Смертельні обстріли у День захисників: чи варто шукати потаємний сенс у діях Росії та яку відповідь готує Україна

У День захисників і захисниць України 1 жовтня російські війська здійснили чергову хвилю атак на мирні міста, завдаючи ударів по житлових кварталах. У результаті обстрілів загинули десятки мирних жителів, є поранені, а тисячі залишилися без електропостачання. Чому Кремль обрав цей день для посилення терору та яку відповідь готує Україна

Обстріл Росії 1 жовтня
Росія завдала цинічного удару по Херсону в пам’ятний день для України і хвилину мовчання

Російський масований обстріл українських міст 1 жовтня, у День захисників і захисниць України, став не просто ще одним актом терору, але й особливо цинічним проявом агресії. Окупаційні війська вдарили по зупинці транспорту у Херсоні під час хвилини мовчання, коли вся країна схилила голови в пам'ять про загиблих захисників. Ця атака ще раз підкреслила тактику Росії - війна проти мирного населення та спроба деморалізувати суспільство.

Але який сенс у таких діях, і що саме стоїть за рішенням Москви вдарити в цей день? Військові експерти закликають не шукати прихований сенс в атаках Росії, країна-агресор продовжує втілювати найкривавіший план у життя, попри дати.

Історичний та символічний контекст 1 жовтня

День захисників і захисниць України за часів повномасштабної війни став символом незламності українського народу, оскільки перш за все він вшановує героїв, що захищають державу від російської агресії. Для багатьох українців ця дата - не просто святковий день, а момент глибокої поваги до тих, хто б’ється за їхню свободу.

День Захисників і Захисниць, в першу чергу, це пам'ять про загиблих і вічна шана героям. Фото: Ян Доброносов, Телеграф
День Захисників і Захисниць, в першу чергу, це пам'ять про загиблих і вічна шана героям. Фото: Ян Доброносов, Телеграф

Росія неодноразово демонструвала, що схильна планувати атаки на символічні дати для українського суспільства. Однак відбувається і так, що на День Незалежності та інші державні свята, обходилося без обстрілів.

Обстріли 1 жовтня: хронологія атак та їх наслідки

Сумщина, Херсон та Запоріжжя сьогодні знаходяться під ударами РФ. Ворог б'є КАБами та ФАБами по цивільних об'єктах. У Сумах загинула 45-річна жінка, її чоловік та ще один цивільний отримали поранення. У Херсоні вдарили по центральному ринку під час хвилини мовчання, загинуло шестеро людей, ще шість постраждали. Запоріжжя зазнало авіаударів, що зруйнували житлові квартали, постраждали мирні жителі, зокрема діти - загалом 28 поранених та одна загибла.

Наслідки ударів по Запоріжжю, де один з КАБів зруйнував дах 14-поверхівки
Наслідки ударів по Запоріжжю, де один з КАБів зруйнував дах 14-поверхівки

Удари в цей день стали очевидною демонстрацією того, що ворог цілеспрямовано діє на психологічний фронт, бажаючи зруйнувати моральний дух українців. Однак не всі військові експерти розглядають останні атаки в День захисників і захисниць України виключно як спробу залякати, деморалізувати та підірвати бойовий дух українців. Хоча й погоджуються, що терористична тактика спрямована на знищення будь-яких ознак мирного життя. Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко зазначає, що ці обстріли не мають військового сенсу - це чистий терор проти цивільних. Він написав, що Кремль намагається вести війну страху, але це лише підсилює рішучість українців.

"Росіяни з самого ранку просто б‘ють по цивільних у Херсоні, в Запоріжжі, я вже не кажу про їх обстріли Сум, Харкова, балістику, шахеди, Схід. Просто б‘ють аби бити і тероризувати, воюють з мирними мешканцями. За таких дій ми все одно будемо відповідати і жорстко, все одно злітатимуть на повітря російські склади та інфраструктура, і рано чи пізно партнери мають зрозуміти, що кращий рецепт деескалації Росії - це її демілітаризація. Я вже мовчу про те, що це значно дешевший спосіб вирішення питання для партнерів саме", - зауважив він.

Зазначимо, що на тлі постійних військових невдач на фронті та втрат територій, Росія може використовувати обстріли цивільної інфраструктури як спосіб компенсувати прояви своєї слабкості. Такий підхід дозволяє Москві зберігати ілюзію сили й жорсткості перед власним населенням, а також на міжнародній арені.

Втім, військовий експерт Михайло Жирохов вважає, що намагання журналістів прив'язати обстріли РФ до якоїсь конкретної дати чи тим більше знайти якусь логіку в обстрілах цивільних об'єктів - хибна справа. Він також відкидає будь-яке пояснення того, що обстріли націлені на деморалізацію українського суспільства, яке так потрібно росіянам.

"ЗМІ, медіа, ви всі намагаєтеся ці всі удари до якоїсь дати прив'язати або знайти якийсь прихований сенс в цих ударах росіян. Вони не мають ніякого прихованого сенсу. Удари наносяться у них згідно з плановими таблицями, згідно з планами, які затверджені там в Генштабі збройних сил РФ. І вони не підв'язані під якісь дати, які важливі для України або для іноземного суспільства. Подивіться, того місяця кожного дня наносилися удари шахедами. Не було взагалі жодного дня, щоб вони не наносилися. 30 днів і 30 моментів всіх ударів. Точно так і це. І Херсон, і Запоріжжя, вони регулярно потерпають від ударів, якась частина - без людських втрат, а зараз от є людські втрати... Але це в рамках російського наступу, якщо можна так висловитися, і в рамках військових дій. Це планові удари та на жаль, вони будуть і надалі", - прокоментував Жирохов.

Регулярні удари по інфраструктурі України можуть бути спробою показати Заходу, що постійна військова підтримка України не зупинить Росію. І тут мета у росіян одна - викликати у міжнародної спільноти сумніви щодо ефективності постачання зброї та подальшої допомоги. Український політолог Максим Ялі зазначив, що жовтень може стати одним із найскладніших місяців для України через ескалацію як на фронті, так і в тилу.

"Не хотілося б нагнітати, але жовтень буде "найспекотнішим" місяцем 2024-го. І в Україні, і Близькому Сході. Так що "пристібайте ремені". Хороша новина - і він пройде. До виборів у США залишилося трохи більше як місяць. І в обох конфліктах усі сторони йдуть на максимальні ставки, намагаючись "зафіксувати прибуток", - написав він.

Жахливі кадри обстрілів Херсону
Жахливі кадри обстрілів Херсону

Реакція світової спільноти

Останні обстріли викликали нову хвилю критики з боку міжнародних партнерів України. Президент Зеленський вкотре наголосив на необхідності посилення тиску на Росію та допомоги Україні у вигляді озброєння, зокрема, систем ППО, які можуть ефективніше захищати мирні міста. Також, зазначимо, що США та Британія планують оголосити про дозвіл на удари далекобійними ракетами вглиб РФ вже після першого їх застосування.

Після цієї серії обстрілів, ймовірно, західні партнери продовжать посилювати санкції проти Росії та збільшувати військову підтримку України. Новий Генсек НАТО Марк Рютте заявив про посилення військової допомоги Україні.

"Ми маємо зробити так, щоб Україна вистояла як суверенна, незалежна, демократична нація. Україна на вершині списку моїх пріоритетів", – сказав він.

Новий генсек також закликав країни-члени НАТО більше витрачати на оборону, оскільки необхідно посилити нашу колективну безпеку. При цьому він додав, що НАТО не бачить загрози змін російської ядерної доктрини.

При цьому у МАГАТЕ вже відкрито зазначають, що атаки росіян по Запорізькій АЕС ставлять під загрозу глобальну ядерну безпеку. Нещодавно у МАГАТЕ ухвалили резолюцію з вимогою до Росії негайно деокупувати ЗАЕС. Відповідно, тиск на Москву з боку міжнародних організацій, таких як МАГАТЕ, може посилитися, зважаючи на атаку КАБами на магістральну підстанцію, внаслідок чого була знеструмлена одна з ліній живлення окупованої Запорізької АЕС. Тобто станція знову опинилася на межі блекауту, що створює серйозну загрозу аварії.

У травні, до того, як у РФ змінили ядерну доктрину, Інформатор Україна вже аналізував ядерні заяви правителя РФ Володимира Путіна. Ми пояснювали, чи його слова є блефом, чи реальною загрозою, і яка роль Китаю в урегулюванні конфлікту. У вересні загроза зросла. у Міністерстві енергетики України закликали забезпечити якнайшвидшу постійну розширену присутність місій на всіх ядерних обʼєктах України. Тут зазначили, що атаки Росії на критично важливі підстанції українських атомних електростанцій становлять серйозну загрозу для радіаційної безпеки всього європейського континенту

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube