Скандальний воєнком Борисов з Одеси намагався сховатися: втік з міста, викинув мобільний - як його спіймали

Читать на русском

Джерела "Інформатора" у правоохоронних органах розповідають, що правоохоронці мають цілий набір засобів для виявлення людини навіть якщо той починає використовувати нову sim-карту чи телефон

Читать на русском
Одеський воєнком Борисов.
Правоохоронці можуть знайти людину, навіть якщо та вдається до методів конспірації.

Джерела "Інформатора" у правоохоронних органах розповідають, що правоохоронці мають цілий набір засобів для виявлення людини навіть якщо той починає використовувати нову sim-карту чи телефон

Ексначальника Одеського облвійськкомату Євгена Борисова, підозрюваного в незаконному збагаченні на 188 млн грн, було затримано в Києві попри серйозні методи конспірації. За даними ДБР, він намагався втекти від слідства, змінюючи номери телефонів, авто та місцезнаходження. Втім йому вдалося переховуватися лише два дні. Інформатор з'ясував через джерела у правоохоронних органах, що злочинця можливо відстежити навіть попри зміну мобільного чи sim-карти. 

Чотири способи знайти абонента по мобільному, що використовують спецслужби

Наше джерело каже, що єдиного методу, що дозволяє правоохоронцям відстежити телефон, немає. Як правило, це комплексні дії. 

Найочевидніший метод, розповіли співрозмовники "Інформатора" - відстежити пересування нової сімки поряд зі старою.

Наприклад, людина їде на радіоринок купувати новий телефон та нову сім-карту. При собі має старий телефон, за яким його відстежують. Придбавши новий гаджет та активізувавши сімку, людина поверяється додому, тобто пересувається поміж станцій стильникового зв'язку. При цьому в нього із собою обидва апарати увімкнені. Обидва ці апарати водночас реєструються в кожній базовій станції зв'язку, у зону дії якої потрапляє людина, яка рухається містом. Правоохоронцям цього буде достатньо, щоб зв'язати новий телефон із його володарем, за яким ведеться стеження. 

Другий спосіб: отримати дані Call Detail Record (докладний запис про виклик) оператора. Кожен мобільний оператор фіксує певний набір даних про сім-картку - кому дзвонили, звідки приймали дзвінки, час та тривалість розмов.

На основі цих даних оператор розраховує тарифікацію для кожного абонента та аналізує дані про якість роботи своїх мереж (наприклад, оцінюючи, в яких районах частіше відбувається переривання дзвінка через поганий сигнал).

Знаючи реальний номер розшукуваного, на основі даних із CDR, правоохоронцям потрібно виконати математичне завдання на 2 дії:

  1. Визначити масив вхідних/вихідних номерів основної сім-картки, тобто, коло телефонних контактів особи;
  2. Перевірити, на які з цього масиву номерів останнім часом дзвонив невідомий номерЦей номер і буде тією самою новоствореною сім-картою.

Далі, щоб встановити точне розташування телефону, можна використовувати як дані все того ж оператора (перевіряючи, до яких веж зв'язку підключалася ця сім-карта), так і звертатися до даних бази Google Sensorvault, яка дозволяє відстежувати розташування смартфонів.

Ця база використовується для оптимізації показів реклами і збирає дані користувачів про їх місцезнаходження саме для цього. Але, зокрема, за даними New York Times, до неї масово звертаються і правоохоронці.

Третій спосіб: визначити не сім-карту, а сам апарат, який реєструється у мережі навіть без сім-картки. При цьому це не якась таємниця, а задокументована функція апарату, адже в будь-якому телефоні є можливість здійснити дзвінок до екстрених служб навіть без встановленої сім-карти. Для можливості такого дзвінка пристрій реєструється у мережі автоматично. Тобто, відстеження не тільки номеру, але й по унікальному ID апарата, що реєструється в мобільній мережі — також доступне правоохоронцям.

Четвертий спосіб: співставити час та місце вимкнення старого телефону і реєстрації нової sim-карти.

Припустимо, ви купили новий телефон, встановили до неї нову sim-карту, увімкнули гаджет та зареєструвалися у мережі мобільного оператора. Потім вимкнули старий телефон. Причому це відбулося в одному і тому самому місці впродовж обмеженного часу. І це буде недвозначним натяком для спецслужб чи поліції. 

Справа Борисова

Увага до Борисова з'явилася після одного з журналістських розслідувань. Журналісти встановили, що мати військкома минулого року стала власницею житлового будинку в Іспанії вартістю понад 4 мільйони євро. Також з’ясувалось, що, окрім елітної закордонної нерухомості, вона цьогоріч придбала ще й автомобіль Mercedes-Benz EQV за майже 3 мільйони гривень.

Під час досудового розслідування ДБР зібрало величезний власний масив доказової бази. Також досліджуватимуть матеріали Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), яке також виявило ознаки незаконного збагачення у колишнього одеського військкома на понад 188 мільйонів гривень.

Згодом правоохоронці встановили, що теща воєнкома володіє автопарком з Toyota Land Cruiser Prado, Mercedes-Benz G 63 AMG, Toyota Land Cruiser, а дружина придбала й іншу закордонну нерухомість — офісне приміщення в Іспанії вартістю 737 тис. євро. В обох жінок не було законних доходів, які б пояснювали такі придбання.

Тепер Борисова підозрюють, зокрема:

  • у набутті особою, уповноваженою на виконання функцій держави активів, вартість яких більш ніж на шість тисяч п’ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи (ст. 368-5 Кримінального кодексу України);
  • у нез’явленні вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчинене в умовах воєнного стану – вчиненні кримінального правопорушення (ч. 5 ст. 407 Кримінального кодексу України);
  • в ухиленні військовослужбовця від несення обов’язків військової служби шляхом обману, вчинене в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 409 Кримінального кодексу України).

За це йому світить до 10 років позбавлення волі. У травні ДБР також розпочало кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем начальником Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки під час мобілізаційних заходів.

Також раніше ми писали, що на Львівщині майор військового госпіталю вимагав хабар з пораненого захисника. Крім того, СБУ викрила 15 нових організаторів схем для ухилянтів, серед них - депутат.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.