Українцям в Польщі почнуть видавати "сірі паспорти": що це взагалі таке

Українці, які вимушено переїхали до Польщі через війну з РФ, зможуть отримати відповідний документ, який легалізовує перебування у державі

Сірий паспорт, біженці
Щоб оформити документ, необхідно дотримуватись певних вимог. Головне фото: Ukrainian in Poland

Українці, які опинилися в Польщі через повномасштабну війну, зможуть отримати тимчасовий документ, т.з. "сірий паспорт". Це стосується громадян України, які не в змозі оформити собі новий закордонний паспорт, а отже для них запровадили можливість отримати тимчасовий подорожній документ іноземця (TDP). Завдяки документу можна буде легально перебувати в країні та подорожувати. 

Окрім подорожей та перебування, наявність TDP дозволяє українцям легально працювати в країні. Також його наявність використовується для ідентифікації особи, якщо звичайний паспорт недоступний. Зазвичай подібні документи мають характерний сірий колір, від чого і пішла народна назва "сірий паспорт". Для його оформлення потрібно відповідати певним критеріям. У виданні Ukrainian in Poland наголошують, що умови отримання доволі суворі, а саме його можуть оформити:

  • Особи з тимчасовим захистом або міжнародним статусом. Це особи, які не можуть повернутися на батьківщину через загрозу життю та безпеці.
  • Громадяни України, які втратили або у яких закінчився термін дії закордонного паспорта, а можливість його поновлення залишається недоступною через воєнні дії або закриття консульств.
  • Особи, які отримали статус біженця або перебувають під міжнародною охороною.

Для його отримання необхідно:

  1. Подати заяву у відділенні Управління у справах іноземців (Urząd do Spraw Cudzoziemców).
  2. Наявність необхідних документів: посвідчення особи, документи, що підтверджують відповідний статус у Польщі, та, за можливості, старий паспорт або інші докази, що ви - українець.
  3. Оплатити мито. Зазвичай видача TDP є платною, хоча можливі знижки або пільги залежно від статусу заявника.

Послуга на оформлення TDP коштує 350 злотих (3 475 гривень), проте в окремих випадках можна оформити пільгу і заплатити 175 злотих (понад 1737 гривень). Після подачі документи проходять перевірку, і в разі позитивного рішення можна отримати "сірий паспорт". Він буде дійсним протягом року, однак наявність документа не звільняє громадян України у Польщі від оформлення звичайного паспорта у випадку, коли це стане можливим. 

"Сірий паспорт” у Польщі – це унікальна можливість для українців та інших іноземців, які опинилися в скрутному становищі через воєнні дії або переслідування. Цей документ дозволяє не лише пересуватися, а й офіційно перебувати в Польщі, працювати та користуватися іншими правами", - наголошують у виданні. 

Не дивлячись на некомпліментарні заяви польських політиків в сторону України, уряд Польщі продовжує асимільовувати українських біженців у своїй державі. Нещодавно стало відомо, що українські медики у Польщі зможуть отримати додаткову фінансову допомогу від країни. Програма CARE Poland розрахована для українських медсестер та акушерок. За умовами програми, можна буде отримати фінансову підтримку у вигляді ваучерів на суму до 1500 доларів США (до 62 тисяч гривень). Цю суму можна використати на нострифікацію диплома - процедуру визнання іноземних, в цьому випадку - українських, документів про освіту.  Також дозволяється використати гроші для оплати одного року навчання в польському медичному університеті або курсів польської мови для досягнення рівня володіння В1/В2.  

Некомпліментарні заяви Польщі

Нещодавно міністр оборони та віцепрем'єр Польщі Владислав Косіняк-Камиш звинуватив українців у "короткій пам'яті". Він дорікнув президентові Володимиру Зеленському на зауваження, що Варшава відмовилась надавати старі винищувачі МіГ-29 Україні, хоча про це були домовленості з НАТО. Косіняк-Камиш вважає, що національна безпека Польщі - є межею у допомозі Україні.

Також на початку листопада польський віцепрем'єр-міністр Кшиштоф Гавковський зробив скандальну заяву щодо допомоги Україні. Він звинуватив президента Володимира Зеленського у спробі втягнути Варшаву у війну з росіянами. Про це, на думку поляка, свідчить прохання про перехоплення ракет РФ над Україною.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube