Трамп вмиває руки і відходить від переговорів: Європа стривожена, Путін перемагає - Bloomberg

Після дзвінка з Путіним Дональд Трамп публічно заявив про старт перемовин між Києвом і Москвою, однак не запропонував жодного тиску на Кремль. Європейські лідери сприйняли це як сигнал про вихід США з мирного процесу, а експерти попереджають: Росія просто тягне час

Володимир Путін і Дональд Трамп
Обіцянки Трампа щодо швидкого миру в Україні виявились порожніми

Європейські столиці охопило розчарування після несподіваного розвороту з боку Дональда Трампа. Ще нещодавно його ідея про місячне перемир’я в Україні та можливі санкції проти Кремля викликали обережний оптимізм. Але телефонна розмова Трампа з Володимиром Путіним у понеділок зруйнувала ці сподівання. 

Як пише Bloomberg, після двогодинної розмови Трамп заявив у соцмережах, що Київ і Москва "негайно розпочнуть перемовини". Проте Вашингтон, за його словами, може залишитися осторонь процесу. Жодних згадок про санкційний тиск або чіткий план переговорів не пролунало.

Дипломати у ЄС вважають такий крок відступом. Один із європейських чиновників на умовах анонімності заявив, що лідери вже не вірять у наміри Трампа домагатися миру. Інший підтвердив, що Трамп фактично відкликав власну ініціативу, не бажаючи тиснути на Москву. За його словами, ні Україна, ні її союзники не вірять у ефективність прямого діалогу з Кремлем. Крістін Берзіна з Фонду Маршалла вважає, що ситуація повертається до сценарію затягування війни.

"Путін виграє час. Говорити про реальне припинення вогню вже не доводиться", - зазначила вона.

"Якщо нічого не зміниться - я відступлю"

Трамп згодом зробив суперечливу заяву: попри те, що США не покидають переговорний процес, він розглядає таку можливість. Президент США заявив, що має "певну межу", яку поки не розкриває, і що "можливо, щось станеться, а якщо ні - я просто відійду і хай самі вирішують".

Аналітики Bloomberg Economics зазначають: хоча Трамп охарактеризував бесіду з Путіним як "чудову", вона не принесла жодного конкретного результату щодо війни. Експерт Алекс Кокчаров вважає, що Кремль просто грає на зволікання, не змінюючи своїх підходів.

Поки що обіцянки Трампа "завершити війну" не знаходять практичного втілення. Напередодні він навіть розглядав зустріч із Путіним у Стамбулі, однак до переговорів не приєднався. Росія ж направила лише технічну делегацію, і єдиним результатом став можливий обмін полоненими.

Нові санкції і обмеження проти РФ - чого очікували від Трампа

Зеленський, який підтримав ідею перемир’я, закликав США натиснути на Москву. Але Трамп відповів ухильно і навіть назвав Зеленського "не найлегшим співрозмовником".

Путін назвав переговори "відвертими та корисними", однак знову повторив тезу про необхідність "усунення коренів конфлікту". За словами аналітика Марії Снєгової, у розумінні Кремля це означає знищення української державності у її нинішньому вигляді.

Навіть попри позитивну риторику, Росія не відмовилася від своїх максималістських вимог. Водночас Трамп несподівано запропонував Ватикан як можливий майданчик для переговорів, заявивши, що новообраний Папа Лев XIV може допомогти у врегулюванні. На запитання, чи вірить він у щире бажання Путіна завершити війну, Трамп відповів: "Так".

На думку колишнього посла США в Україні Джона Гербста, Вашингтон міг би значно посилити тиск на Кремль - через військову допомогу чи санкції. І Конгрес до цього готовий: сенатор Ліндсі Грем напередодні закликав до нових обмежень проти РФ, а лідер більшості Джон Тун підтвердив, що відповідний законопроєкт уже розглядають.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube