За версією РТЦК Сваляви, у чоловіка стався ішемічний інфаркт, а за версією його дружини - чоловіка сильно побили
На Закарпатті знову зріє скандал через мобілізацію у Сваляві місцевого мешканця. Чоловік помер на четвертий день з моменту, як його забрали військкоми. За версією ТЦК, у нього стався ішемічний інфаркт, а от дружина чоловіка стверджує, що військкоми його сильно побили, а сам чоловік був непридатним до служби.
Про чергову смерть у ТЦК на Закарпатті повідомили журналісти "Суспільного". Відомо, що 53-річний Сергій Каналош зі Сваляви помер у лікарні 4 вересня. Його дружина Ольга Каналош розповіла, що чоловіка забрали до Свалявського РТЦК ще 28 серпня. При цьому військкори забрали її чоловіка цілим та без тілесних ушкоджень. Жодних синців на тілі не було. За словами дружини, протягом 30-31 серпня чоловік виходив на зв'язок і повідомляв, що йому готують документи й збираються відпустити додому. Утім, прочекавши три дні поспіль, Ольга так і не побачила свого чоловіка.
"28 серпня його забрали до військкомату. Туди він пішов не ушкоджений та без синців. Я одразу побігла до нього. Нам дозволили побачитися, але через паркан. Він був в нормі. Ані 30, ані 31 серпня не бачила ушкоджень. Він весь час повторював, що готують документи, аби відпустити додому. Три дні поспіль я чекала, що ми поїдемо додому. Але цього не сталося", — розповіла Ольга Каналош.
За словами Ольги, на третій день перебування у ТЦК вона побачила на тілі чоловіка синці. Сергій тоді зізнався, що його били. Жінка каже, що вже тоді її чоловік сильно кульгав, мав синець під оком та розбитий ніс. Утім його забрали, нібито для того, щоб написати заяву до правоохоронців про побиття.
"У неділю, 1 вересня, я пішла до нього і побачила, що він вже сильно побитий та кульгає, розбитий ніс і під правим оком синець. І його забрали та відвезли. Той самий військовий, котрий його відвозив, пояснив мені, що він іде у поліцію писати заяву, хто його побив. Але не так сталося...", — розповіла Ольга.
Все різко змінилось 2 вересня. Ольгу повідомили, що стан її чоловіка значно погіршився і його терміново госпіталізували до лікарні. Тоді до Ольги серед ночі прийшли правоохоронці і повідомили, що її чоловіка готують до операції, тому слід негайно їхати до лікарні.
"О першій годині ночі прийшла поліція. Поліцейський почав пояснювати: "Вашого чоловіка госпіталізували до лікарні, в Ужгород. Скоріш за все провели операцію, або готують". Сказав, що треба їхати туди", — говорить Ольга.
За словами медичного директора Свалявської міської лікарні Мирослава Мелеша, Сергія Каналоша до лікарні привезли ввечері 1 вересня у непритомному стані. Чоловіка терміново перевели до реанімаційного відділення. Йому зробили обстеження, висновок якого вказав на те, що у Сергія стався ішемічний інфаркт. Лікарі повідомили правоохоронні органи про цей випадок для проведення розслідування.
"Пацієнт був доставлений бригадою екстреної допомоги до нашої лікарні 1 вересня близько 22:00. Він був без свідомості, тому його одразу госпіталізували у реанімаційне відділення. У цьому випадку ми повідомили правоохоронні органи, аби провели розслідування. На консультацію були викликані невропатологи, зроблено КТ обстеження голови. Було діагностовано внутрішньочерепний крововилив", — розповів Мелеш.
Після обстеження Сергія доставили до Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології в Ужгороді. Тут лікарі зробили йому операцію з видалення гематоми. Весь цей час чоловік був у комі, а на ранок 4 вересня помер у реанімації.
"Після операції стан пацієнта залишався важким і надалі. Близько 15:00 реанімаційною бригадою він був доставлений з Ужгорода у наш лікувальний заклад. Пацієнт перебував у стані коми. Під ранок у реанімаційному відділенні було констатовано смерть пацієнта", — каже Мелеш.
У ТЦК відреагували на смерть чоловіка. Військкоми заявили, що чоловікові стало зле під час транспортування. У ТЦК також заявили, що він був придатним до служби й мав пройти відповідні військові навчання.
"Під час транспортування до навчального центру громадянин звернувся до військовослужбовців зі скаргами на погіршення самопочуття. Військовослужбовці прийняли рішення про виклик карети швидкої допомоги, і громадянина госпіталізували до Свалявської міської лікарні. 4 вересня громадянин помер у лікарні. За висновком судово-медичної експертизи встановлено, що смерть настала внаслідок природного захворювання (ішемічний інфаркт лівої півкулі головного мозку) і не пов'язана з травматичними подіями", — йдеться в повідомленні Закарпатського ОТЦК та СП.
У поліції відкрили кримінальне провадження за статтею 155 ККУ, тобто умисне вбивство. Про це Суспільному розповіла речниця Нацполіції Закарпаття Ганна Дан. За її словами, правоохоронці вже допитали свідків та очевидців.
"Наразі ми вже маємо попередню причину смерті. Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть, яке видане судово-медичним експертом, смерть настала внаслідок набряку легень головного мозку, інфаркту головного мозку. Наразі ми очікуємо на результати повної судово-медичної експертизи, і тоді, це будуть остаточні причини смерті чоловіка", — розповіла Ганна Дан.
На ситуацію також відреагували й в Офісі омбудсмана України з прав людини. За словами Дмитра Лубінця, на Закарпатті зросла кількість звернень щодо неправомірних дій представників ТЦК та СП.
"До уповноваженого ВР України з прав людини надійшло звернення від громадянки України, щодо порушення прав людини. А саме — її чоловіка, щодо незаконного затримання співробітниками ТЦК та СП міста Мукачево. Уповноваженим з прав людини негайно було спрямовано лист Генеральному прокурору України. Спрямовано відповідний лист керівнику ОК "Захід"", — повідомив представник уповноваженого ВРУ з прав людини в Закарпатській області Андрій Крючков.
За словами Андрія Крючкова, він провів робочу зустріч із керівником Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, які безпосередньо здійснюють процесуальне керівництво даною справою.
"Також проведено зустріч з керівником слідчого відділу Свалявського відділення поліції, який безпосередньо відповідає за здійснення досудового розслідування. Цю справу Омбудсмен України, Дмитро Лубінець, тримає на особистому контролі", — додав Андрій Крючков.
"Хочу домогтися того, аби знайшли ту людину, яка так вчинила з ним, щоб їх покарали. За те, що в мене відібрали чоловіка, зіпсували його життя", — заявила дружина загиблого Ольга Каналош.
Цьогоріч українці почали активніше скаржитися на порушення їхніх прав зі сторони представників ТЦК. Уповноважений з прав людини у Верховній Раді Дмитро Лубінець повідомив, що у 2024 році він зафіксував таких звернень у кількість 1634 заяви. Громадяни скаржаться як в усній формі, так і письмово. Цей показник втричі перевершує тогорічну кількість скарг.
Водночас з 1 вересня багато категорій українців втратять відстрочку від мобілізації. Передовсім йдеться про студентів, які навчаються на заочній та вечірній формах навчання, або здобувають другу та третю вищу освіту. Також мобілізувати зможуть і багатодітних батьків, у яких є заборгованість за аліментами. Винятків більше не буде і для працівників підприємств та організацій Міноборони - їх теж зможуть призвати до війська. Загалом відстрочку від мобілізації втратили вісім категорій українців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.