Новий обмін полоненими з Росією: Буданов та Малюк розповіли, кого повернуть першочергово

У першу чергу обміняють важкопоранених, жінок та воїнів з Азовсталі

Буданов, Малюк
Буданов назвав категорії полонених українців, яких намагатимуться повернути першочергово

15 серпня на ставці Верховного Головнокомандувача розглянули стратегію повернення українців з російського полону. Президент Володимир Зеленський доручив відомствам провести брифінг та залучити громадські організації до цієї роботи. Глава ГУР Кирило Буданов окреслив пріоритети звільнення полонених, зазначивши, що у першу чергу повертатимуть важко поранених, жінок, тих, хто знаходиться в полоні вже довгий час та воїнів з "Азовсталі".

Про це він заявив на спільному брифінгу з керівниками Міноборони, МВС, ГУР МОУ, СЗР та Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

"Ми будемо намагатися дотримуватися наступних принципів: перше - повертати в першу чергу всіх важкопоранених та тяжкохворих. Друге - всіх жінок, третє - всіх, хто знаходиться в полоні вже довгий час. Чим довше він знаходиться в полоні, на жаль, тим більше ми будемо займатися тим, що будемо максимально зусиль прикладати на повернення такої людини. Четверте - особливу роль для нас займає трагічний епізод - це події на "Азовсталі", - сказав Буданов.

Також він зауважив, що Україна докладе максимум зусиль для повернення всіх інших цивільних бранців, які знаходяться в полоні, як з початку повномасштабного вторгнення, так і тих, хто вже близько 10 років там знаходиться.

"Не будемо забувати про кримських татар і інших груп, на які ми так само звертаємо увагу. Такі рішення будуть прийняті сьогодні. Вони будуть втіленні в життя" – розповів керівник ГУР.

Глава СБУ Василь Малюк, який також був присутній на цьому брифінгу, заявив, що співробітники Служби безпеки України разом з іншими Силами оборони активно працюють над поповненням обмінного фонду за рахунок взяття в полон російських військовослужбовців на полі бою.

"Повернення українських оборонців - це надпріоритетне завдання, поставлене Верховним Головнокомандувачем, Президентом Володимиром Зеленським. І це вагома частинка нашого функціоналу. Окрім того бійці СБУ успішно працюють, щоб максимально поповнити наш обмінний фонд", - відзначив Малюк.

За його словами, відтепер розширюється переговорна група, яка від імені Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими займалася підготовкою обмінів. Зокрема, до неї входитимуть представники СБУ, ГУР, МВС, ЗСУ, СЗР та омбудсмена. Голова СБУ додав, що це стосується організації обмінів не лише щодо військовослужбовців, а й цивільних громадян, зокрема і тих, кого росія незаконно утримує ще з 2014 року.

Обмін полоненими

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець висловив стриманий оптимізм щодо прогресу в обміні військовополоненими з Росією на тлі подій у Курській області. За його словами, наразі між РФ та Україною триває комунікація, проте не можна з упевненістю покладатися на те, що Росія не змінить своєї позиції в будь-який момент. Він заявив, що, попри відсутність гарантій, останні події на Курщині надають підстави для певного оптимізму. Лубінець також додав, що нещодавні обміни полоненими були частиною більш широкого процесу комунікації між сторонами.

17 липня відбувся черговий обмін полоненими. Додому повернулось 95 українських полонених – військові ЗСУ, нацгвардійці та прикордонники. За сприяння Об'єднаних Арабських Еміратів Україна звільнила своїх захисників в обмін на 95 російських військовополонених. 

Україна вже неодноразово пропонувала РФ провести обмін всіх на всіх. Але країна-агресор не йде на такі умови. А все тому, що вона маніпулює цим питанням. Москва неодноразово блокувала обміни полоненими, щоб світ йшов на поступки. 

Представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк розповів, що у російському полоні станом на травень перебувають понад 8 тисяч осіб, із них понад 1600 цивільних. Також РФ утримує в полоні 403 українські жінки. На жаль, вказані цифри збільшуються. За словами підполковника поліції Олександра Корецького, який пройшов полон росіян, – це постійні катування, удари струмом, цькування собаками, голод та відсутність належної медичної допомоги. Допити у катівнях РФ можуть тривати годинами. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube