Скільки та яку зброю отримає Україна від партнерів за підсумками восьмого “Рамштайну”

Читать на русском

Провідні країни світу впевнені, що Україна має перемогти у війні з росією

Читать на русском
Скільки та яку зброю отримає Україна від партнерів за підсумками восьмого “Рамштайну”
Україні потрібні танки та ракети

Провідні країни світу впевнені, що Україна має перемогти у війні з росією

На 20 січня запланована зустріч у форматі "Рамштайн". Очільники оборонних відомств півсотні країн світу зустрінуться увосьме для обговорення найважливішого питання: то та яку зброю передасть Україні для її перемоги над російськими загарбниками. Якої зброї потребують ЗСУ та чого очікувати від “Рамштайну”? Інформатор шукав відповіді на ці питання в світовій пресі та питав у експертів.

Єдність цивілізованого світу

Найважливішим на цьому форумі буде те, що 50 держав збираються разом, аби "проявити свою підтримку та підтвердити свою готовність та можливості надалі допомагати Україні". Про це у коментарі NV сказав екс-командувач армії США в Європі генерал Бен Годжес. 

"Від цього "Рамштайну" я очікую, що Німеччина надасть дозволи Норвегії, Фінляндії та Польщі постачати України танки Leopard, що є в цих країнах. США будуть готові постачати в Україну легкі керовані авіаційні бомби. Звичайно, я сподіваюсь, що й інші важливі результати будуть анонсовані і продовжать підвищувати можливості української армії", ‒ наголосив генерал.

На питання Інформатора, чи не перебільшені наші очікування від цього “Рамштайну”, військовий експерт Петро Черник відповів:

"Вони ні разу нас не розчарували. Кожен Рамштайн дав якийсь солідний підсумок. Не було ніколи, щоб після цієї події ми отримали якісь крихти. З огляду на те, що близько 40 млрд долл. виділили США, з огляду на те, що рф нагнітає істерію, а насправді, з мого погляду, таки готується до повноцінного повторного наступу, з огляду на оголошення про готовність надати Україні великі бронепакети Америки, Великої Британії, Канади, Швеції та інших країн – Україна потужну військову підтримку".

Дальнобійна зброя

Американське видання Politico прогнозує, що США передадуть системи GLSDB – малогабаритні високоточні бомби, що встановлюються на ракети. Це дасть змогу Києву завдавати ударів по всій материковій Україні та діставати за кордони Росії.

Вказані системи, що мають назву “бомба малого діаметра наземного базування” (GLSDB), є одним із кількох проєктів із запуску у виробництво нових боєприпасів для України та східноєвропейських союзників США. GLSDB поєднує в собі бомбу малого діаметра GBU-39 (SDB) з ракетним двигуном M26. Цей снаряд може запускатись з таких РСЗВ, як, наприклад, HIMARS. 

Петро Черник очікує, що 20 січня Україна отримає великий бронепакет і, можливо, навіть більше далекобійні боєприпасів до тих самих установок М142 HIMARS, ніж ми маємо на цю хвилину. 

Бомби GBU-39 (SDB) можуть бити на відстань до 150 км. Наразі HIMARS в нас працюють лиш на 80 км. Я сповнений такого середньозваженого оптимізму. Не буду піднімати планку до найвищої точки, але упевнений, що ми можемо очікувати дуже серйозні надходження. Але пам’ятаємо про одне принципове правило: нам покажуть лише 30% від того, що реально нададуть”.

За словами голови Українського центру безпеки та співпраці Сергія Кузана, Україна ставить перед партнерами питання отримання далекобійних ракет (тих, що б’ють більш ніж на 80 км). З літа йдуть розмови про далекобійну ракету ATACMS, яка може летіти на відстань до 300 км. Ця зброя необхідна для знищення військових складів окупантів, щоб не дати їм можливості сформувати удерне групування. Важливі і безпілотні дрони. 

“Чим швидше ми отримаємо цю далекобійну техніку, тим ефективніше зможемо зривати плани росіян”, - каже Сергій Кузан.

Танки

Військовий оглядач DefenseExpress Іван Киричевський вважає, що заява Великої Британії про передачу ЗСУ танків Challenger 2 підтверджує наміри Заходу дати всю можливу зброю, необхідну для перемоги України. 

Передача Україні британських Challenger 2 – подія в усіх сенсах більш вагома, аніж коли США таки офіційно оголосять про рішення дати нам танки M1 Abrams. Навіть якщо мова лише про роту машин”, – наголошує експерт.

За його словами, хоча Велика Британія і є батьківщиною такого виду зброї, як танк, на сьогодні ресурси британців в цій частині вкрай обмежені. В строю британської армії зараз є лише 227 танків Challenger 2, із яких 127 модернізують до рівня Challenger 3 за участі Німеччини, а інші 100 – готуються під списання. Ще орієнтовно півсотні “Челенджерів” стоять на зберіганні. В теорії виходить до 150 машин, але на їх “вивільнення” або відновлення після консервації може знадобитись загалом декілька років.

“За таких розкладів передача навіть ротного комплекту в 12 танків для ЗСУ – це уже суттєвий крок для Великої Британії. Для якої зараз послати бойову групу навіть в 15 танків для підтримки “східного флангу” НАТО – уже маневр небувалого масштабу”, – говорить Іван Киричевський.

У британців є ще одна причина для того, що бути не дуже щедрими. Вони дуже пишаються тим, що їм досі вдається зберігати в таємниці усі секрети систем захисту на своїх "Челленджерах", таку тенденцію вони явно хочуть і далі зберегти, що власне й впливатиме на процес навчання наших танкістів. Ще на Challenger 2 стоять "нестандартні" як для НАТО шасі та 120-мм нарізна гармата, тому тут відпрацювання логістики краще справді починати із мінімального рівня "танкова рота".

“Велика Британія завжди веде військову підтримку України за принципом "дати не рибу, але вудку". І це можна простежити на прикладі навіть передачі тих самих гусеничних БТР Spartan. Спочатку британці показали, як їх обслуговувати та застосовувати в бою, потім ці машини виявились дуже доречні на ранніх етапах оборони Бахмуту, ще влітку 2022 року. А уже потім деякі з провідних волонтерських фондів України почали змагатись між собою, хто ефективніше уміє купувати "Спартани" на ринку "надлишкового військового майна", - каже Іван Киричевський.

Сергій Кузан наголошує, що танки необхідні для ефективного використання БМП, які вже надані Україні. 

“Важливо розуміти, що в України вже є бойові машини піхоти, а це остання сходинка перед отриманням танків. Ці гусенічні машини мають йти разом з танками. Тож в цьому найбільша інтрига. Є велике сподівання, що рішення про танки буде прийняте. Українські дипломати мають дотиснути партнерів, щоб передача танків йшла системно. Крім того, ці БМП потребують прикриття з неба, тобто авіації. Той факт, що ми поки що не отримуємо літаки, є проблемою,” - каже він

Скільки зброї Україна отримає загалом?

“Ми вступаємо в період, коли Заходу стала вигідною наша перемога над рф в усіх сенсах. І це останнім часом проявляється не лише в риториці лідерів західних країн. Партнери допомагатимуть Україні зброєю вище за стелю своїх можливостей.Навіть якщо на перший погляд нам здаватиметься це недостатнім”, - каже Сергій Кузан.   

Але кількість поставок озвучена не буде з міркувань безпеки. За словами Сергія Кузана, у справі постачання зброї публічно дискутуються політичні питання. Але не все можна озвучувати, щоб росіяни не знали, скільки якої техніки є в України. Тому точних цифр вам не скаже ніхто. 

“Головне, що нам необхідно, щоб переломити хід війни: БМП та танки. Українська дипломатія робить все залежне, щоб саме на цьому засіданні "Рамштайну" всі ці рішення були прийняті. Але головне, що ми будемо воювати за будь яких умов”, - підсумував Сергій Кузан.

Що таке "формат Рамштайн"

Зустріч у форматі Рамштайн — це переговори міністрів оборони понад 50 країн світу. Їх вперше провели 26 квітня 2022 року на базі Повітряних сил США “Рамштайн” у Німеччині. Метою зустрічі стала синхронізація та прискорення надання військової зброї Україні союзниками для протистояння російському повномасштабному вторгненню. У цьому форматі також відбувається обговорення питань підтримки України після закінчення війни. 

Раніше ми писали про підсумки зустрічі "Рамштайн-7".

Як раніше повідомляв Інформатор, у спільній заяві міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та міністра оборони України Олексія Резнікова від 19 січня міститься заклик до всіх держав-партнерів пришвидшити надання озброєння та вивести військову допомогу на якісно новий рівень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.