, що навіть якщо частково це зробити, то з використанням VPN та інших технологій блокування Telegram легко можна буде обійти.
"Небезпека Telegram в Україні підкреслюється, тому що він популярний саме у нас. Але заблокувати його технічно важко, як і будь-який інший месенджер", - підкреслив начальник кібербезпеки СБУ.
Вітюк заявив, що Росія активно використовує Telegram для дезінформаційних кампаній. Створюються фейкові "українські" канали, нібито обізнані про внутрішню політику, але насправді керовані з РФ. Мета - вкинути дезінформацію і впливати на українців. Аналогічні методи Росія використовує і у Facebook, Twitter, etc. Водночас Telegram - платформа для багатьох проукраїнських патріотичних каналів. Ці канали відкриті, їхні власники відомі, і вони активно протистоять російській пропаганді.
"Сьогодні загальне правило таке, що безпечного месенджера не існує. Є технічні рішення, що дають змогу отримати доступ не тільки до Telegram, а й до Signal, Viber та інших. А якщо взяти дорожчі та складніші технічні рішення, то можна отримати доступ загалом до пристрою, і тоді все, що там є, буде у зловмисника. Можна увімкнути мікрофон або камеру, яким би месенджером ви не спілкувалися", - заявив Вітюк.
Він зазначив, що адміністрація Telegram уже заблокувала на території України кілька російських пабліків, щодо яких влада подавала запит. Ще деякі можуть бути заблоковані незабаром.
В Україні вже давно обговорюють обмеження у Telegram в Україні. Нещодавно голова Комітету ВРУ зі свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що і заблокувати Telegram можуть за умови, якщо буде дуже болісний удар по інформаційній безпеці нашої держави. Україна не має гарантій, що інформація з месенджера не видається секретним службам росії. Наразі СБУ моніторить у Telegram всі телеграм-канали, які виправдовують російську агресію, щодо деяких з них вже направлений запит до адміністрації соцмережі.
Наприкінці лютого цього року в Комітеті з питань свободи слова заявили, що вважають Telegram шкідливим, тому треба шукати шляхи для його блокування. Пізніше голова комітету Ярослав Юрчишин заявив, що вважає, що платформу краще регулювати, а не закривати. За його словами, було б добре, якби Telegram відкрив своє представництво в Україні. Те, що месенджер Telegram, без сумніву, становить загрозу з точки зору національної безпеки визнав й очільник ГУР Кирило Буданов. Однак, за його словами, платформу можна використовувати на благо України.
Нагадаємо, що на фоні заяв про небезпеку Telegram в Україні та його можливого блокування, Центр протидії дезінформації та Кібердепартамент СБУ створили списки надійних та ворожих телеграм-каналів. Цей перелік допоможе українцям уникати фейків та читати тільки достовірну інформацію. Зокрема, рекомендовано слідкувати за офіційними сторінками українських політиків та відомств.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.