Шестеро мерів міст у полоні РФ: Зеленський про ситуацію з незаконно утримуваними українцями

Щонайменше шестеро міських очільників та очільників громад перебувають у полоні, деякі з них, як от міський голова Дніпрорудного Євгеній Матвєєв, померли у неволі

Володимир Зеленський, російський полон
Зеленський розповів, скільки мерів міст та голів громад досі перебувають у полоні РФ

Український президент Володимир Зеленский назвав кількість мерів та голів громад, які досі перебувають у російському полоні. Глава держави акцентував на цьому питанні через, зокрема, нещодавню смерть міського голови Дніпрорудного Євгенія Матвєєва у полоні РФ. За словами глави держави, щонайменше ще шестеро мерів та очільників громад досі перебувають у застінках в окупантів, а міжнародні організації майже не допомагають Україні у питанні їх повернення додому. Полонені мери - це краплина у морі серед тисяч українців, яких незаконно утримує РФ. 

Про те, скільки мерів міст та голові громад досі у полоні РФ, Зеленський розповів під час міжнародної правозахисної конференції "Десятиліття 2014-2024. Відвойовуючи права людини. Зберігаючи демократію". Зеленський також підтвердив, що мер тимчасово окупованого Дніпрорудного загинув у російському полоні.

"Днями стало відомо, що в російському полоні загинув мер одного з окупованих українських міст - мер Дніпрорудного на Запоріжжі", - пригадав президент.

При цьому президент нагадав, що Матвєєва росіяни захопили ще навесні 2022 року, коли мер Дніпрорудного намагався допомогти людям. Тоді Зеленський додав, що ще шестеро українських мерів та очільників громад досі перебувають у полоні РФ. Водночас Зеленський додав, що мери міст - лише краплина у морі серед полонених українців, яких утримує РФ. Загалом вирвати з рук росіян вдалося, за словами президента 3767 українок та українців

"Вони серед тисяч українців, які ні в чому не винні, але роками в неволі. Не тільки з 2022-го, а й з 2014 року. Робимо все, щоб їх повернути", - додав Зеленський.

Глава держави наголосив, що міжнародні організації, такі як ООН чи Міжнародний комітет Червоного Хреста, зараз мало допомагають Україні у питанні повернення полонених РФ громадян. 

Обмін полоненими

У результаті обміну військовополоненими за формулою "95 на 95" 18 жовтня додому повернулися громадяни України. Серед звільнених з полону було 28 осіб, котрих російські "суди" засудили до тюремних термінів за сфабрикованими звинуваченнями, а ще 20 отримали довічне ув'язнення. Серед звільнених з полону сьогодні нацгвардійці, військові моряки, воїни ЗСУ, прикордонники та представники інших підрозділів Сил безпеки та оборони.

Під час двох обмінів у вересні 2024 року Україна спочатку повернула додому 49 своїх громадян, серед яких були звільнені воїни ЗСУ, Національної гвардії, поліції, Державної прикордонної служби, а також цивільні особи. Серед них - 15 воїнів з "Азова". У патронатній службі "Азова" пояснили, що серед 15 визволених з їхнього підрозділу переважно жінки.

Наступного дня відбувся обмін за схемою 103 на 103. Серед них 82 рядових і сержантів, а також 21 офіцер. Це захисники Київщини, Донеччини, Маріуполя, Луганщини, Запоріжжя та Харківщини, в тому числі з "Азовсталі". 

Водночас очільник української розвідки Кирило Буданов наполягає, що першими на обмін мають йти жінки та особи, що тривалий час перебувають у російському полоні. Також Буданов додав, що першочергово Україна зацікавлена в обміні бійців "Азовсталі". 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube