Росія намагається взяти Україну в кільце, дестабілізуючи ситуацію у Молдові

Читать на русском

У нашого південного сусіда, в якого росія відторгнула шмат території ще на початку 90-х, вже місяць тривають антиурядові протести

Читать на русском
Росія намагається взяти Україну в кільце, дестабілізуючи ситуацію у Молдові
На щастя, організовувати протеси росіяни ніколи не вміли

У нашого південного сусіда, в якого росія відторгнула шмат території ще на початку 90-х, вже місяць тривають антиурядові протести

Проросійська партія "Шос" за підтримки москви намагається дестабілізувати ситуацію в країні і скинути уряд проєвропейської Маї Санду. Якщо це вдасться, кремль теоретично зможе оточити Україну в напівкільце підлеглих держав, хоча як це може йому допомогти виграти війну — важко сказати. 

Що відбувається у Молдові

Антиурядові протести в республіці Молдова розпочалися 25 вересня і тривають вже понад місяць. Протестувальники влаштовують сутички з поліцією, багатьох правоохоронці затримали.  Протест розпочали проросійські сили на чолі з партією "Шос", які не приховують своїх теплих почуттів до путіна. До них долучилася частина населення, яку хвилюють суто економічні питання

Лідер партії "Шос" Ілан Шор переслідується в країні за звинуваченнями в корупції. 2017 року його визнали винним в розтраті майже мільярда доларів трьох молдовських банків. Зараз цей політик оголошений у міжнародний розшук, як вважають, переховується в Ізраїлі. США застосували відносно до цього персонажа персональні санкції за розхитування ситуації в Молдові. 

Протестувальники використовують складну економічну ситуацію в країні, зокрема високі ціни на енергоносії. Як це заведено у прихильників "рускава міра", провину перекладають з "хворої голови на здорову" і звинувачують уряд Марії Санду у "нездатності домовитися" з кремлем. Москва всіляко намагається сприяти своїй “п'ятій колоні”. Зокрема  31 жовтня, за повідомленням міністра інфраструктури Андрей Спину, “Газпром” скоротив постачання газу до Молдови на 51%. 

Стирчать вуха москви 

Президент Молдови Мая Санду прямо заявила про причетність росії до організації протестів. Вона пообіцяла, що осіб, які співпрацюють з кремлем буде покарано.

"У нас є докази, що коаліція корумпованих груп, які накрали у Молдові багато грошей, та спецслужби Росії, проросійські партії у Молдові, усі мають спільну мету — дестабілізувати Молдову. Вони використовують на свою користь труднощі, з якими зіткнулися громадяни. Ми рішуче налаштовані захищати демократію", — заявила Мая Санду.

Мая Санду переконана, що за протестами стоїть москва
Мая Санду переконана, що за протестами стоїть москва

Washington Post, посилаючись на документи, частину яких надала українська розвідка  стверджує, що москва надає партії “Шос” фінансову, організаційну та інформаційну підтримку. За даними видання, ФСБ вивела десятки мільйонів доларів з державних компаній, щоб розвивати мережу молдавських політиків.

Журналісти RISE Moldova провели власне розслідування, яке показує, що проросійські протести куруються генералом ФСБ Дмітрієм Мілютіним. До організації протестів можуть бути залучені російські політтехнологи, зокрема Владімір Широбоков, політолог з Іжевська та Ольга Грак з Калінінграду. Вони активно допомагали проросійським кандидатам під час попередніх виборчих кампаній. 

Контроль над двома основними проросійськими телеканалами в Молдові було передано близькому соратнику Шора. Це дало йому важливу платформу для просування порядку денного, узгодженого з Москва.

Енергетична зброя росіян відчутно б’є по Молдові

Молдова, яка разом з Україною подала заявку на членство в Євросоюзі, на 100% залежить від постачання російського газу. Цього року він зріс в ціні у 5 разів. Це позначилося на житті кожного з 2,6 млн громадян країни, середній дохід за рік на душу населення в якій був трохи більше 700 доларів

На цей час протести відносно нечисленні, 2 жовтня в акції протесту взяло участь за словами організаторів 50 тисяч. Водночас поліція говорить, що цифри завищені в рази і насправді йдеться про 6,5 тисяч учасників. Але протести можуть посилитися з наближенням зими на тлі всебічної підтримки москви, остерігаються чиновники, адже рахунки за електроенергію тепер складають понад 60% середньої вартості життя молдаван, повідомляє агенція  HotNews

Складнощі життя "протестувальників"

Влада Молдови не збирається чекати, коли її винесуть підбурювані проросійськими силами громадяни. Новий антикорупційний прокурор Молдови цього місяця затримав 24 людини, у тому числі членів партії Шора, у зв’язку з незаконним фінансуванням демонстрацій. Слідчі вилучили 20 чорних сумок з 3,5 мільйонами леїв (близько 181 000 доларів) готівкою, як припускають, кошти мали ти на винаймання “тітушок”.

Мало в кого виникають сумніви щодо справжніх організаторів протесту
Мало в кого виникають сумніви щодо справжніх організаторів протесту

Виникають питання і до компетенцій організаторів протесту. Очільник партії має імідж корупціонера, він навіть не в країні. Якогось харизматичного політика, який би міг очолити рух нема. Якщо кремлівськими кураторами й далі залишаються люди на кшталт генерала Дмітрія Мілютіна, то це той контингент, який курував операцією ФСБ з підготовки українського населення до вторгнення росіян. Це на основі їх роботи путіну доповідали про лояльність українців до московського режиму. 

Можна припустити, що ситуація в Молдові віддзеркалює такі знайомі нам події недалекого минулого і проросійські політики не минуть можливості використати кошти, які москва виділяє на акції протесту, аби поживитися.  Тай щодо ефективності російських політтехнологів, які програли попередні вибори в Молдові виникає багато питань.

Пряма загроза?

У разі, якщо росії вдасться здійснити переворот, вона отримає прихильний до себе уряд. Це можна буде використати для подальшої ізоляції України. Відбуватиметься поступове поглинання Молдови за зразком Білорусі. Якщо ситуація загостриться, не виключено, що кремль може використати війська з Придністров’я, які у якості “миротворців” посадять в Кишиневі маріонетковий уряд, як це планували зробити в Україні. 

За деякими даними до Придністров’я перекинули до 3 тисяч співробітників ФСБ та найманців ПВК "Вагнер", що несе загрозу якраз Молдові, переконаний військовий експерт  Олег Жданов. Водночас навряд чи варто очікувати, що навіть вдалий переворот суттєво допоможе росії у війні з Україною. Контингент з Придністров’я не наважиться перейти кордон нашої країни. Тим більше, що ЗСУ укріпило і цей кордон.

Деякі експерти переконані, що Україні буде вигідно ввести війська в Придністров'я
Деякі експерти переконані, що Україні буде вигідно ввести війська в Придністров'я

Експерт видання Contributors Арманд Гошу вважає, що росія не наважиться збройно втрутитися в регіон.

“Навіть якби росія могла мобілізувати 10 000 солдатів у Придністров'ї, я не думаю, що вона наважиться йти проти Кишинева, який має лише 6 000 солдатів. Україна негайно втрутилася б, щоб захопити контроль над сепаратистським регіоном”, — каже експерт. Водночас він вважає, що європейські країни мають діяти, аби допомогти Кишиневу впоратися з енергетичною кризою.

А тим часом Молдова оголосила персоною нон ґрата представника посольства росії в Кишиневі. Це сталося після того, як збита російська ракета впала на півночі країни. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.