У Швейцарії набула чинності заборона паранджі: чому в країні більше не дозволяють закривати обличчя

Пропозицію щодо заборони закривання обличчя висунула права Швейцарська народна партія (SVP), яка раніше неодноразово закликала зупинити екстремізм

У Швейцарії набула чинності заборона паранджі
У Швейцарії набула чинності заборона паранджі

У Швейцарії офіційно набув чинності закон про заборону закривати обличчя в громадських місцях, широко відомий як "заборона на паранджу". Закон набув чинності у середу, 1 січня 2025 року. Особи, які порушують цю заборону, можуть бути оштрафовані на суму до 1 тис. швейцарських франків (приблизно 46000 гривень). Утім, у цілій низці випадків паранджу все ж дозволено носити. 

Про заборону паранджі у Швейцарії пише видання видання Swiss Info. Зазначається, що у 2021 році громадяни Швейцарії на референдумі з невеликою перевагою проголосували за заборону закривати обличчя у громадських місцях.

Чому Швейцарія заборонила закривати обличчя?

Результати референдуму показали, що 51,2% виборців підтримали ініціативу щодо заборони паранджу, тоді як 48,8% висловилися проти неї. Як відомо, у країні функціонує система прямої демократії. Тож громадяни мають можливість безпосередньо вирішувати питання, що безпосередньо стосуються їхнього життя. Референдуми регулярно проводяться як на національному, так і на регіональному рівнях.

Пропозицію щодо заборони закривання обличчя раніше висунула права Швейцарська народна партія (SVP), яка використовувала гасла на кшталт "Зупиніть екстремізм". Хоча ініціатива прямо не згадувала іслам і також закликала заборонити носіння масок під час насильницьких протестів, її широко сприймали як "заборону на паранджу". Швейцарський уряд виступив проти цієї пропозиції, заявивши, що держава не повинна диктувати жінкам, що носити.

Згідно з дослідженням Університету Люцерна (Німеччина), в Швейцарії майже ніхто не носить паранджу, а нікаб носять приблизно 30 жінок. Мусульмани становлять близько 5% населення Швейцарії, яке складає 8,6 мільйона осіб, і переважно походять із Туреччини, Боснії та Косово.

Мусульманська спільнота та організації із захисту прав людини, такі як Amnesty International, критикували цю заборону. Amnesty International назвала її "небезпечною політикою, яка порушує права жінок, включаючи свободу вираження поглядів і релігії".

Після референдуму остаточне законодавче затвердження заборони на закривання обличчя швейцарським парламентом відбулося у вересні 2023 року. У листопаді 2024 року уряд оголосив, що заборона набуде чинності з 1 січня 2025 року.

До слова, у Швейцарії свобода переконань, совісті та віросповідання захищена законом, зокрема Конституцією. Відтак, релігійні громади мають у країні рівний юридичний статус.

За даними швейцарського Федерального статистичного відомства (BfS), у Швейцарії проживало близько 380 тис. осіб мусульманського віросповідання (5,4% від загальної чисельності населення). Таким чином, мусульмани є третьою за величиною релігійною громадою країни після римсько-католицької конфесії (35,9%) та протестантської громади (23,8%).

Що саме заборонено?

Закон передбачає заборону закривати ніс, рот і очі як у публічних місцях, так і в приватних будівлях, відкритих для громадськості. Однак є деякі винятки.

Заборона не поширюється на літаки, дипломатичні та консульські установи. Закривати обличчя дозволяється у місцях поклоніння або інших священних об'єктах.

Закривання обличчя дозволено з причин, пов'язаних зі здоров'ям, безпекою, місцевими традиціями або погодними умовами. Воно також дозволяється у мистецьких, розважальних чи рекламних цілях. Якщо закривання обличчя потрібне для особистого захисту у контексті свободи вираження чи зібрань, це може бути дозволено за умови попереднього схвалення відповідним органом влади і за відсутності загрози громадському порядку.

Швейцарія та Італія змінили гірський кордон

Швейцарія та Італія 27 вересня 2024 року змінили свій гірський кордон під вершиною Маттергорн. Причиною цьому стали серйозні кліматичні зміни в Альпах, де тануть льодовики, які історично позначали кордон між двома країнами. Зміна кордонів торкнулася зони знаменитого гірськолижного курорту Церматт, де туристи та лижники мають змогу вільно переходити між Швейцарією та італійською долиною Вальтурнанш.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube