У Мінсоцполітики пообіцяли нові виплати українцям, але надати про них роз'яснення Інформатору не змогли

Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович пообіцяла, що у 2025 році українцям будуть виплачувати базову соціальну допомогу. Проте у міністерстві не змогли на запит Інформатора надати нам будь-який документ, на основі якого це буде здійснюватися - наразі документи не готові

Оксана Жолнович, Міністр соціальної політики України
Оксана Жолнович, Міністр соціальної політики України

Мінсоцполітики активно займається піаром. Там пообіцяли українцям виплату базової соціальної допомоги, розповіли про автоматизацію кейс-менеджерів у міністерстві, а ще про запуск Єдиного соціального порталу. Як все це працюватиме та що зміниться на краще для пересічних українців - у міністерстві Оксани Жолнович не пояснювали. А на запит Інформатора про базову соціальну допомогу відповіли, що ще немає документів, які регламентуватимуть процес.

Ще на початку червня 2024 року була оприлюднена чернетка змін до законодавства щодо базового соціального доходу - для вивчення громадськістю та обговорення документу. 23 вересня міністерка соціальної політики Оксана Жолнович пообіцяла введення вже з січня 2025 року виплат базової соцдопомоги. Вона зазначила, що такої допомоги покриття передбачено на рівні 4-4,5 тис. грн на одну особу.

"Ми запроваджуємо орієнтовану на обрахунок домогосподарств пілотну програму з базової соціальної допомоги, яка, я сподіваюся, з січня вже буде працювати. Вона буде автоматизована, людям не потрібно буде збирати ніяких довідок, щоб її отримувати. Це допоможе покращити стан людей в бідності. Разом з тим на наступний бюджетний період ми збільшили відсоток покриття допомоги малозабезпеченим особам на 5% - і для дітей, і для дорослих", - підкреслила міністр.

Інформатор відправив запит до Міністерства соціальної політики за подробицями щодо цієї програми та попросив надати документ (або його проєкт), що регламентуватиме такі виплати. Він ще не готовий, проєкт документу розмістять на сайті міністерства, а усі зацікавлені зможуть взяти участь у його обговоренні. Нам повідомили, що:

"Метою прийняття акта є консолідація програм соціальної підтримки, спрямованих на підтримку найбільш вразливих категорій громадян, виведення таких сімей із складних життєвих обставин та підвищення адресності надання державної допомоги. Наразі триває робота щодо доопрацювання проекту акта та підготовки для надсилання його на погодження заінтересованим органам та сторонам", - йдеться у відповіді Інформатору генерального директора Директорату адресної соціальної підтримки населення Мінсоцполітики Богдана Матвійчука.

У попередніх чернетках документу стверджувалося, що розмір базової соціальної допомоги визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї. Розмір базової величини для сім’ї визначається на рівні 100% від такої базової величини для першого члена сім’ї (уповноваженого представника сім'ї) та 70% від такої базової величини - для кожного наступного члена сім’ї, відповідно до яких розраховується допомога.

Для кожної дитини віком до 6 років; дитини з інвалідністю; особи з інвалідністю I або II групи; дитини, яка утримується матір’ю, що не перебуває у шлюбі, і запис про батька, якої у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері, а також дитини, яка утримується батьком або усиновлювачем, який не перебуває у шлюбі; дитини, яка виховується у багатодітній сім’ї та входить до складу сім’ї, розмір базової величини визначається на рівні 100% від такої базової величини.

Міністерство соціальної політики пропонує встановити базову величину на 2025 рік у розмірі 4 000 грн на першу особу в домогосподарстві, і 70 % від цієї суми - на наступних отримувачів (за виключенням низки категорій, які потребують посиленого соціального захисту, як-то діти до 6 років; діти та дорослі особи з інвалідністю; особи похилого віку). У випадку запровадження базової соціальної допомоги, за оцінками Міністерства соціальної політики, витрати на неї будуть співмірними видаткам у 2024 році.

При розрахунку базової величини у розмірі 4 000 тис. грн для прикладу взято середньостатистичну сім’ю, яка складається з двох дорослих працездатних осіб та двох дітей віком від 6 до 18 років.  Прожитковий мінімум для такої сім’ї становить: 12 448 грн = 3028 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб) х 2 особи + 3196 (прожитковий мінімум для дитини віком від 6 до 18 років) х 2 особи).

Із урахуванням очікуваного збільшення прожиткового мінімуму у 2025 році на 12,8 % та рівня інфляції споживчих цін на 8,9 % прожитковий мінімум для однієї особи з такої сім’ї становитиме 3 822,75 грн (12 448 грн х 12,8% х 8,9 % : 4 особи). Відповідно до розрахунку базової соціальної допомоги, запропонованого в законопроекті, така сім’я буде отримувати 4000 грн + 2800 грн х 3 особи = 12 400 грн, що дорівнює діючому прожитковому рівню сім’ї. Втім, все це розрахунки зроблені ще у травні. Дані можуть змінитися, тож чекаємо на остаточну версію документа.

Також Мінсоцполітики заявило, що працює над "цифровізацією кейс-менеджменту". Що це означає для звичайних громадян зрозуміти важко. Але кейс-менеджмент - це управління випадком, тобто надання послуг клієнтам відповідно до їх індивідуальних потреб. "Щоб полегшити ведення випадку та звільнити для фахівця більше часу на роботу з людиною чи родиною, а не на бюрократичний процес, Мінсоцполітики працює над цифровізацією кейс-менеджменту", - зазначається на сайті відомства.  

Ілюстрація Мінсоцполітики до кейс-менеджменту
Ілюстрація Мінсоцполітики до кейс-менеджменту

"Що ви бачите перед собою? Це не скарб. Це величезна кількість паперів, яку має заповнити фахівець соцроботи, аби якісно надати послугу людині чи родині, яка звернулась. Впровадження (цифровізації кейс-менеджменту) забезпечить:

  • Швидкий обмін даними
  • Оптимізацію спільного прийняття рішень отримувачів та надавачів соціальних послуг
  • Моніторинг роботи
  • Активну можливість для отримувача соціальної послуги захистити своє право на вчасне отримання послуги
  • Обʼєднання фінансової підтримки та соціальних послуг
  • Цифрові інструменти ведення випадку", - наголошують у пресслужбі міністерства.

Очікується, що після впровадження електронного кейс -менеджменту вдасться забезпечити швидкий обмін даними між потрібними інституціями, зосередити в одному місці реєстри надавачів послуг, перелік доглядальників. Також це стане зручним інструментом ведення випадку, коли фахівець соціальної роботи зможе обирати в реальному часі всі ті послуги чи допомоги, які потребує клієнт.   Також цифровізація дозволить людині, яка звернулася за послугою, бачити на якому етапі розгляду її запит. 

Проте заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва попереджає, що цей цифровий кейс-метод буде працювати не усюди. Він стане можливим, якщо у громадах буде працювати достатня кількість кейс-менеджерів. Наразі  в Україні фахівців соціальної служби сфери – понад 6,5 тис.; отримувачів соціальних послуг - понад 2 млн. Необхідно забезпечити і технічні спроможності в громадах: безперешкодний доступ до інтернету, технічні засоби, які відповідають вимогам впровадження цифрових рішень та підвищувати цифрову грамотності серед фахівців соціальної сфери.

Невідомо, чи це пов'язано з "цифровізацією кейс-менеджменту", але міністр Оксана Жолнович презентувала роботу електронного кабінету соціальних послуг, який адмініструє Мінсоцполітики. Там вже можна онлайн подати заявку про надання соціальної послуги без походу в органи соцзахисту. Або вказати про сім'ю, яка потребує підтримки.

Зазначимо, що і раніше вже кілька років був сайт з електронними послугами від Мінсоцполітики та портал міністерства, де можна було оформити субсидії, допомогу при народженні дитини, допомогу для дітей ФОП, допомогу для осіб з інвалідністю, муніципальну няню. І замість того, щоб розвивати ці ресурси, Мінсоцполітики створило новий з іншими видами послуг. Ми відправили запит до міністерства, щоб дізнатися, чи витрачалися бюджетні кошти на новий портал та у якій кількості.

Підпишіться на наш  Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube