Україна опинилася у стані дефолту: що це означає та як вплине на курс гривні

Читать на русском

Україна опинилася в стані дефолту

Читать на русском
Україна опинилася у стані дефолту: що це означає та як вплине на курс гривні

Україна опинилася в стані дефолту

Міжнародні рейтингові агенції Standard & Poor's Global Ratings (S&P) та Fitch знизили рейтинг України в іноземній валюті. Так, S&P знизило довгостроковий і короткостроковий кредитні рейтинги України до "вибіркового дефолту" - на один щабель вище за повний дефолт. Своєю чергою Fitch знизило довгостроковий рейтинг України в іноземній валюті з C до RD.   

Повноцінний дефолт? 

Фактично це значить, що Україна опинилася в стані дефолту, повідомив «Інформатору» економіст Олег Пендзин. Адже країна відстрочила платежі за своїм державним боргом, які мала здійснити 10 серпня.

«Будь-які дії, пов’язані із відтермінуванням строків погашення, це є дефолт. Тобто ви не маєте можливості виконувати свої зобов’язання», - каже Олег Пендзин.  

Що це означає?

Дефолт для країни значить, що вона не може надалі позичати гроші на комерційних ринках. Однак Україна і так не могла цього робити від початку війни. Ніхто їй там ці гроші не позичав, каже Олег Пендзин. Однак кошти й надалі надходили й будуть надходити в Україну - навіть попри дефолт.

 «На сьогодні всі запозичення йдуть від країн як суверенів. Нам дає США, нам дає Міжнародний валютний фонд, нам дає Європа, тобто нам дають країни, не купуючи наших облігацій. І тому для нас на сьогодні дефолт жодним чином не погіршить надходження коштів від наших позичальників – ми й там від них будемо отримувати гроші, бо ми отримуємо від них гроші, виходячи із політичних міркувань», – каже економіст.

Ще одна небезпека дефолту – це те, що комерційні кредитори, яку купували українські цінні папери, можуть подати в суд. І вимагати повернення боргів – навіть через арешт українських активів. Однак Україна просила іноземних приватних кредиторів погодитися на відстрочення виплати боргу.

«Судитися вони не будуть – до них вже звернулися країни, де вони мають свої юрисдикції – звернулися до них з проханням підтримати пропозицію країни щодо реструктуризації. І вони пішли Україні назустріч. Відтермінувати до кінця 23-го року з можливістю продовження ще на рік», - каже Олег Пендзин.

Чи вплине це на курс долара? 

Тобто арештовувати активи України за борги не будуть, валюта, запозичення і надалі будуть надходити до країни від держав-партнерів та міжнародних фінансових організацій. Це означає, що курс долала в Україні суттєво змінитися не повинен, впевнений Олег Пендзин. І запевняє – дефолт ніяк не вплине на життя звичайного громадянина. 

«На соціальні виплати це теж ніяк не вплине.  Для України ця ситуація буде навіть плюс, тому що ми 5 мільярдів доларів не виплатимо кредиторам, а вони залишаться в країні для фінансування наших потреб», - каже економіст.

Повернути борги своїм комерційним кредиторам Україна зможе не раніше, ніж через півроку-рік після завершення війни, каже експерт.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 Максим Урлапов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.