Статус дитини війни: куди звертатись та які документи потрібні, щоб отримати державні виплати

Читать на русском

Держава забезпечує соціальний захист українським дітям

Читать на русском
Як отримати статус дитини війни в Україні
Дитині, її батькам, опікунам чи родичам необхідно подати перелік певних документів

Держава забезпечує соціальний захист українським дітям

Українські діти випробували на собі всі жахіття війни, особливо після початку повномасштабного вторгнення. Факт смертей, каліцтва - сам по собі доволі страшний. Але особливо жахливо, коли через війну страждають діти.

Соціальний захист українських дітей забезпечує держава, що регламентується Постановою Кабміну № 268 "Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів". Для того, щоб отримати статус "дитини війни", дитині, її батькам, опікунам чи родичам необхідно подати перелік певних документів.

Право на отримання статусу мають діти, які під час воєнних дій, збройних конфліктів та агресії рф не досягли повноліття, та зазнали:

 • поранення, контузії, каліцтва;
 • психологічного насильства;
 • фізичного, сексуального насильства;
 • були викрадені або незаконно вивезені за межі нашої країни;
 • залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
 • незаконно утримувалися, зокрема в полоні.

Для отримання статусу "дитина війни" необхідно звернутися до органів опіки та піклування за місцем реєстрації або фактичного проживання. Слід зібрати певний пакет документів, а якщо дитина не досягла 14 років, то заяву за неї подають батьки, найближчі родичі чи опікуни. Після 14 років дитина має право звертатися за наданням статусу самостійно.

Рішення про надання статусу "дитини війни" ухвалюється протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви. Таким дітям надаються ті ж пільги та виплати, що й для ВПО, допомога в здобутті освіти та щомісячна виплата у 3000 грн. Допомогу пропонують і благодійні організації, але заяву слід подавати самостійно.

Пакет документів на набуття статусу "дитина війни":

 • свідоцтво про народження або інший документ, що посвідчує особу дитини;
 • документ, що посвідчує особу заявника;
 • документ, що підтверджує спорідненість з дитиною;
 • довідка про взяття дитини на облік як ВПО (за наявності);
 • паспорт-книжечка чи ID-карта (за наявності);
 • закордонний паспорт (за наявності);
 • витяг з реєстру територіальної громади (за наявності). Якщо його немає, доказом місця проживання може бути право власності дитини чи її батьків на нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документ про професійно-технічну освіту, табель успішності, учнівський квиток, медичні документи;
 • виписки з медичного лікування чи після огляду дитини;
 • копії документів: заяви про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення, витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження, висновку експерта за результатами судової експертизи (за наявності), висновок оцінки потреб сім’ї, копія посвідчення з написом Посвідчення члена сім’ї загиблого, якщо дитина отримала статус, копії свідоцтва про смерть та документа, що підтверджує загибель особи внаслідок воєнних дій або поранення.

Варто додати, що досягнення особою повноліття не є підставою для скасування статусу.

Скільки дітей залишається у прифронтових населених пунктах Донеччини

Станом на початок вересня 2023 року у прифронтових населених пунктах Донецької області залишаються 89 дітей. Їх планують евакуювати найближчими тижнями. Триває процес вмовляння батьків.

"Всі служби наполегливо працюють на найгарячіших напрямках, це Краматорський і Бахмутський райони, населені пункти, які знаходяться вздовж лінії фронту. З серпня 2022 року в Донецькій області діє обов'язкова евакуація дітей", - зазначив начальник Донецької ОВА Павло Кириленко.

Для того, щоб батьки погодилися виїхати з дітьми, проводяться дуже складні умовляння. У разі відмови вони отримують попередження про адміністративну і кримінальну відповідальність.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.