Нардеп Веніславський вважає, що пошуки іноземного громадянства не будуть мати "масового характеру"
Вже 18 травня вступить в силу закон про мобілізацію, який значно посилить її. Певна частина громадян України за кордоном, ймовірно, стануть шукати способу отримати документи чи паспорт інших держав, відмовившись від українського громадянства. Однак це не буде велика кількість людей.
Таку думку висловив нардеп, член комітету з нацбезпеки Федір Веніславський. Він дав інтерв'ю Радіо NV. За словами депутата, під час обговорення проєкту закону на комітетах висловлювалися побоювання, що громадяни України за кордоном будуть шукати будь-які можливості для того, щоб отримати документи, які їх легалізують. Тобто фактично швидше відмовляться від українського паспорта, отримавши громадянство інших країн.
Врешті ажіотаж довкола мобілізаційного закону та "штучно створена інформаційна кампанія" зіграли з Україною "злий жарт". Громадяни нібито вирішили, що їх тепер примусово будуть повертати додому.
"Думаю, що з 18 травня ситуація зміниться. Певна кількість людей, які будуть шукати прихисток або отримувати якісь документи іноземної країни, я не виключаю, що вона буде, але вона точно не буде мати масового характеру", - вважає нардеп.
За його словами, вже наступного тижня українці за кордоном зможуть оновлювати свої персональні дані в електронному кабінеті військовозобов'язаного, і це навряд чи займатиме більше 15 хвилин.
"Після того, як громадянин України, який постійно проживає або тимчасово перебуває за кордоном, оновить свої персональні дані... зможе отримати згенерований QR-код. І цей QR-код буде свідченням того, що громадянин виконав вимоги закону і зможе отримувати відповідні консульські послуги за кордоном", — пояснив Веніславський.
Водночас, за його словами, Україна максимально зацікавлена в тому, щоб громадяни поверталися на батьківщину. Нардеп каже, що з-за кордону постійно "в певній кількості" повертаються чоловіки та вступають до ЗСУ.
"Тобто не можна сказати, що всі, хто перебуває за кордоном, виїхали туди з метою саме уникнення військової служби", — резюмував Веніславський.
Зазначимо, що процедура відмови від українського громадянства може бути досить складною й тривалою. Україна не прийняла рішення про визнання подвійного громадянства, тому в більшості випадків особа, яка бажає відмовитися від українського громадянства, повинна надати докази того, що вона набула інше громадянство.