Мобілізація в Україні відбувається відповідно до мобілізаційних планів, вміст яких засекречено
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють оповіщення чоловіків про призов, це відбувається шляхом вручення повісток. В Україні процес вручення повісток не досконально врегульований законами, тому видавати їх можуть в будь-яких публічних місцях та адресно.
Всі чоловіки від 18 до 60 років вважаються військовозобов'язаними і можуть бути мобілізованими. Оповіщення про мобілізацію відбувається через вручення повісток. Отож, як можна вручати повістку, і коли вручення відбувається із порушенням.
Законом передбачено, що повістку вручають особисто в руки людині, якій вона адресована. В Івано-Франківській облдержадміністрації підкреслюють, що для цього спочатку встановлюють особу, перевіряючи документи.
«Для того, щоб вручити повістку, насамперед необхідно встановити особу, якій вона вручається. У воєнний час потрібно завжди носити з собою документи і в разі запиту надавати їх для перевірки уповноваженій особі. Такими уповноваженими особами є представники Національної поліції України», - говориться у повідомленні.
Як пояснила NV Марія Звягінцева, юристка Юридичної сотні, кількість тих, хто вручає повістки, не визначена жодним нормативно-правовим актом.
«Повістка має бути підписана керівником ТЦК, або органу СБУ, СЗР, виконкому селищної чи іншої ради. Якщо повістку вручили студенту або викладачу, йдеться про уточнення облікових даних або проходження медичного огляду. Проте такі особи мають право на відстрочку від мобілізації і можуть бути призвані на військову службу лише за їхньої згоди», - підкреслила вона.
Повістки в Україні мають право вручати:
Омбудсмен України Дмитро Лубінець підкреслив, що громадяни мають право перевіряти документи уповноважених осіб перед вручення повісток. Це має бути розпорядження начальника ТЦК та документи, які доводять роботу в ТЦК або органах місцевого самоврядування. Якщо особа відмовляється від отримання повістки, складається акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків та вручається військовозобов'язаному під підпис.
Юрист Костянтин Грітчин пояснив, чи можуть вручити повістку військовозобов'язаному поштою або запросити його до військкомату по телефону. Повістка має бути вручена особисто або уповноваженими особами повинен бути складений акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків.
«Про це також свідчить, правозастосовна практика. За відсутності даних про вручення особі повістки, а у разі відмови останньої у її отриманні - про фіксування цієї відмови у передбаченому законом порядку — відсутні дані про доведеність винності особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК», - повідомив він відповідно до рішення Верховного Суду у справі № 759/5435/16-к від 28 січня 2020 року.
Законом про мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачено, що під час мобілізації та переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на штати військового часу громадяни (крім тих, хто проходить службу у військовому резерві) зобов’язані з’явитися у військові частини або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документи (мобілізаційні розпорядження, повістки або розпорядження військових комісарів, органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію політику у сфері цивільного захисту).
«Враховуючи вищевикладене, така повістка (залишена у поштовій скриньці (дверях), виклик по телефону, вручення через родичів,) не є врученою та правомірною, а тому не породжує юридичних наслідків та відповідальності, тому явка за такою повісткою не обов’язкова», - пояснює юрист.
Нагадаємо, у Міністерстві оборони за запитом Збройних сил України підготували законопроєкт, який дозволить мобілізовувати на військову службу чоловіків віком від 25 років, які не проходили строкову службу. Ці зміни будуть діяти тільки під час військового стану.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.