Ті школи, де навчаються менше 45 учнів, можуть закрити
В Україні з нового навчального року 1 вересня 2025 року очікується масове закриття та реорганізація шкіл. Понад 400 шкіл по всій країні можуть закрити. Причина у тому, що держава більше не планує фінансувати заробітну плату вчителів у школах, де кількість учнів менша за 46 школярів.
Видання Education.ua пише, що наслідком такої "реформи", яка витікає з ухваленої постанови Кабміну № 245, стане закриття або реорганізація 403 шкіл, а розрив між сільською та міською освітою ризикує стати ще більшим. Фахівці зазначають, що є виняток: ініціатива не буде стосуватися лише початкової школи. Їх "реформа" не торкнеться взагалі.
Видання наголошує, що в Україні з року в рік скорочується кількість шкіл. Приміром, у 2020-2021 навчальному році в Україні було 14 815 шкіл. На 2024 рік їх кількість зменшилась до 12 268.
Експерти з освіти запевняють, що наслідки такої "реформи" стануть катастрофічними для шкіл у сільській місцевості. Утім, показник витрат на одного учня, що вчиться у місті, є меншим, ніж на тих, хто навчається у сільській місцевості. Так, міський учень обходиться державі 24,4 тисячі грн, а сільський - 30,4 тисячі гривень. Подекуди ця цифра сягає понад 50 тис. грн. У МОН такі витрати вважають недоцільними.
У МОН також кажуть, що показники НМТ серед учнів зі сільських шкіл є гіршими, аніж серед учнів міських шкіл. Причина у тому, що учні зі сільських шкіл часто не мають якісного доступу до навчання.
Кількість шкіл, які можуть закрити, може бути більшою: приміром, у Тернопільській області місцеві громади повідомили про 32 такі школи, тоді як офіційні дані департаменту освіти нараховують 77 установ, де навчається менше ніж 45 учнів. Це може вказувати на те, що деякі малокомплектні школи ще не включені до офіційних планів громад. Крім того, не всі громади надали відповіді на запити, що робить поточні дані неповними.
Найбільше шкіл буде закрито у Львівській, Черкаській, Сумській, Тернопільській та Хмельницькій областях.
Слід зауважити, що школи закриватиме не Міністерство освіти і науки. Однак саме МОН створює обставини для цього, скорочуючи фінансування. Рішення щодо закриття або реорганізації кожної окремої школи приймає місцева влада. Згідно з постановою, з 1 вересня 2026 року освітню субвенцію більше не отримуватимуть заклади з менш ніж 60 учнями.
Реформа старшої школи, яка запланована на 2027 рік, передбачає чітке профільне навчання. Це дозволить учням обирати предмети для поглибленого вивчення.
Для цього з обов'язкових предметів планують прибрати зарубіжну літературу, всесвітню історію, громадянську освіту, біологію/екологію, географію, фізику, хімію. Зміни стосуватимуться учнів 10-их, 11-их, 12-их класів.