Українці зможуть перевірити легальність тютюну та алкоголю через Дію - як працюватиме еАкциз

Відкрите тестування системи для всіх охочих планується від березня 2025 року, а повноцінний запуск – від січня 2026 року

еАкциз на алкоголь та тютюн
еАкциз на алкоголь та тютюн

В Україні запроваджують цифровий контроль за ринком тютюну та алкоголю. 4 жовтня Уряд ухвалив нормативні документи для регулювання використання системи еАкциз, яка стане ключовим інструментом боротьби з контрабандою. еАкциз дозволить українцям перевіряти легальність товарів через Дію, а бізнесу – швидко отримувати акцизні марки онлайн, без зайвої бюрократії та візитів до податкової служби. Цифровізація сфери допоможе зекономити мільярди гривень бюджету.

“Наближаємо запуск цифрового продукту для боротьби з тіньовим ринком алкоголю та тютюну. Кабмін ухвалив нормативно-правові акти про порядок функціонування системи еАкциз. Ці документи, по суті, регулюватимуть використання еАкцизу бізнесом, держорганами та громадянами. Важливий етап підготовки до запуску. Зараз збитки від контрабанди колосальні — лише за 2023 рік держава втратила понад 30 мільярдів. еАкциз замінить цю ситуацію — українці перевірятимуть легальність продукту через Дію, адже на кожному офіційному продукті буде електронний акциз з унікальним кодом. Бізнес отримуватиме акцизні марки без бюрократії та візитів до податкової служби, швидко та прозоро”, - написав віце-прем’єр Михайло Федоров.

Як працюватиме система еАкциз і електронна акцизна марка

Ліцензовані виробники зможуть самі створювати й наносити електронні акцизні марки з кодом DataMatrix на алкоголь та сигарети. Ці марки містимуть усю інформацію про продукт і допоможуть зменшити паперову роботу та візити до податкової. Після того як марка нанесена і податок сплачений, вона активується в системі еАкциз. Це дає змогу державі краще контролювати продаж підакцизних товарів, запобігати їхньому нелегальному продажу й збільшувати доходи до бюджету. Громадяни зможуть використовувати застосунок Дія, щоб перевіряти інформацію про продукт, як-от назва, виробник, місце виробництва і статус марки. 

Коли запрацює еАкциз

Відкрите тестування системи для всіх охочих планується від березня 2025 року, а повноцінний запуск – від січня 2026 року. І навіть після офіційного запуску контролюючі органи в разі виявлення порушень можуть накласти щонайбільше 10% від розміру штрафу в перші пів року і 30% – до 31 грудня 2026 року. 

Чи потрібно буде платити за користування системою

Генерування серійних номерів електронних марок, формування унікальних ідентифікаторів та/або електронних марок, їх активація, деактивація та/або погашення здійснюються програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, на безоплатній основі.

Як відбувається реєстрація економічного оператора (ЕО) в електронній системі еАкциз

ЕО – це суб’єкт господарювання, що здійснює виробництво, ввезення, гуртову чи роздрібну торгівлю товарів (продукції), які підлягають маркуванню на митній території України, тобто підлягають реєстрації в електронній системі еАкциз. Реєстрація здійснюється шляхом подання суб’єктом господарювання заяви про реєстрацію економічним оператором. Заява подається винятково в електронній формі за допомогою системи Дія і підписується кваліфікованим електронним підписом.

Які закони регулюють еАкциз

  • Закон України №3173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах» 
  • Закон України 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» 

Якщо у вас є запитання щодо майбутньої системи та електронної акцизної марки, задайте їх електронним листом: hello@thedigital.gov.ua

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube