Чим замінити шкідливі солодощі
Їсти багато солодкого - шкідливо. Хто з нас в дитинстві не чув таку фразу? Незважаючи на це, солодощі продовжують викликати бурю емоцій, як у дітей, так і у дорослих. Цукерки, тістечка, торти - все це асоціюється у нас зі святом або заохоченням. Не кажучи вже про те, що цукор стимулює вироблення гормонів радості. Ми вирішили дізнатися, чи такий він шкідливий, як про це говорять? Чи варто обмежувати себе в подібних ласощах? І в чому саме полягає шкода цукру? Розбираємося разом з Інформатором.
Для роботи людському організму необхідно паливо. Цю роль виконує глюкоза - головне джерело енергії. Всі цукровмісні продукти є вуглеводами і, потрапляючи в організм, перетворюються в глюкозу. Вона надходить в кров і запускає складний біохімічний процес під назвою гліколіз. В результаті гліколізу глюкоза розщеплюється на більш прості молекули, а отримана при цьому енергія підживлює всі метаболічні процеси.
Що ж виходить, шкідливість цукру - брехня? Щоб відповісти на це питання, для початку слід розібратися в різновидах вуглеводів і їх призначенні.
Існує два основних типи вуглеводів:
Часто як підвид складних і нерозчинних вуглеводів виділяють клітковину. Вона необхідна для насичення організму енергією і регулювання обміну речовин. Джерело клітковини - фрукти і овочі.
Детальніше користь і шкода цукру для організму описані в таблиці.
Група вуглеводів |
Користь |
Шкода |
Моносахариди |
Глюкоза насичує організм енергією, сприятливо впливає на розумову діяльність, покращує функції печінки. Галактоза необхідна для забезпечення організму енергією, важлива при сильній фізичної активності. Сприяє швидкій втраті ваги, знижує ризик появи діабету. |
Фруктоза часто стає причиною проблем з травленням і порушень ліпідного складу крові. |
Дисахариди |
Важливі для продуктивності і хорошого настрою. Покращують роботу пам'яті. Лактоза сприяє всмоктуванню кальцію. Мальтоза сприяє засвоєнню амінокислот і вітамінів групи B. |
Шкідливі для обміну речовин і зубної емалі. Зловживання дисахаридами в дитинстві може стати причиною неврозів. Лактоза часто викликає у дітей алергічну реакцію. |
Полісахариди |
Довго засвоюються і поступово насичують організм енергією. У деяких випадках дозволяють заповнити недолік глюкози. |
В надлишку призводять до набору ваги. |
Клітковина |
Практично в первозданному вигляді проходить через весь травний тракт. Сприяє очищенню кишечника від шлаків і покращує мікрофлору. Не засвоюється організмом, тому не дає калорій. |
Поїдання фруктів і овочів у великій кількості може призвести до проблем з травленням і розладу кишечника. |
Прості вуглеводи - це всілякі солодощі і кондитерські вироби. Вони виручають, коли необхідно швидко відновити витрачену енергію. Наприклад, після тренувань. В цей час організму потрібно паливо, і чим швидше, тим краще. Завдяки простій будові, такі вуглеводи швидко і повністю розщеплюються, щоб надати максимум енергії для заповнення дефіциту.
Складні вуглеводи містяться в кашах, макаронних виробах, хлібі з висівками і багатьох інших продуктах. У них одна функція - поступово наповнювати організм енергією. Найбільша кількість клітковини міститься в таких продуктах, як овочі, фрукти, висівки, макуха олійних культур, горіхи і сухофрукти. Дуже важливо не перевищувати власну норму вуглеводів і вживати їх в правильний час. Найкраще - на сніданок.
«Все добре, що в міру» - це відомо кожному. Якщо кілька разів на тиждень балувати себе чимось солоденьким, нічого поганого не трапиться. Однак надмірне вживання цукру може стати причиною серйозних проблем в організмі. Це і зайва вага, і підвищений артеріальний тиск, і карієс. Крім цього, ласуни часто страждають від хронічних хвороб - цукрового діабету, серцево-судинних захворювань і т.д. Говорячи про шкоду солодкого для фігури, мається на увазі не тільки набір маси, а й труднощі з схудненням.
Одна з причин, чому не можна їсти цукор у великій кількості - ймовірність захворіти на цукровий діабет. Це хронічне захворювання, при якому організм не може виробляти або використовувати наявний інсулін. Нездатність використовувати інсулін належним чином називається резистентністю. Інсулін - це гормон, який виробляє підшлункова залоза. Він необхідний для перероблення глюкози. Нестача інсуліну призводить до підвищення рівня глюкози в крові. Це призводить до того, що ЦНС залишається без основного палива. Хворим на діабет роблять ін'єкції глюкози, після чого дозволяється з'їсти цукерку. Це дозволяє нормалізувати рівень цукру в крові. Будь-яку хворобу легше попередити, ніж лікувати. Тому завжди варто пам'ятати про цукру шкоду.
Ще один приклад того, як солодке впливає на організм - зіпсована посмішка. Всілякі десерти і солодкі напої провокують утворення карієсу. В результаті реакції цукру і бактерій порожнини рота виділяються органічні кислоти, які руйнують емаль. Потім руйнування доходить до м'яких тканин зуба. Важливу роль при цьому відіграє, наскільки довго впливає цукор на зубну емаль. Один раз за день з'їсти тістечко або весь день під'їдати цукерки - дві великі різниці.
Лікувати карієс - задоволення не з дешевих. Щоб мінімізувати шкоду білого цукру для зубів, необхідно полоскати рот теплою водою після кожного прийому їжі. Також можна зміцнювати емаль за допомогою спеціальних паст і ополіскувачів. Не рекомендується пропускати планові огляди у лікаря. Але головне - стежити за кількістю солодкого, яке ви щодня вживаєте.
Іноді приклад того, як цукор впливає на організм, можна побачити на обличчі людини. Особливо це стосується осіб слабкої статі. Ласуна можна визначити по:
Про шкоду цукру для здоров'я кажуть також зайві кілограми на вагах. І справа не тільки в калоріях. Ми вже знаємо, що прості вуглеводи включають в себе фруктозу. Вона дуже солодка і калорійна. Але головний її недолік - здатність відкладатися у вигляді жиру. Якщо не стежити за кількістю солодощів в раціоні, зайві кіло можуть перетворитися в серйозне захворювання - ожиріння.
Цукор робить людей залежними. Він надає на мозок практично такий же вплив, як найсильніші наркотики - кокаїн і морфін.Через різкі стрибки глюкози людина відчуває потребу в новій порції солодкого. У цей момент мозок не розуміє, що справа не в голоді, а в бажанні отримати задоволення. Ендорфін, окситоцин і дофамін - гормони, які викликають почуття задоволеності, любові і радості. Саме цукор сприяє їх виробленню в організмі людини. У цей момент, як і під наркотиками, людина кайфує і насолоджується.
Часто і в великій кількості вживаючи солодке, ми провокуємо викиди ендорфінів. Тому організм перестає виробляти їх самостійно. У момент, коли нічого цукровмісного під рукою немає, у людини може початися справжнісінька ломка. Як правило, вона супроводжується злістю, дратівливістю і низькою продуктивністю. Єдиний спосіб позбутися від залежності - самоконтроль. У пікові моменти «спраги» потрібно просто перечекати. Тоді організм почне виробляти ендорфін, і стане набагато легше. Але і на цьому шкода солодощів не закінчується.
Говорячи про шкоду цукру для організму людини, не можна не згадати проблеми з тиском. Солодке підвищує рівень цукру в крові. Це призводить до підвищення артеріального тиску і прискорення серцебиття. Люди з високим артеріальним тиском більш схильні до ризику інсульту, ішемічної хвороби серця та інших захворювань.
Шкода цукру для жінок часто проявляється у вигляді молочниці (кандидозу). Це захворювання жіночих статевих органів, яке викликають грибки роду Candida. Воно супроводжується печінням, свербінням, болями і характерними виділеннями. Цукор і всі цукровмісні продукти - улюблена їжа для грибків. Тому при виникненні молочниці рекомендується від них відмовитися. Особливо це стосується жінок, у яких захворювання систематично повторюється. Підгодовуючи кандидоз солодким, ви лише погіршите ситуацію. Шкода цукру для чоловіків виражається у вигляді ерективної дисфункції.
У всіх солодощах містяться фруктоза і лактоза. Ці речовини сприяють виробленню печінкою ліпідів. Чим їх більше, тим менше виробляється особливих білків - SHBG. Ці білки підтримують баланс естрогену і тестостерону. Недостатня їх кількість може призвести до виникнення таких серйозних захворювань як безпліддя і рак. Тому безпліддя часто зустрічається у людей, які страждають на цукровий діабет.
Цукор впливає на роботу головного мозку. При зловживанні цукровмісними продуктами спостерігається погіршення пам'яті. До більш серйозних наслідків можна віднести старече недоумство, хвороби Альцгеймера, синдром Лафора і ін. Синдром Лафора - це захворювання, при якому глікоген відкладається в клітинах мозку. Може проявляється у вигляді епілептичних припадків і сприяє розвитку недоумства. Досить сильна в цьому плані шкода солодкого на організм дитини. Дослідження каліфорнійський вчених показали, що діти, з раціону яких прибрали цукор і замінили його фруктами, підтягнули свої оцінки в середньому на 1 бал за п'ятибальною системою.
Солодощі, які ми бачимо на полицях магазинів, виготовляють з додаванням різних харчових добавок. Наявність в складі консервантів, барвників і ароматизаторів часто призводить до алергії. Як цього уникнути?
Багато хто задається питанням, чи шкідливо їсти цукор для імунітету? На жаль, відповідь позитивна. Цей продукт розвиває запальні процеси, що сильно впливає на імунну систему. До того ж, високий рівень цукру в крові послаблює тіло і не дає йому боротися з інфекціями. В результаті людина частіше застуджується і більш схильна до до серйозних імунологічних захворювань. Мало хто знає, однак підвищений артеріальний тиск також сильно підриває імунітет. Як ми з'ясували, скачки артеріального тиску безпосередньо залежать від рівня цукру в крові.
Шкоду від цукру можна перераховувати вічно. Однак найсерйозніші проблеми викликають вільні радикали. Це нестійкі атоми, які здатні спровокувати запалення, хронічні хвороби і рак. Скупчення вільних електролітів відбувається при підвищенні рівня цукру в крові.
Найбільше цукор впливає на організм дітей. Він ще недостатньо зміцнів, щоб протистояти патогенним факторам. Прибрати солодощі з раціону дитини повністю - практично неможливо. Однак завжди можна знайти альтернативу. Це і мед, різні горіхи, сухофрукти, мармелад, свіжі ягоди і фрукти. Також важливо дотримуватися наступних рекомендацій:
Чим шкідливий цукор для організму дитини, а також його користь описані в таблиці.
Користь |
Шкода |
Покращує настрій. |
Зайва вага, а в деяких випадках і ожиріння. |
Надає енергії. |
Проблеми з зубами, карієс. |
Мармелад має властивість зміцнювати кістки. |
Погіршення роботи мозку, в тому числі пам'яті. |
Солодощі в вигляді фруктів і ягід багаті вітамінами і мікроелементами, які необхідні для імунітету. |
Гіперактивність. |
Порушення роботи травлення. |
|
Алергічні реакції. |
Як видно з таблиці, солодке завдає набагато більше шкоди, ніж користі. Щоб дитина була здорова фізично і емоційно, важливо обмежувати її у вживанні шкідливих солодощів. Але і корисними зловживати не варто. Фрукти можуть спровокувати розлад шлунково-кишкового тракту і стати причиною алергії, а халва шкідлива для печінки. В майбутньому ваше чадо скаже вам спасибі за стабільну психіку, гарну посмішку і відсутність проблем із зайвою вагою.
Особливо цукор шкідливий для здоров'я, якщо вживати його на ніч. В цей час організм повинен відпочивати. А поївши солодке ввечері, ви змушуєте свою підшлункову працювати і виробляти інсулін. Незабаром це може привести до розвитку цукрового діабету. Крім того, страждають стінки кровоносних судин. Також на тлі поїдання солодкого на ніч може виникнути безсоння. Адже цукор за своєю суттю є енергетиком.
Не менш поширені проблеми, з якими можна зіткнутися:
Також не рекомендується їсти солодке на голодний шлунок. Воно викликає різкий викид, а потім і різке зменшення кількості інсуліну. Як наслідок - апатія, слабкість, непрацездатність.
Чим шкідливий цукор для чоловіків і жінок, ми з'ясували. Однак питання, як захистити себе від згубного впливу, залишається відкритим. Ось кілька простих правил, дотримуючись яких ви зможете очистити організм:
Правильне харчування - це просто. Головне, зробити його способом життя, а не тимчасовим явищем. Ніякі підрахунки ккал або дієти не допоможуть домогтися таких результатів, як режим і збалансоване харчування.
Ми вже знаємо, якої шкоди від цукру можна отримати і як захистити свій організм. Один із способів - замінити шкідливі солодощі на корисні. А які саме ви дізнаєтеся з таблиці.
Продукт |
Користь |
Мед |
Багате джерело вітамінів і мінералів. Покращує травлення, зміцнює кістки, сприяє зміцненню імунітету. Виступає як профілактичний засіб при анемії. Має противірусний і антигрибковий ефект. |
Темний шоколад |
Уповільнює процеси старіння. Покращує розумову діяльність. Допомагає боротися з депресією. |
Білий шоколад |
Тонізує організм, має знеболюючі властивості. Завдяки вітаміну Е в складі, покращує стан шкіри. |
Пастила |
Містить вітаміни групи В і клітковину. Сприяє зміцненню імунітету, допомагає при схудненні. |
Зефір |
Показаний при цукровому діабеті. Виводить токсини з організму. Сприяє зниженню холестерину. |
Халва |
Корисна для шкіри і волосся. Служить профілактикою серцево-судинних захворювань. Містить велику кількість протеїну. |
Мармелад |
Сприяє зниженню апетиту. Нормалізує обмін речовин, сприятливо впливає на роботу внутрішніх органів. |
Ще один спосіб відмовитися від шкідливих солодощів - їсти більше фруктів і ягід. Вони не тільки багаті вітамінами, але і дуже поживні.
Ми виявили рафінованого цукру шкоду, але повинна ж бути альтернатива. Адже фрукти не додаси, скажімо, в крем або тісто. Тому пропонуємо ознайомитися з корисними підсолоджувачами, які використовують в десертах:
Таким чином, ми з'ясували вплив цукру на організм і знайшли способи захистити себе. Дотримуйтесь корисних рекомендацій і привчайте своїх дітей з маленького віку піклуватися про здоров'я.