Рон Десантіс сходить на політичний Олімп Штатів і готується зайняти центральне місце
На тлі проміжних виборів до Конгресу, результати яких виявилися не такими провальними для демократів, як очікувалося, яскравіше засяяла політична зоря губернатора Флориди республіканця Рона Десантіса. Тепер, як вважають аналітики, цей політик цілком може змагатися із самим Дональдом Трампом за те, щоби стати кандидатом від республіканців на посаду президента Сполучених Штатів у 2025 році.
Рон Десантіс, губернатор-республіканець, продемонстрував свою життєздатність як потенційний кандидат в президенти, перемігши Чарлі Кріста, демократа, який отримав широке визнання в штаті, вважає New York Times. Його перемога знакова, оскільки демонструє зміцнення контролю над штатом, який колись був найважливішим полем битв між республіканцями та демократами.
Коли чотири роки тому пан Десантіс став губернатором, його перевага була настільки непевною, що довелося проводити повторний підрахунок голосів. Але цього разу він переміг свого найближчого конкурента Чарльза Кріста з великим відривом. Його рівень підтримки найкращий серед кадидатів-республіканців і це дає йому хороший старт для участі в президентських перегонах. Поки що Десантіс не оголошував свого наміру взяти участь у праймеріз республіканської партії, але його промова з нагоди перемоги на виборах явно на це вказує.
«Виживання американського експерименту (демократії — ред.) вимагає відродження справжніх американських принципів. Флорида довела, що це можливо. Ми даруємо промінь надії, що кращі дні ще попереду», — сказав він, як видно, натяк доволі прозорий
Це, звісно, не може сподобатися Трампу, який, як вважають, 15 листопада планує оголосити про свою участь у президентських виборах 2025 року. Експрезидент уже почав висміювати Десантіса на мітингах і стверджувати, що губернатор не буде життєздатним претендентом на цю номінацію, якщо він балотуватиметься. Він називає його«Ron Desanctimonius», що можна перекласти українською як «Рон Десвятенник» чи «Рон Ханжа». Показово, що житель Флориди Дональд Трамп каже, що сам голосував за Десантіса, але він говорить це з якимсь болем у голосі…
Взагалі біографія Рональда Десантіса ніби спеціально написана для президента США і відповідає уявленням середнього республіканського (і не тільки) виборця щодо того, яким має бути «справжній американець». Йому 44 роки, він народився у Флориді в родині американців італійського походження. Навчався у Єльському університеті, здобув ступінь доктора права в Гарварді. Десантіс служив у ВМС США, був, зокрема, в Іраку у 2007–2008 роках. Після звільнення в запас працював у офісі прокурора штату. Одружений, троє дітей, як і належить вихідцю з консервативної італійської родини — щирий католик (з цим і пов’язане виникнення прізвиська «Святенник»).
Політичну кар’єру він розпочав відносно недавно — у 2012 році, коли його вперше обрали до Конгресу. У парламенті він став членом-засновником «Кокусу свободи» — групи консервативних республіканців, котрі були в опозиції до тодішнього президента-демократа Барака Обами.
Губернатором Флориди Десантіс став у 2018 році. Тут йому допоміг експрезидент Дональд Трамп, який узяв Десантіса під своє крило. Під час республіканських праймеріз Десантіс підкреслював свою підтримку Трампа, показавши агітаційне відео, у якому навчав своїх дітей, як «будувати стіну» й говорити «Зробимо Америку великою знову». На погляд українця, таке залучення дітей до прокламації контроверсійного рішення про будівництво стіни на кордоні з Мексикою, яке дехто називав расистським, видається дещо неправильним, але...
Дивним чином пану Десантісу вдається позиціювати себе як спадкоємця успіхів Трампа і водночас уникати асоціацій із його негативними вчинками. Як кажуть економісти, «гроші не брешуть» і той факт, що Десантіс, за даними Politiko, зібрав приблизно 200 мільйонів доларів на губернаторські перегони, говорить сам за себе. Цю, приголомшливу суму він зміг витратити на перегони лише частково.
На посаді губернатора Десантіс вирізнявся несприйняттям політики жорстких карантинних обмежень, зокрема, обов'язковості щеплень. Водночас Флориді вдалося відносно швидко впоратися з пандемією. Підприємства відкрилися, а діти повернулися до класів раніше, ніж в інших штатах.
Серед виборців Десантіс сприймається як борець з «усілякими ліваками». Мається на увазі не лише представники демократичної партії лівого спектру, а й комуністична ідея загалом. До прикладу, він запровадив у Флориді День жертв комунізму.
До «антилівацьких» ініціатив виборці відносять також такі вибухонебезпечні речі як запровадження у Флориді законодавчих обмежень на навчання щодо «сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності» у школах. За це губернатора нещадно критикує ЛГБТ спільнота Штатів.
У школах Флориди заборонено, наприклад, надавати дітям віком до 10 років уроки статевого виховання або доступ до бібліотечних книги, які включають теми ЛГБТ. Критики цієї ініціативи вважають, що це заважатиме соціалізації дітей та вчителів з нетрадиційною орієнтацією, або дітей, всиновлених одностатевими парами. А Десантіс вважає, що діти в такому віці ще не здатні сформувати уявлення про свою сексуальну приналежність.
Експерти, однак, застерігають, що в перспективного республіканця може статися «запаморочення від успіхів». Нехтування небезпеками на тлі низки успіхів може зіграти з кар’єрою Десантеса злий жарт.
«Коли щоразу, коли ти махаєш битою, і виконуєш хоумран (вийнятково вдалий удар - ред.), ти стаєш настільки захопленим і впевненим у своїх здібностях, що просто продовжуєш махати, не припускаючи, що можеш промахнутися», — сказав виданню Politico Джон Морган, адвокат і один зі спонсорів Демократичної партії, який, однак, інколи підтримує Десантіса.
Маючи менш як десять років стажу в політиці, Рон Десантіс встиг стати центральною фігурою в Республіканській партії. На відміну від більшості політиків, які виглядають мляво, намагаючись здобути підтримку поміркованої частини електорату, пан Десантес рішуче заявляє про свої погляди, які не всім подобаються. Але це складає враження відвертості з виборцем і дає йому шанси стати потужним конкурентом Трампу, якщо він наважиться протистояти цьому важковаговику, що, зрештою, видається неминучим.
Ми також писали, що в New York Times зявилася скандальна інформація про те, що путін, Янукович та помічник Трампа планували захопити Україну з 2016 року. Крім того, ми розповідали, хто такі республіканці та як їхня перемога може позначитися на війні в Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.