У 2025 році ФОПи платитимуть ЄСВ, а ось питання військового збору поки під питанням
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про державний бюджет на 2025 рік, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль 28 листопада. Це означає, що у 2025 році ФОПи будуть зобов’язані платити ЄСВ. І це далеко не всі погані новини для малого бізнесу.
Згідно із Законом №2120 підприємці мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе до припинення або скасування воєнного стану в Україні та ще протягом 12 місяців. Але в прийнятому законі про Держбюджет-2025 дію цієї норми Закону про ЄСВ на 2025 рік зупинили. Про це повідомила народний депутат Ніна Южаніна.
“У парламенті обіцяли, що таку пропозицію уряду будуть обговорювати, але жодних дискусій на цю тему ні в податковому, ні в соціальному, ні в головному бюджетному комітеті не було. А голова податкового комітету (Данило Гетманцев - ред.) взагалі назвав рішення про повернення обов’язкової сплати ЄСВ ФОПами логічним, «тому, що минуло вже достатньо багато часу в контексті відновлення всіх податків, які були раніше, до повномасштабної війни». Ще одна норма щодо ЄСВ, яка залишилася незмінною з першої редакції бюджету-2025, — збільшення розміру максимальної бази для нарахування ЄСВ з нинішніх 15 (26400 грн) до 20 мінімальних зарплат (35200 грн). Вона стосуватиметься великих зарплат до 160 тис. грн, тоді як дію скасування пільги зі сплати ЄСВ відчують усі підприємці, крім тих, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях”, - зазначила Ніна Южаніна.
Розмір мінімальної ставки ЄСВ становить 22% від мінімальної зарплати. Наступного року мінімальна зарплата не зміниться й становитиме 8000 гривень. Виходячи з цього, місячний платіж для ФОПів складе 1760 грн за місяць, а за рік потрібно буде заплатити 21 тис. 120 грн.
Президент України Володимир Зеленський досі не підписав законопроєкт №11416-д щодо підвищення військового збору, зокрема для ФОПів, який був ухвалений ще 10 жовтня. Тим часом у проєкті бюджету на 2025 рік заплановані гроші, які мають зібрати за його нормами.
Законопроєкт 11416-д передбачає, що ФОПи на всіх групах мають платити підвищений військовий збір з 1 жовтня 2024 року. Тобто, якщо закон набуває чинності, наприклад, у грудні, то всі ФОПи автоматично стають боржниками ще з жовтня місяця. Також закон збільшує військовий збір на зарплати та будь-які доходи громадян до 5%. Та це збільшення відбувається тільки з моменту набрання чинності законом, а не заднім числом. Через це, по суті, весь бізнес "підвішений у повітрі" і не знає, як діяти далі.
У Державній податковій службі (ДПС) вже є затверджена стратегія. Вона передбачає, що для сплати платниками єдиного податку військового збору має бути створений окремий рахунок щодо його сплати. Як наслідок, загалом буде існувати три рахунки щодо сплати військового збору.
Перший – це військовий збір для декларування доходів фізичними особами за результатами року. Другий – військовий збір із заробітної плати та всіх інших доходів, які утримують податкові агенти. Третій рахунок – військовий збір, який платять "спрощенці" на будь-якій системі оподаткування. Всі обласні управління ДПС на своїх сайтах спершу пододавали вкладки з новими рахунками щодо сплати військового збору. Тобто можна було зайти фактично на будь-який сайт обласної податкової та побачити їх. Але за декілька днів чомусь ці сторінки видалили. Та необхідні для сплати збору зміни також помітні в електронному кабінеті платника. У деяких підприємців у стані розрахунку з бюджетом є цей військовий збір.
Щоб позбутися цієї колізій, Податковий комітет підтримав скасування підвищення податків "заднім числом" для ФОП у 2024 році. Про це заявив заступник голови податкового комітету Ярослав Железняк.
"Зараз на комітеті перенесли для ФОПів впровадження оподаткування з 01 жовтня на 01 січня 2025. Тобто повністю відстояли, щоб прибрати з закону "заднє число", - написав Железняк.
Але закон про підвищення податків прийнятий, але не підписаний. А той закон, про який говорить Железняк поки що жодного разу не голосувався у Верховній Раді. Ситуація дещо шизофренічна, погодьтесь.
“Будуть виправляти впровадження заднім числом. Військовий збір для ФОП пропонують нараховувати вже з наступного року. 5% замість 1,5% військового збору за найманих будем нараховувати з дати набрання чинності законом. Законопроект 11416д можуть підписати та опублікувати найближчими днями. А оподаткування для ФОП виправлятимуть іншими нормативними актами. Що робити??? Все ще нічого. Чекаємо доки все приймуть, все підпишуть”, - зазначив податковий консультант Михайло Смокович.
Точно не варто ФОПам зараз сплачувати військовий збір. Адже до кінця незрозуміло, на який саме рахунок платити. А сплачений на невірний рахунок податок, по суті, є несплаченим. На всі зарплати, лікарняні, дивіденди та інші виплати фізичним особам також поки варто далі нараховувати 1,5% цього збору, не збільшуючи його до 5%. І навіть якщо законопроєкт буде підписаний і набуде чинності, потрібно почекати декілька днів до того, як Міністерство фінансів та Податкова випустять свої офіційні пояснення щодо його сплати. Адже незрозуміло, що робити з набранням чинності законом "заднім числом". Проте враховуючи, що з цим законопроєктом вже так сильно "затягнули" – шанс його підписання саме в такій редакції вже невеликий.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.