Українські товари стануть дорожче імпортних - експерт дав невтішний прогноз

За прогнозом експерта, у 2025 році очікується значна різниця між експортом та імпортом, яка сягатиме декількох десятків мільярдів доларів

Прогноз
Прогноз експерта щодо цін на вітчизняну продукцію

В Україні наступного року ціни на вітчизняну продукцію можуть бути дорожчими за імпортовану. Про це свідчать показники, які заклали у держбюджет на 2025 рік. Відповідний прогноз в ефірі телеканалу "КИЇВ24" зробив економічний експерт Юрій Гаврилечко.

За його словами, у 2025 році очікується значна різниця між експортом та імпортом, яка сягатиме декількох десятків мільярдів доларів. Прогнозується, що імпортовані продукти коштуватимуть дешевше, ніж вітчизняні. 

"Якщо подивитися на показники закладені у держбюджет, то у наступному році у нас очікується фантастична різниця між експортом та імпортом. Вона сягатиме декількох десятків мільярдів доларів. Відповідно можна очікувати на досить несподівану ситуацію, враховуючи підвищення податків всередині країни, коли імпортовані продукти в нас коштуватимуть дешевше, ніж вітчизняні", - вказав Гаврилечко. 

Підписано Закон про Держбюджет-2025 і Закон про податкові зміни

28 листопада президент України підписав Закон про Державний бюджет на 2025 рік і Закон про внесення змін до Податкового кодексу.  Державний бюджет з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну фактично поділено на дві основні частини - військову та соціально-гуманітарну. Усі військові видатки, які у 2025 році сягнуть 2,23 трлн грн або 26,3% ВВП, фінансуються шляхом внутрішніх доходів та запозичень. Усі невійськові видатки держбюджету забезпечуються через підтримку міжнародних партнерів України. Це і соцвиплати, і програми підтримки економіки, і зарплати вчителів та лікарів. Зазначені кошти немає змоги використовувати на фінансування потреб оборони. Саме тому ухвалили зміни до Податкового кодексу, щоб збалансувати внутрішні надходження і профінансувати усі необхідні військові видатки як у 2024, так і у 2025 році. До кінця 2024 року від податкових змін додатковий ресурс складе 8 млрд грн, а у 2025 році - 140 млрд грн. Водночас податковими змінами передбачено:

  1. Підвищення ставки військового збору для фізичних осіб та встановлення військового збору для фізичних осіб-підприємців. Важливо, що враховуючи зміни, які були підтримані Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики та направлені до Верховної Ради (законопроєкт № 9319), податковий закон не передбачатиме нарахування платникам військового збору "заднім числом". Зміна ставки військового збору для фізичних осіб на заробітну плату, доходи з банківських депозитів, оренди нерухомості, виграшів та інших доходів збільшується з 1,5% до 5% і набуває чинності з дня наступного за днем його опублікування. Для фізичних осіб-підприємців (ФОПів) першої, другої та четвертої груп платників єдиного податку обов’язок сплати військового збору з'являється з 1 січня 2025 року. Ставка збору становить 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року (8000 грн). Відповідно, військовий збір буде розраховуватися на основі цієї суми, тобто становитиме 800 грн на місяць. Платники єдиного податку третьої групи (ФОПи) сплачуватимуть військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року. Водночас ОВДП, зокрема військові облігації, для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором. Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором. Ставка військового збору для військовослужбовців та працівників силових структур, визначених у законі, залишається на рівні 1,5%. Військовий збір для платників єдиного податку встановлюється тимчасово на період воєнного стану.
  2. Підвищення ставки податку на прибуток для фінансових компаній до 25% з 2025 року.
  3. Податок на прибуток від банків за 2024 рік у розмірі 50%.

Водночас не оподатковуватимуться рентною платою обсяги видобутої піщано–гравійної сировини, такої як галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння, які використовуються як наповнювач для бетону та для мостіння доріг, що безоплатно передаються на користь ЗСУ та інших органів для забезпечення оборони держави.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube