Українці викидають найкорисніше: помилки харчування, які дорого обходяться

П'ять варіантів використання того, що занадто часто відправляють на смітник

Кухня, їжа, продукти, харчування, корисні поради, фркти, овочі
Їжте шкірку - це джерело поживних елементів для вашого раціону!

Було б дивно щоразу викидати їстівну частини банана, але це саме те, що більшість із нас робить, коли викидає шкірку цього сонячного фрукта. Остання становить близько третини середньої ваги всього банана. Отже, замість того, щоб викидати їстівну та багату поживними речовинами шкірку бананів, апельсинів та інших фруктів і овочів, ось п’ять способів максимально використати їх, радять автори видання BBC.

Шкірка банана, як і багатьох фруктів і овочів, не тільки їстівна, але й містить корисні поживні речовини. Приблизно 20% апельсина теж складається зі шкірки - згідно з одним дослідженням, у 2018 році було утворено близько 15,1 мільйона тонн апельсинової шкірки. Для ківі 9-13% фрукта становить шкірка. У граната шкірки майже стільки ж, скільки кісточок. Тож, ось п’ять варіантів використання того, що занадто часто викидають.

Апельсин

З інгредієнтів вам знадобиться сам апельсин, цукор, лимон і вода.
З інгредієнтів вам знадобиться сам апельсин, цукор, лимон і вода.

Апельсинову шкірку можна використовувати для приготування мармеладу, цукатів та апельсинового сиропу. Апельсиновий мармелад - чудовий на сніданок, втім для його приготування потрібен час.

Дві години піде на кип’ятіння апельсинів, потім треба процідити м’якоть через сито в сік, щоб він виділяв пектин (природний крохмаль, який сприяє застиганню мармеладу). Потім додати цукор і нарізану цедру і варити апельсинову суміш 20 хвилин. Такий мармелад сожна їсти із грецьким йогуртом.

Цукати з апельсинової шкірки можна зробити, нарізавши цедру та закип’ятивши її в киплячій воді протягом 10 хвилин. Ви повинні повторити цей процес три рази і кожного разу промивати шкірку холодною водою, щоб видалити гіркий присмак, перш ніж змішувати цукор і воду.

Цукати з апельсинової цедри - ідеальна солодка закуска для дітей.  Ви також отримаєте смачний апельсиновий сироп, який можна використовувати як заправку для напоїв.

Ананас

Тепаче - це історичний мексиканський ферментований напій з ананасової шкірки, який виник ще в доіспанські часи.
Тепаче - це мексиканський ферментований напій з ананасової шкірки, що виник ще в доіспанські часи.

Він не тільки використовує відходи з ананаса, але й є джерелом пробіотиків. Рецепт його приготування простий, але процес бродіння означає наявність певної кількості алкоголю - зазвичай менше 1%, залежно від часу бродіння.

Візьміть банку об’ємом 3,5 літра, велику еластичну стрічку та шматок марлі, достатнього розміру, щоб закрити отвір банки. Помийте, обчистіть і видаліть серцевину з ананаса.

З’єднайте воду з коричневим цукром у каструлі й повільно нагрійте, доки цукор не розчиниться. Потім дайте йому трохи охолонути, додайте серцевину та шкірку ананаса в банку та влийте суміш цукру й води, поки вода ще тепла.

Накрийте банку мусліном, марлею, кухонним рушником. Залиште суміш бродити при температурі + 21+ 25 C і постійно перевіряйте її - через 24-36 годин у вас повинна з’явитися біла піна зверху. Чим довше напій бродитиме, тим сильнішим буде смак. Процідіть готовий напій і поставте в холодильник. За бажанням додайте імбир чи лайм для аромату.

Імбир 

Шкірка імбиру є багатим джерелом клітковини і вітамінів, включаючи вітамін С, кальцій, залізо та інші.
Шкірка імбиру є багатим джерелом клітковини і вітамінів, включаючи вітамін С, кальцій, залізо та інші.

Шкірка надає імбиру стільки корисних властивостей: вона містить біологічно активні сполуки, що мають фітохімічні властивості, включаючи антиоксидантну, протимікробну та протипухлинну дію. 

Ви можете використовувати імбир зі шкіркою - у чай чи суп. Зваріть їімбир з водою, щоб отримати імбирний відвар, який можна зберігати в холодильнику та додавати в смузі, соки, коктейлі, газовану воду або використовувати для приготування коренеплодів  на пару.

Щоб отримати насичений смак, повільно обсмажте шкірку в духовці та подрібніть її до стану порошку - за допомогою кавомолки. Ви також можете використовувати цей порошок, щоб заварити смачний імбирний чай - обов’язково процідіть його, коли він завариться. Порошок також можна використовувати як спецію в кулінарії та випічці.

Порада: спробуйте очистити імбир чайною ложкою, а не очискою.

Гарбуз

Багато рецептів вимагають очищення зимових гарбузів, але їхня шкірка цілком їстівна, як і насіння: обидва є хорошим джерелом клітковини, а також вітамінів та інших біоактивних сполук.
Більшість рецептів вимагають очищення гарбузів, але їхня шкірка їстівна, як і насіння: обидва є джерелом клітковини, вітамінів та біоактивних сполук.

Приготуйте з насіння та шкірки хрусткі домашні чіпси. Добре помийте грабуз, висушіть, зріжте верх і низ. Візьміть овочечистку, щоб отримати якомога тонші шматочки шкірки - ідеальні для чипсів.

Розріжте гарбуз уздовж і вийміть насіння та м’якоть. Покладіть їх разом із шкіркою в окремі ванночки в холодильнику на ніч, а з очищеного гарбуза приготуйте млинці чи панір карі. Наступного дня відокремте насіння від м’якоті - це має бути дуже легко. Ретельно промийте насіння, а потім загорніть їх у чистий рушник, щоб висушити. 

Змішайте насіння та шкірку кабачків у мисці з сіллю, паприкою, копченою паприкою, кмином, пластівцями чилі, куркумою та кількома краплями оливкової олії. Смажте при 170 C і стежте, щоб не підгоріло. Приблизно через 20 хвилин ваші чипси готові. Вони чудово пасуватимуть до воочевого бульйону, смачного!

Цибуля

Лушпиння цибулі - це ще одне лушпиння, про яке ми зазвичай не думаємо двічі, перш ніж викинути його. А дарма!
Лушпиння цибулі - це ще одне лушпиння, про яке ми зазвичай не думаємо двічі, перш ніж викинути його. А дарма!

Дехто в соціальних мережах сушать шматочки цибулі та подрібнюють їх у цибульний порошок. Висушіть цибулю у духовці, перебийе кухонним комбайном чи блендером на порошок, посоліть та додайте спецій. 

Крім того, помаранчеві, жовті та коричневі пігменти можна витягти з лушпиння цибулі кип’ятінням і використовувати для фарбування тканини. Дубильні речовини в цибулі створюють ефективний барвник для таких волокон, як бавовна та льон, які, як правило, потрібно обробити фіксатором - протравою, щоб забезпечити стійкість барвника.

Натуральний барвник наносять на випрану тканину. Покладіть цибулеве лушпиння в металеву каструлю з приблизно двома склянками води - відрегулюйте кількість барвника та води залежно від розміру тканини. На середньому вогні доведіть шкірку до кипіння і кип’ятіть розчин приблизно 15 хвилин, поки вода не стане темно-бурштинового кольору.

Коли тканина майже висохне, вимкніть вогонь і видаліть лушпиння цибулі шумівкою. Занурте тканину в гарячий розчин барвника так, щоб вона була повністю покрита, і залиште на 30 хвилин до години. Не віджимаючи тканину, залиште її в прохолодному місці для висихання. Якщо бурштиновий колір тканини недостатньо сильний, повторюйте процес занурення, доки не досягнете бажаного кольору.

Екокатастрофа через харчові відходи насувається

У всьому світі близько однієї третини їжі втрачається, що становить 1,3 мільярда тонн на рік. Втрата харчових продуктів і відходи спричиняють 8% глобальних викидів парникових газів, що в понад три рази перевищує внесок авіації. Органічна речовина, що гниє на звалищах, також вивільняє велику кількість метану, потужного газу, який у 80 разів потужніший за вуглекислий газ CO2 протягом 20-річного періоду часу.

Компостування харчових відходів замість відправлення їх на звалище може допомогти зменшити кількість метану, що викидається в атмосферу. Але багато з того, що ми вважаємо відходами, насправді цілком їстівне.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube