ДПА у формі ЗНО дасть дітям досвід складання іспитів, коли результати ще ні на що не впливають, тому випускники менше стресуватимуть на випускному оцінюванні
Учні шкіл в майбутньому складатимуть державну підсумкову атестацію (ДПА) у формі ЗНО. Але результати цих іспитів, ймовірно, не використовуватимуть для відбору до профільних академічних ліцеїв після 9-го класу.
Про це розказала директорка УЦОЯО Тетяна Вакуленко на YouTube-каналі Нової української школи. Вона зазначила, що питання використання результатів ДПА пов'язане з умовами доступу до старшої профільної школи.
"Якщо громади відкривають ліцеї академічного спрямування, мають на це ресурси, повноваження і готові забирати всіх дітей у своїх громадах, ми можемо дати їм результати. Але очевидно, що вони не матимуть снаги використовувати їх для відбору", - зазначила експертка.
УЦОЯО також планує розвивати ДПА як інструмент якісного зворотного звʼязку для учнів і шкіл. Наприклад, зараз у 4 класі ДПА використовується лише для моніторингу знань. УЦОЯО планує залучити штучний інтелект, щоби створювати індивідуальні звіти для кожного учня після 4-го і 9-го класів.
"Ми хочемо залучити інструменти штучного інтелекту, щоб на основі наших даних та інформації про тестові завдання учні отримували звіт, де сказано: ти молодець, добре зробив оце, а з оцим треба попрацювати. Щоби не сталося так, щоб випускник з подивом дізнався, що не знає таблички множення".
На її думку, якщо держава буде чесно проводити оцінювання у 4, 9 і 12 класах, де обов'язково є завдання відкритого типу й говоріння, це дозволить виявляти проблеми раніше. До того ж ДПА у формі ЗНО дасть дітям досвід складання іспитів, коли результати ще ні на що не впливають, тому випускники менше стресуватимуть на випускному оцінюванні.
"Ми спеціально не навчаємо для цих іспитів і взагалі заборонили всім готуватися до них. Щоб не було "ми усією школою готуємося до ДПА з садочка", принаймні в 4 і 9 класах, де це мало що визначає, окрім обізнаності", – резюмувала Вакуленко.
В Україні з нового навчального року 1 вересня 2025 року очікується масове закриття та реорганізація шкіл. Понад 400 шкіл по всій країні можуть закрити.
Причина у тому, що держава більше не планує фінансувати заробітну плату вчителів у школах, де кількість учнів менша за 46 школярів. Експерти з освіти запевняють, що наслідки такої "реформи" стануть катастрофічними для шкіл у сільській місцевості. Найбільше шкіл буде закрито у Львівській, Черкаській, Сумській, Тернопільській та Хмельницькій областях.