На думку експерта, Путін знову навішав переговорної локшини Трампу, а справжніх домовленостей досі немає
Телефонна розмова між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним, яку напередодні активно анонсували, лише додала плутанини в переговорний процес щодо війни в Україні. Політолог Володимир Фесенко вважає, що обидва лідери не домовилися ні про формат, ні про умови можливих переговорів. Про це він повідомив у своєму Facebook.
Запланована розмова Трампа і Путіна викликала багато сподівань, але водночас і побоювань, особливо через заяви американського президента про бажання "домовлятися" не лише щодо війни, а й про економічну співпрацю з Росією. Однак результати виявилися досить туманними.
"І ось вони поговорили в черговий раз. І що? Ні зради (у всякому разі, поки що), ні перемоги, а казна-що, - зазначає Фесенко. - Ця розмова не тільки не прояснила подальшу переговорну ситуацію, а ще більше її заплутала".
Трамп заявив, що Росія й Україна "негайно" почнуть переговори про припинення вогню, але незрозуміло, де і в якому форматі це має відбутись.
"Де будуть переговори – у Ватикані, чи Стамбулі, або в якомусь іншому місці? Яким буде формат переговорів? Чи будуть брати участь в цих переговорах американці? Всі ці питання ще треба з’ясувати і узгодити. Президент Зеленський вже каже про доцільність переговорної зустрічі не тільки Росії і України, а й Європи і США. Він також заявив про те, що "для нас усіх дуже важливо, щоб Сполучені Штати не дистанціювалися від перемовин і досягнення миру, бо єдиний, хто в цьому зацікавлений, – це Путін". А це означає, що такий ризик стає все більш очевидним", - пише Фесенко.
У США поки не коментують конкретику, а Путін, зі свого боку, заговорив про можливий "меморандум" як проміжний документ.
"Сам термін "меморандум" вже провокує для українців негативні асоціації", - зазначає експерт, припускаючи, що Кремль хоче протягнути формат рамкової угоди, що не зобов’язує до конкретних дій.
Крім того, за словами Фесенка, незважаючи на бажання Трампа особисто зустрітися з Путіним, жодних домовленостей про саміт наразі не досягнуто. Натомість російська сторона вже намагається використати саму ідею зустрічі як важіль тиску.
"Схоже, що для Кремля ця тема буде ще одним інструментом маніпулятивного впливу на Трампа. Хоча мало б бути навпаки", - зазначив політолог.
Фесенко підсумовує ситуацію критично:
"Путін знов успішно навішав переговорної локшини на вуха Трампа. Президент США знов вірить у бажання Путіна завершити війну в Україні. Або вдає, що вірить".
Водночас експерт застерігає від повного виходу України з переговорного процесу, навіть якщо він виглядає безперспективним - це може зіпсувати відносини з Вашингтоном.
"Нам треба поєднувати гнучку переговорну тактику з принциповістю у захисті наших інтересів. Також треба і надалі підтримувати спільну переговорну позицію з нашими європейськими партнерами. І не варто мріяти про швидке завершення війни", - заявив Фесенко.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк також заявив, що телефонна розмова між Трампом і Путіним не призвела до жодних зрушень. Бо Росія, як і раніше, відмовляється від припинення вогню, а США досі вірять у можливість домовленостей із Кремлем.
Президент України заявив, що Україна не прийме жодних ультиматумів від Кремля і не відмовиться від курсу в НАТО. За його словами, Київ готовий до миру, але лише без капітуляцій.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.