Україна виготовить ядерні бомби для захисту від РФ - інженер пояснив, наскільки це можливо

Інженер Ян Валетов розповів Інформатору, наскільки реалістичні заяви у західних ЗМІ про можливість виготовлення Україною атомної зброї

Ян Валетов, ядерний вибух у Росії
Ян Валетов, ядерний вибух у Росії

Британське видання The Times приголомшило дивною новиною. За твердження журналістів, Україна може виробити елементарну ядерну бомбу протягом кількох місяців для стримування агресії Росії, якщо Дональд Трамп припинить нам допомагати. При цьому вони нібито посилаються на джерело у Міноборони. Інформатор зв'язався інженером та письменником Яном Валетовим та запитав, що стоїть за подібними заявами західних кореспондентів.

За словами письменника, волонтера з Дніпра Яна Валетова, подібні заголовки у ЗМІ - це нісенітниця. Річ у тім, що Україна не має основного матеріалу та не може виготовити необхідний для атомної бомби ядерний заряд. 

"У нас немає збройового плутонію необхідної концентрації. Звичайно, можна зробити "брудну бомбу", яка розлетиться на фрагменти, якщо навіть ми спорудимо з неї ядро та стискаючий снаряд. Його горіння та виділення енергії буде йти з іншою швидкістю. Тому нічого "гучного" не вийде. Втім, брудна бомба могла б "нагадити". Що стосується атомного вибуху, то необхідно отримати збройовий плутоній іншої концентрації. Ми його не можемо отримати, адже у нас немає відповідних технологічних можливостей. Для цього потрібно мати реактор іншої конструкції для виготовлення збройового плутонію. Або збагачувати радіоактивні матеріали іншим способом - це ми теж не можемо робити. У нас немає центрифуг, якщо мова про стандартну процедуру збагачення", - ділиться думкою інженер. 

Ян Валетов іронізує, що він за освітою інженер, а не фізик-ядерник. "Можливо, за цей час виникло щось нове у науці про ізотопи. Але я такими відомостями не володію. Але в ізотопах нічого нового виникнути не може. Плутоній-239 - це плутоній-239. Його концентрація має бути конкретною для створення ядра атомної бомби, інакше нічого не вийде", - зазначає відомий мешканець Дніпра.

Письменник додає, що подібні звинувачення на адресу України вже були офіційно спростовані. Україна з повагою ставиться до міжнародного права та виконує закон про нерозповсюдження ядерної зброї. 

"Ми не ведемо ніякі роботи, пов'язані з розробкою ядерної зброї. Ця публікація у The Times при всій повазі до видання, я думаю, наукова фантастика. Навіть по заявах наших перших осіб", - наголошує Ян Валетов.

У МЗС України спростували дані з публікації The Times про можливу розробку атомної бомби Україною у разі скорочення їй допомоги Дональдом Трампом. Відповідний допис розмістив у соцмережі Х речник МЗС України Георгій Тихий. За його словами, Україна навіть не має наміру створювати ядерну бомбу, адже чітко дотримується без'ядерного статусу та Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Він додав, що Україна співпрацює з МАГАТЕ та повністю прозора для моніторингу. Це виключає використання ядерних матеріалів у військових цілях.  

"Україна віддана Договору про нерозповсюдження ядерної зброї; ми не маємо, не розробляємо і не збираємося створювати ядерну зброю", - сказав Тихий. 

17 жовтня у Брюсселі Президент України Володимир Зеленський заявив, що, оскільки Україна відмовилася від ядерної зброї, а Росія порушила Будапештський меморандум, то країна має два варіанти: або повернути ядерний статус, або приєднатися до НАТО. Але це була політична заява, дещо відірвана від реальності.

Раніше Ян Валетов спростував міф, згідно з яким Путін не використовує ядерну зброю проти Україні, оскільки її вже понад 10 років не обслуговували інженери у Дніпрі з "Південмашу" та КБ "Південне", а без них вона не працюватиме справно. Колишній радник Володимира Зеленського та економіст Олег Устенко попередив, що з 2025 року США під керівництвом Дональда Трампа зможуть суттєво скоротити не тільки військову, але й фінансову допомогу Україні, яка зараз складає близько 8 млрд дол. на рік, відповідно Кабміну Дениса Шмигаля доведеться шукати, на чому економити.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube