У Чорнобильській зоні за час війни з’явились 125 тисяч «нових поселенців» - держава витрачає на це 15 мдрд грн на рік

Люди з інших територій спеціально прописуються в населених пунктах, які розташовані в зоні радіаційного забруднення, в непридатних для життя будинках

Мінсоцполітики
Мінсоцполітики про поселенців у Чорнобильській зоні

В Україні за час повномасштабної війни з’явилась схема з «поселенням» у Чорнобильській зоні відчуження. Ці «поселенці» через суд отримують щомісячні виплати від держави, на рік виходить приблизно 15 мільярда гривень. Про це в інтерв’ю Forbes розповіла заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак.

З 90-х в Україні була норма: якщо людина проживала в Чорнобильській зоні на момент аварії й сім років після неї, то вона має право отримувати доплату до пенсії. Цю норму скасували 2008 році. До початку вторгнення РФ людей з такими доплатами було близько 10 тисяч, а з бюджету на це витрачали 51,4 мільйона гривень на місяць.

Однак з 2022 року з’явилась неочікувана практика, каже Марчак, – людям, які не мають статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи, не мають статусу ліквідатора, суди почали масово призначати виплату за проживання в зоні радіаційного забруднення. Наразі через судові рішення кількість людей з такими доплатами збільшилась до майже 135 400.

«Додаткові виплати від держави становлять уже близько 1,5 мільярда гривень на місяць, або приблизно 15 мільярда гривень на рік. І прогресія геометрична», - наголосила Марчак. 

Для розв'язання проблеми у проєкті бюджету на 2025 рік додали норму, яка передбачає такі доплати лише людям, які проживали в зоні ЧАЕС з 1986 до 1993 року. Чорнобильські «поселенці» стали величезною проблемою, наголосила Марчак. Під час кримінальних проваджень правоохоронці встановили, що люди з інших територій спеціально прописуються в населених пунктах, які розташовані в зоні радіаційного забруднення, в непридатних для життя будинках, часто по декілька десятків в одній квартирі.

Про цю ж проблему раніше Forbes розповідала голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа. Це фактично злочинна схема, зазначила депутатка. До того ж Рахункова палата в аудиті Пенсійного фонду наводить приклади призначення доплати особам, які не проживали й не були зареєстровані в зоні радіоактивного забруднення.

Соцзахист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Питання визначення статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постановою Кабінету міністрів України від 20.01.1997 року № 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до Закону до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи відносяться:

  • учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1, 2, 3) – громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків у зоні відчуження;
  • потерпілі від Чорнобильської катастрофи (категорія 1, 2, 3) – громадяни, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • діти, потерпілі від Чорнобильської катастрофи.

Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Згідно з Порядком учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів:

  • посвідчення про відрядження в зону відчуження;
  • військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;
  • довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення або про період проживання, навчання чи роботи на забруднених територіях. На встановлення пільг та компенсацій передбачених Законом крім вищезазначених осіб мають також:

  • дружини (чоловіки), опікуни дитини померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою;
  • громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube