Українцям у Польщі надали можливість отримати карту побиту CUKR: на який термін

З 2025 року українці в Польщі зможуть отримати картку CUKR для легального перебування терміном на 3 роки.

У Польщі змінюється законодавство щодо українських біженців.
У Польщі змінюється законодавство щодо українських біженців.

З 2025 року українці, які проживають у Польщі, матимуть можливість подати заяву на отримання спеціальної карти побиту, відомої як CUKR. Ця карта надаватиме легальний статус для перебування в країні терміном на 3 роки.

У наступному році у Польщі вступають в силу додаткові положення Закону про допомогу громадянам України. За цими нормами, із січня українські біженці матимуть можливість подати заяву на отримання карти перебування CUKR (Cudzoziemiec-UKR) за спрощеною процедурою. Уточнюється, що ця карта стане альтернативною тимчасовому захисту біженцям і перехід на неї буде здійснюватися за бажанням.

Водночас ця зміна дозволить українцям змінити свій статус у Польщі з тимчасового захисту на дозвіл на тимчасове проживання терміном на 3 роки. Перевагою картки можна визначити те, що роботодавці не будуть зобов'язані повідомляти в уженд дані власника картки CUKR. Людині з картою CUKR також не потрібно змінювати документи, якщо вона змінить роботодавця. Власники карти CUKR зможуть займатися індивідуальною підприємницькою діяльністю. З картою CUKR можна перебувати за межами Польщі до 6 місяців.

Щоб отримати таку карту, необхідно відповідати трьом умовам: мати статус тимчасового захисту безперервно протягом 365 днів, мати його на момент 4 березня 2024 року й на дату подання заяви на CUKR. Особам, які мають намір подати заяву на отримання карти CUKR, рекомендується переконатися, що їхні персональні дані є актуальними. Розбіжності між даними в реєстрі UKR та даними, поданими в заяві на отримання карти CUKR, можуть призвести до відхилення заяви.

При подачі на карту CUKR також важливо враховувати, що людині необхідно буде самостійно дбати про медичне страхування. У картці буде зазначено, що людина – колишній отримувач тимчасового захисту. При цьому залишається невизначеність щодо того, чи буде позначка "доступ до ринку праці" вказана в картці. Якщо її не буде, то іноземці не матимуть права претендувати на допомогу у розмірі 800 злотих, яка надається сім'ям з дітьми.

Що очікує українців у Польщі

Українці, які опинилися в Польщі через повномасштабну війну, зможуть отримати тимчасовий документ, т.з. "сірий паспорт". Це стосується громадян України, які не в змозі оформити собі новий закордонний паспорт, а отже для них запровадили можливість отримати тимчасовий подорожній документ іноземця (TDP). Завдяки документу можна буде легально перебувати в країні та подорожувати.

Українські мігранти у Польщі вже адаптувалися до тамтешніх умов і вже не живуть за рахунок польських платників податків. Більшість українських біженців утримує себе цілком самостійно. Окрім того, вони роблять величезний внесок у польську економіку. Нацбанк Польщі вказує, що частка українців, які регулярно надсилають гроші на Батьківщину, у 2024 році впала до 37%. Водночас 49% респондентів активно передають гуманітарну допомогу, особливо переселенці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube