Київ може створити ядерну зброю за лічений час: на які ризики ескалації війни з РФ готова реагувати Україна

У разі припинення підтримки з боку США Україна здатна задіяти плутон із власних реакторів для захисту від загрози з боку Росії

Україна може виготовити власну ядерну зброю
Україна розглядає розробку ядерної зброї як можливий засіб проти Росії

Україна здатна в стислі терміни розробити базову ядерну бомбу, якщо Сполучені Штати припинять надавати військову підтримку. Країна може створити пристрій на основі плутонію, використовуючи аналогічні технології з тими, які застосовувалися для створення бомби "Товстун", скинутої на Нагасакі в 1945 році. Для цього в Україні довелося б задіяти плутоній з відпрацьованого ядерного палива власних реакторів, загальний обсяг якого, за оцінками, становить близько пів тонни.

Як повідомляє The Times, посилаючись на дані Міноборони України, така кількість є достатньою для створення сотень тактичних боєголовок з потужністю у кілька кілотонн.

За словами західних аналітиків, Україна може завершити розробку примітивної ядерної зброї протягом кількох місяців, а також працювати над балістичними ракетами дальністю до 1000 км. Теоретично, перша бомба може бути представлена вже протягом року.

Відсутність установок зі збагачення урану компенсується наявністю плутонію з палива, що дозволяє створити базові зразки реактора тактичної зброї. Керівник департаменту Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак пояснив, що точне налаштування потужності зброї буде складним, позаяк плутоній має різні ізотопи. За його словами, такі боєголовки були здатні завдати суттєвої шкоди військовим об’єктам, авіабазам та інфраструктурі.

Як Україна може відновити ядерну зброю

Україна наразі не прийняла рішення щодо розробки ядерної зброї, але може розглядати можливість юридичного виходу з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаного в 1994 році в обмін на безпекові гарантії, прописані в Будапештському меморандумі. За словами українських експертів, значне просування Росії на лінії фронту може стати для Києва сигналом для початку роботи над ядерною зброєю, якщо інші засоби стримування будуть вичерпані. Також каталізатором для відродження ядерної зброї може стати повторна спроба Росії атакувати Київ. З другим походом ЗС РФ на столицю Україна не змириться.

Проте ще в жовтні президент України Володимир Зеленський спростовував чутки про ядерну зброю в Україні. Під час зустрічі з Марком Рютте він називав єдиним варіантом порятунку підтримку НАТО, наголошуючи на важливості безпекових гарантій для країни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube