Які домашні засоби варто спробувати, щоб побороти застуду й вірус
На застуду хворіють усі й у всьому світі. Й хоча існує близько 200 вірусів, які її викликають, також існує безліч домашніх засобів від боротьби із застудою – від курячого супу до часникових паличок. В основі будь-якого з цих способів лежить ідея, що це зміцнить наш імунітет.
Коли вірус потрапляє в організм, він стикається з двома системами захисту: вроджена імунна система намагається вимити клітини-вторгнення, тоді як адаптивна система націлюється на специфічні патогени, з якими організм уже мав контакт. Та ми хворіємо на застуду увесь час – бо її клітини мутують. На силу ж імунної системи впливають спосіб життя і дієта. Тож, ось які домашні засоби, за версією BBC, варто спробувати, щоб побороти застуду й вірус.
Одним із популярних домашніх засобів, який може допомогти, є часник. В одному невеликому дослідженні 146 здорових дорослих отримували або плацебо, або щоденну добавку часнику протягом 12 тижнів впродовж зими. Група плацебо заразилася 65 застудами, що призвело до 366 днів хвороби, тоді як ті, хто приймав часникові добавки, захворіли лише 24 застудами, зі 111 днями хвороби між ними.
Та керівник відділення інфекційних хвороб Імперського коледжу Лондона Чарльз Бенгам переконаний, що налягати на часник варто, тільки якщо вам не вистачає життєво важливих поживних речовин – вітамінів, цинку й заліза.
Не було проведено достовірних досліджень щодо того, чи такий популярний засіб, як курячий суп, насправді має значення. Однак дослідження, присвячені лікуванню звичайної застуди, виявили, що окремі його добавки можуть бути ефективними.
Дослідження, проведене взимку 2016 і 2017 років, показало, що прийом полівітамінів, що містять вітаміни A, D, C, E, B6, B12, фолієву кислоту, цинк, селен, мідь і залізо, зменшує частоту і тривалість симптомів застуди, включаючи нежить і кашель.
Іншою добавкою, до якої багато людей звертаються, коли відчувають симптоми застуди, є вітамін С. Огляд доказів 2023 року показав, що добавки вітаміну С можуть значно зменшити тяжкість симптомів застуди, зокрема нежить, кашель і біль у горлі, приблизно в 15 разів.
Один огляд, який вивчав ефективність щоденного прийому льодяників ацетату цинку в дозі 80-92 мг при застуді, показав, що вони скорочують тривалість нежиті та закладеності носа приблизно на третину, а також призводять до зменшення на 22% чхання та майже вдвічі менше кашлю.
Дослідження прийшло до висновку, що якщо почати прийом протягом 24 годин після перших симптомів, 80 мг ацетату цинку на день можуть допомогти в лікуванні застуди. І майте на увазі, щоб бути ефективним проти застуди, цинк має надходити з таблеток для розсмоктування.
Немає надійних доказів того, що апельсиновий сік допомагає запобігти застуді, полегшити симптоми чи скоротити її тривалість. Це тому, що він не містить достатньо високих доз вітаміну С, щоб мати такий же вплив, як щоденні добавки.
Стандартна невелика пляшечка свіжого апельсинового соку містить близько 72 мг вітаміну С – це більше, ніж рекомендований мінімум у 40 мг, але все одно менше, ніж у багатьох добавках.
Якщо хтось клянеться, що щось, для чого відсутні наукові докази, як-от курячий суп чи апельсиновий сік, дійсно лікує, це може бути плацебо. Ефект плацебо полегшує багато симптомів, від болю до синдрому подразненого кишечника. І хай то буде вітамін С чи курячий суп, ефект плацебо може допомогти нам подолати застуду.
Одне дослідження показало, що люди, які вірять у передбачувані протизастудні властивості ехінацеї, відчували легші та коротші застуди під час прийому щоденних доз, ніж ті, хто в це не вірив. Отже, знання того, що домашні засоби є плацебо, не обов’язково завадить їм полегшити симптоми застуди.
Іншим ефектом може бути комфорт, викликаний такою їжею. Дієтологи стверджують, що курячий суп дійсно може допомогти людині з застудою трохи покращити самопочуття.
Гени деяких людей роблять їх особливо сприйнятливими до певних захворювань, адже всі ми генетично відрізняємося один від одного. Але часник і цинк точно не будуть зайвими.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.