Ковідний армагеддон в Піднебесній: карантинні локдауни у Китаї змінилися безпрецедентно високим рівнем сметрності

Читать на русском

До кінця зими від COVID-19 у Китаї можуть померти близько двох мільйонів осіб

Читать на русском
Ковідний армагеддон в Піднебесній: карантинні локдауни у Китаї змінилися безпрецедентно високим рівнем сметрності
В країні виник серйозний спалах захворюваності на коронавірус

До кінця зими від COVID-19 у Китаї можуть померти близько двох мільйонів осіб

Супутникові знімки, зроблені над рядом китайських міст, зафіксували скупчення людей біля крематоріїв і похоронних бюро. Скасувавши жорсткі пандемічні обмеження, Китай отримав безпрецедентну хвилю зараження та смертей від коронавірусу.

За прогнозами експертів, до кінця зими від COVID-19 у Китаї можуть померти близько двох мільйонів чоловік. Що відбувається насправді? 

Ефект відміни

Журналісти CNN проаналізували знімки околиць Пекіна, зроблені супутниками Maxar Technologies

на початку січня цього року. На них зафіксоване похоронне бюро та велика кількість автівок на новозбудованій стоянці біля нього. Також помічені великі черги транспортних засобів біля похоронних бюро у Куньміні, Нанкіні, Ченду, Таншані та Хучжоу.

Зображення на супутникових знімках кореспондуються зі звітами CNN і свідченнями очевидців, поширеними в соціальних мережах, щодо переповненості похоронних бюро та крематоріїв.

Видання, посилаючись на очевидців, пише про те, що для розміщення великої кількості померлих, в Китаї вже використовують тимчасові приміщення. Персонал імпровізованих моргів ледь встигає розвантажувати ящики із жовтими мішками для трупів, а сім’ї по декілька днів чекають, щоб поховати чи кремувати своїх близьких.

Як відомо, на початку грудня 2022 року під тиском масових протестів влада Китаю різко послабила жорсткі карантинні обмеження, які діяли в країні майже три роки. Але Піднебесна виявилася неготовою до масового зростання заражень – в країні виник серйозний спалах захворюваності на коронавірус. 

За інформацією Financial Times, у перші 20 днів грудня Covid-19 заразились близько 250 мільйонів людей, або 18% населення Китаю. Як наслідок, медична система країни перестала справлятися з великою кількістю інфікованих, а морги переповнились померлими від коронавірусу.

Що не так із китайською статистикою?

У міру зростання захворюваності та поширення інформації про смертність інфікованих китайська влада відмовилася від оприлюднення щоденної статистики про епідеміологічну ситуацію (як це вона робила впродовж трьох років) і звузила визначення смерті від COVID-19. Зараховувати до числа його жертв стали лише тих, хто помер від дихальної недостатності, викликаної коронавірусом. При цьому, до прикладу, летальні випадки серед людей похилого віку з іншими хронічними захворюваннями “не вважаються такими, що викликані COVID-19”.

За словами міжнародних фахівців, такий підхід може призвести до заниження справжнього рівня смертності. Офіційні дані китайської влади (до десяти осіб на день) уже зараз різко контрастують із міжнародним аналізом та реальними фактами.

Ковідний армагеддон в Піднебесній: карантинні локдауни у Китаї змінилися безпрецедентно високим рівнем сметрності 1ВООЗ і США звинувачують Пекін у тому, що він недостатньо представляє серйозність нинішнього спалаху і закликають його надати більше інформації про епідеміологічну ситуацію в країні.

“Ми продовжуємо просити Китай надати більш оперативні та надійні дані про госпіталізацію і смертність, а також представити більш повне секвенування вірусів у режимі реального часу”, – заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебрейесус на брифінгу в Женеві минулого тижня.

Виконавчий директор ВООЗ з питань надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я Майк Раян наголосив на тому, що цифри, оприлюднені Китаєм, “недостатньо відображають справжній вплив хвороби” з точки зору госпіталізацій та випадків інтенсивної терапії, а також смертей.

Він визнав, що багато країн  у світі демонстрували відставання у звітності про лікарняні дані, але вказав на визначення смерті від COVID у Китаї як частину проблеми.

Справжні причини відмови від карантину

Вважається, що Китай відмовився від політики нульової терпимості до COVID-19 у відповідь на масові антикарантинні протести. Однак рішення про це було ухвалено на засіданні політбюро ЦК Компартії Китаю, на якому обговорювалися плани “загального покращення” економіки у 2023 році. 

7 грудня 2022 року Національна комісія охорони здоров'я Китаю виклала 10 заходів, які пом'якшують антикоподібні вимоги. Тепер зони високого ризику вводитимуться не за територіально-адміністративними одиницями, а “по будинках, квартирах, поверхах та домогосподарствах”. На територіях, на яких немає зон високого ризику поширення вірусу, заборонено обмежувати пересування людей, зупиняти виробництво та іншу бізнес-діяльність.

Скасовано обов'язкове ПЛР-тестування для осіб, робота яких не пов'язана з підвищеним ризиком зараження або не має на увазі контактів з дітьми або людьми похилого віку. Сертифікат про вакцинацію більше не потрібний для поїздок всередині країни або для входу до громадських місць. 

Цікаво, що у листопаді лише в очікуванні пом'якшення пандемійних обмежень акції китайських компаній продемонстрували найсильніше за останніх 20 років зростання. Тоді акції трьох найбільших авіакомпаній країни – Air China, China Eastern Airlines та China Southern Airlines – зросли більш ніж на 10%.

Ковідний армагеддон в Піднебесній: карантинні локдауни у Китаї змінилися безпрецедентно високим рівнем сметрності 2Це хоч і непряме, але яскраве підтвердження думки багатьох спостерігачів про те, що головною причиною для скасування карантинних обмежень був їхній негативний вплив на економіку Китаю. 

Політика жорсткого стримування коронавірусу сповільнила китайську економіку до найнижчих темпів зростання, призвела до спаду споживчого попиту, виробничих збоїв та негативно позначилася на ланцюгах поставок. Після швидкого оновлення у 2021 році, коли темпи зростання сягнули 8,1%, у 2022-му спостерігалися поквартальні злети і падіння. Зрештою, амбітний план у 5,5 %, встановлений на березневій сесії КПК, виявився недосяжним. За останніми даними Світового банку, очікується, що зростання реального ВВП Китаю сповільниться до 2,7 % у 2022 році і підвищиться до 4,3% в наступному на тлі відновлення економіки. Очікування зростання пов'язане зі зняттям широкого спектру обмежень та поверненням до нормальної економічної активності.

“Так, через нинішній сильний спалах захворюваності економіка країни знову потрапила у локдаун, але виникає шанс, що до кінця першого кварталу цього року може бути встановлено достатньо впевнене її зростання, – вважає російський опозиційний політолог Анатолій Несміян. – Ціна такого рішення – приблизно півмільйони померлих, що є великою кількістю навіть для Китаю. Але це “допустимі втрати”, про які постараються забути якомога скоріше”.    

Прогнози щодо кількості жертв Covid-19 

Прогноз, розроблений Wigram Capital Advisors, свідчить, що щоденна смертність у Китаї у березні може досягти 20 000 осіб, а попит на відділення інтенсивної терапії у 10 разів перевищить їхню місткість.

“Китай нічого не зробив для підготовки до цього кроку (зняття обмежень), і Сі Цзіньпін, схоже, робить його імпульсивно у відповідь на протести, а не в рамках ретельно продуманої політичної програми”, – заявив директор Wigram Родні Джонс про пом'якшення обмежень.

Financial Times зазначає, що якщо Пекін продовжить відмовлятися від обмежень такими темпами, то взимку від коронавірусу у країні можуть померти близько 1 млн людей.

Є й більш песимістичні прогнози. За оцінками британської компанії Airfinity, яка займається моделюванням медичних даних, від нинішнього спалаху в Китаї можуть померти від 1,3 до 2,1 мільйона людей, тоді як щоденна смертність наразі може становити п’ять тисяч осіб на день.

Раніше Інформатор розповідав про те, як відносини росії та Китаю поставили світ на край ядерної катастрофи.

Також ми писали про те, до чого може призвести конфлікт між Китаєм і Тайванем та як на це впливає Україна.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.