Лікарі радять не мазатись сметаною та використовувати інші звичні народні методи
Буває так, що після пляжного відпочинку замість гарної рівної засмаги виходить сонячний опік. Шкіра червоніє, торкатися її боляче, та й рухатися хочеться поменше. Що робити, якщо ви обгоріли на сонці? Насамперед чекати. Згодом тіло саме відновиться, але можна полегшити неприємні симптоми.
Національна служба охорони здоров'я Великобританії насамперед радить якнайшвидше піти в тінь, щоб не стало гірше. На думку фахівців, жодні засоби не допоможуть вилікувати шкіру – тіло впорається саме. Але є методи, які зменшують біль та дискомфорт.
Щоб біль не мучив вас цілими днями, можна прийняти болезаспокійливі засоби. Бажано використовувати їх якнайшвидше після того, як ви виявили опіки. Допомогти можуть як таблетки, так і гелі, які втираються у шкіру.
Прикладіть до шкіри чистий рушник, змочений холодною водою. Або прийміть прохолодну ванну з харчовою содою – додати потрібно 60 грамів. Фахівці Американської академії дерматології радять після цього акуратно промокнути шкіру та залишити на ній трохи води. Охолоджувати шкіру краще кілька разів на день по 10 хвилин.
Національна служба охорони здоров'я Великобританії не радить використовувати лід. Надто низька температура ще більше нашкодить шкірі.
Сметана не призначена для нанесення на шкіру та не допоможе вилікувати сонячні опіки. Якщо після неї вам стає легше, це вплив охолоджувальної дії, тому що продукт стояв у холодильнику. Але на цьому плюси сметани закінчуються.
У сметані міститься жир, який при нанесенні на шкіру утворює плівку. Вона лише посилює запалення на вже пошкодженій шкірі. До того ж, можна занести бактеріальну інфекцію. Сметану краще не використовувати як першу допомогу, навіть коли нічого іншого під рукою немає.
Якщо опік не серйозний, можна використовувати засоби із загоюючим ефектом. Наприклад, крем, молочко, спреї у складі яких є цика (cica) – лікарська рослина. Можна також використовувати спеціальні продукти, які маркують як «засоби після перебування на сонці».
Фахівці Mayo Clinic радять використовувати засоби з алое вера, соєю та каламіном. Вони допоможуть заспокоїти шкіру. Продукт можна охолодити у холодильнику перед нанесенням. Краще уникати засобів, у складі яких є спирт і бензокаїн, вони дратують шкіру і можуть викликати алергічну реакцію.
За кілька днів шкіра починає лущитися. Так тіло позбавляється верхнього пошкодженого шару шкіри. Краще не намагатися забрати її самостійно, щоб не нашкодити шкірі ще більше. Просто продовжуйте користуватися зволожуючими кремами.
Неушкоджений пухир допомагає шкірі зажити. Якщо він лопнув, зріжте шкіру, що омертвіла, чистими маленькими ножицями. Потім очистіть область водою з милом, нанесіть протизапальну мазь і накрийте пов'язане місце.
Поки опік гоїться, краще триматися від сонця подалі. Якщо ви виходите на вулицю, обов'язково використовуйте сонцезахисний крем . Американська асоціація дерматологів рекомендує носити закритий одяг, коли ви на відкритому повітрі. А ось облягаючого одягу краще уникати, щоб не травмувати місця опіків.
Сонячний опік витягує рідину на поверхню шкіри. Якщо ви питимете більше води, це допоможе запобігти зневодненню.
Національна служба охорони здоров'я Великобританії радить звернутися до лікаря, якщо:
Сильний опік може призвести до теплового виснаження та теплового удару, які потрібно лікувати у фахівців.
Фонд боротьби з раком шкіри стверджує, що чим довше ви знаходитесь на сонці, тим вище ризики отримати опік. На це впливає УФ-індекс: чим він вищий, тим вища ймовірність покритися червоними плямами. Сонячні промені найактивніші влітку з 10:00 до 16:00. У цей час краще перебувати в приміщенні або в тіні.
Люди зі світлою шкірою обгорають швидше. За даними дослідження медичного університету Кентуккі, вся річ у меланіні — пігменті, який захищає від УФ-променів. Існує два різновиди меланіну:
Еумеланін краще блокує УФ-випромінювання, тому люди з темною шкірою рідше “згорають” на сонці.
Щоб уникнути опіків, потрібно користуватися сонцезахисними засобами. Але якщо все ж таки затрималися на сонці без захисту, фахівці Національної служби охорони здоров'я Великобританії виділяють такі ознаки того, що ви обгоріли:
Світла шкіра зазвичай стає рожевою чи червоною. На темні зміни можуть бути непомітні. Якщо опік серйозний, з'являються пухирі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.