Канцлер Німеччини Олаф Шольц попросив Китай використати свій вплив, щоби припинити війну в Україні
Пекін і раніше заявляв, що потрібно уникати ядерної ескалації, закликаючи Україну й росію до переговорів. Про переговори постійно торочить і сам путін, водночас у його розумінні вони означають капітуляцію України і проміжну перемогу кремля. Очевидно, путін не відмовляється від своєї стратегічної мети — знищити Україну як державу, а українців як окремий народ.
У п’ятницю відбувається візит канцлера Німеччини до Китаю. Це перший візит одного з лідерів G7 до Піднебесної від початку пандемії COVID-19. На зустрічі з прем’єр-міністром Лі Кецяном Олаф Шольц заявив, що уряди в Пекіні та Берліні погоджуються, що російські погрози ядерною зброєю є неприйнятними. А використання цієї зброї росією означатиме перетин червоної лінії, яку країни світу провели разом. Шольц назвав Китай «великою країною», яка відповідає за мир у світі, повідомляє Dolche Welle.
Очільник Китаю Сі Цзіньпін погодився з канцлером Німеччини Олафом Шольцом. Він прямо заявив, що виступає проти використання ядерної зброї будь-де у світі, зокрема і в російсько-українській війні. Сі Цзіньпін закликав міжнародне співтовариство «відкинути загрозу ядерної зброї» і виступити проти ядерної війни, щоби запобігти «кризі на євразійському континенті», повідомляє Bloomberg.
Китайський лідер також говорив про необхідність забезпечення стабільності ланцюгів постачання продовольства та енергії. Вони були порушені через вторгнення російської армії в Україну.
Ще до візиту в Пекін Шольц піддавався критиці у Євросоюзі та Німеччині. Європейські політики були шоковані нещодавнім рішенням уряду Німеччини схвалити продаж 35 % частки власності в порту Гамбурга, найбільшого в країні, китайській компанії. Така частка власності дала б змогу китайській компанії блокувати роботу цілого порту. Зрештою, Німеччина погодила продаж 25 % акції порту, зберігши контроль за собою.
Олаф Шольц відкидає критику, заявивши, що в часи кризи переговори ще важливіші. Він почав свою заяву зі слів: «Це добре і правильно, що я сьогодні тут, у Пекіні».
Він зазначив, що є проблеми з доступом західні компанії на ринок Піднебесної, а також із захистом інтелектуальної власності. Канцлер Німеччини також рішуче висловився щодо дражливого питання Тайваню.
«Я… чітко дав зрозуміти, що будь-яка зміна статус-кво Тайваню має відбуватися мирним шляхом або за взаємною згодою», — сказав Шольц на пресконференції.
Окремі експерти вважають, що гучні слова Пекіна про підтримку миру є пустою балаканиною. На їхню думку, китайські політики й далі намагатимуться лавірувати між Західним світом та росією, аби отримати різні переваги
«Якщо Шольц очікує, що зможе змусити Китай публічно критикувати війну росії та загрози в Європі, він, безперечно, розчарується», — сказав Reuters Ши Інхун, професор міжнародних відносин в Університеті Женьмінь у Пекіні. Зрештою, програмні документи, нещодавно ухвалені Китаєм чітко наголошують на подальшому двополярному поділу світу, як стратегічній меті Піднебесної.
Коментарі Сі надсилають путіну чітке повідомлення про те, що ядерні загрози є червоною лінією для Китаю. Це дає Пекіну певну точку дотику з Брюсселем і дає змогу налагодити комунікацію, яка сильно постраждала під час конфлікту через неформальну підтримку Цзіньпіном дій кремля. Адже напередодні вторгнення путін отримав схвалення від керівництва Китаю у вигляді обіцянок «безмежної» дружби.
«Зауваження Сі тут недвозначні, як проти використання, так і погроз використання ядерної зброї. Дехто сприйме це як дуже важливе повідомлення», — сказав Джозеф Грегорі Махоні, професор політики Східнокитайського педагогічного університету в Шанхаї виданню Bloomberg.
Популярний блогер та політичний експерт Іван Яковина неодноразово заявляв, що під час саміту Шанхайської організації співробітництва у вересні цього року Індія та Китай зажадали від путіна припинення війни в Україні до зустрічі G-20 в Індонезії — 15-16 листопада.
На думку пана Яковини, росія здобула підтримку Китаю, бо мала провести «маленьку переможну війну», яка похитнула б Захід. Затяжний конфлікт, який руйнує світову глобальну економіку Піднебесній не вигідний.
Водночас такі ознаки, як продовження мобілізації, закупівля озброєння, втручання у внутрішні справи інших країн та енергетичний шантаж напередодні зими, свідчать, що путін готується до затяжного збройного конфлікту, не полишаючи надії за зиму змінити хід подій на свою користь.