Ядерні погрози Росії: що стоїть за небезпечними заявами Путіна і чого він вимагає на цей раз

Читать на русском

Проаналізували ядерні заяви президента РФ Володимира Путіна: блеф чи реальна загроза, яка роль Китаю в урегулюванні конфлікту

Читать на русском
Путін і його ядерні погрози
Путін знов розмахує ядерним кийком напередодні своєї так званої "інавгурації"

Проаналізували ядерні заяви президента РФ Володимира Путіна: блеф чи реальна загроза, яка роль Китаю в урегулюванні конфлікту

На тлі останніх подій, коли Росія оголосила, що незабаром проведе тактичні ядерні навчання з відпрацюванням нанесення ударів, світ знов охопила паніка. Європейські країни традиційно виступили проти такої ескалації, засудивши улюблену практику Путіна під назвою "атомний шантаж". Позиція України була стриманою, а в США відповіли, що взагалі не бачать передумов до застосування Росією ядерної зброї.

Тоді що ж насправді штовхає керівництво Кремля напередодні завтрашньої "інавгурації" 7 травня, яку не визнають в жодній з цивілізованих країн світу, знов так завзято розмахувати ядерним кийком. Проаналізували причини небезпечної гри Путіна, яка насправді може мати вирішальне значення у формуванні стратегій та дій країн-учасниць.

Путін та його ядерна палиця

Одним з можливих пояснень досягнення піка напруженості може бути бажання Путіна показати свою силу і вплив світовим лідерам. Особливо, якщо ці погрози чи інші - наприклад, завдання ударів по Великій Британії, будуть мати якісь векторнорозворотні тенденції щодо посилення ЗСУ далекобійними ракетами Storm Shadow для ураження військових об'єктів РФ. Тобто, по-перше, Путін може намагатися використовувати ядерну загрозу для того, щоб змусити західні країни схаменутися і погодитися на його умови, зокрема, щанайменше - на заборону Британії бити її ракетами по території РФ і як максимум - укладенні миру за власними "хотєлками" Путіна (анексія Криму і захоплених станом на зараз територій, невступ України в НАТО і ЄС тощо).

І така причина ядерних погроз виглядає найбільш логічною, зважаючи на невдачі російської армії на фронті і незначні просування вздовж лінії фронту на тих ділянках, які Путін ставив за задачу захопити включно до сакраментальної для росіян дати 9 травня. Це, по-перше, дало б йому змогу продемонструвати "велич" своєї армії і хоч щось показати в якості переможних дворічних трофеїв з України.

До того ж, заяви Путіна про те, щоб спопелити весь світ за намір знищення Кримського мосту, лунають одночасно з візитом Лідера КНР Сі Цзіньпіна до Європи. І це також не є звичайним збігом, бо Сі пропонує натиснути на Україну заради миру. Тим самим Пекін заявами про готовність підтримувати контакти з усіма сторонами війни в Україні все-таки де-факто підтримує й агресора.

Але, як бачимо, окрім "звільнених" знищених міст наразі у Путіна нічого немає. Всі пропагандистські матеріали щодо брудної ядерної бомби, яку начебто готує Україна чи інших закидів, давно зруйновані, а значить не залишається нічого більше окрім прямих погроз. Натомість країни продовжують об'єднуватися довкола України, ламаючи всі імперські плани Путіна. 

Розіграний блеф

Існує також версія, що Путін справді може вдатися до бомбардування тактичними атомними бомбами певних територій, аби досягти свого безглуздого плану щодо швидкого завершення війни за 2-3 дні (тобто якраз до 9 травня).

Ця версія має серйозний контраргумент, бо ще у перший рік ядерних погроз з боку РФ, в ЄС розповіли, що зроблять з Росією. Нагадаємо, що країни ЄС повідомляли про свій намір ударити по Росії у разі застосування нею ядерної зброї по Україні. Причому, ці удари не були б нанесені саме ядерною зброєю, але мали б перетворити плани РФ на попіл, посіявши в рядах її військ хаос. І неофіційні джерела стверджували, що це якраз і утримувало росію від застосування ядерної зброї, коли навіть та переправила всю заплановану ядерну зброю до Білорусі (у грудні 2023 року - ред.)

Тобто погрози з РФ, що у разі прямого втручання країн НАТО у війну в Україні, вона може швидко перейти в ядерну стадію, наразі сприймаються лише у якості стратегічного блефу. Звісно, він спрямований на те, щоб викликати паніку та відволікти увагу від інших суттєвих подій, які, можливо, вже чекають на нас зовсім скоро. І, звісно, найменшою мірою Путін хотів би залучати Захід у ядерну війну, саме тому він так люто нападає на Макрона і Кемерона (президент Франції Емманюель Макрон і голова МЗС Британії Девід Кемерон - ред.), щоб змусити інші країни (той же Китай), навпаки, якось урезонити та спинити ці сміливі заяви.

Хороший/поганий коп у виконанні Путіна і Цзіньпіна

Одначе ситуація виглядає вкрай загрозливою. Бо є певний сценарій, за яким всією партією може керувати Китай, розігруючи з себе "хорошого копа" у найкращих традиціях голівудських трилерів. І схоже, що Цзіньпіну не просто так дісталася роль доброго поліцейського на фоні агресивних дій Росії. Він справляє враження, що робить все можливе, щоб домогтися швидкого врегулювання конфлікту та уникнення руйнівних наслідків для регіону та світу в цілому, насправді виступаючи найбільшим військовим донором кремлівської махіни.

Незалежно від того, які конкретні мотиви стоять за ядерними загрозами Росії, очевидно, що ми стикаємося з надзвичайно складною та небезпечною ситуацією. Саме тому вкрай важливо, щоб всі сторони, у тому числі міжнародна спільнота, розуміли повну картину і шукали конструктивні рішення для забезпечення миру та стабільності.

Зважаючи на ці ключові моменти, зауважимо, що насправді ситуація, що розігрується на політичній арені зараз, є дуже складною. І всім країнам варто пильнувати за подальшими кроками Путіна зокрема, а також за комплексною політичною картинкою - в цілому. 

Як саме та де будуть проходити ядерні навчання РФ

Міноборони РФ вже повідомило, що під час навчання буде здійснено "комплекс заходів щодо практичного відпрацювання питань підготовки та застосування нестратегічної ядерної зброї". І в цьому випадку важливо розуміти, що такі навчання завжди заплановані раніше і відтак не є експромтом. Вже відомо, що вони можуть відбуватися на Кавказі, а також у Криму та на окупованих територіях Луганської, Донецької, частини Запорізької та Херсонської областей.

Тим часом голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн заявила, що Пекін має вплинути на Росію задля врегулювання ситуації в Україні. На це голова КНР Сі Цзіньпін лише погодився, що Китай, Франція та ЄС мають спільними зусиллями протидіяти ескалації війни в Україні. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.