Що вплине на курс долара найближчим часом: контрнаступ, експорт чи пом’якшення валютних обмежень

Читать на русском

Режим фіксованого курсу долара приносить більше користі для економіки, ніж шкоди

Читать на русском
Курс долара
Курс долара стабільний

Режим фіксованого курсу долара приносить більше користі для економіки, ніж шкоди

Українці очікують, що у травні курс валют може похитнутися і долар піде вгору. Втім, експерти кажуть, що наразі важко спрогнозувати курс долара, враховуючи те, що значну роль відіграють воєнні, економічні і політичні чинники. Які саме і що з курсом валют буде далі? Прогнози експертів - в Інформаторі.

Позитивні новини з фронту зменшують девальваційні побоювання

Більшість експертів переконана, що якщо буде проведено успішний наступ української армії на фронтах, то скоріше за все національна валюта втримає свої позиції на рівні 37 гривень за долар.

"Проте, це матиме місце тільки за умови одночасного отримання міжнародної допомоги та продовження розсудливої економічної політики. Якщо ж говорити про певні граничні межі вартості долара, то це від 36 гривень (за найбільш сприятливого сценарію) до 46 гривень. При цьому, наголошуємо це тільки орієнтовний прогноз, оскільки існує досить велика кількість факторів впливу, які просто неможливо прорахувати", - коментує голова правління Асоціації представників малого та середнього бізнесу міста Києва Максим Тютюнников.

Експерт додав, що зміцнення гривні викликане рядом причин.

"По-перше, зменшення гривневої маси на ринку, оскільки Нацбанк України не проводить емісію коштів. По-друге, підтримка України, надана міжнародними партнерами у вигляді кредитів та грантових коштів, що дозволяє державі компенсувати дефіцит бюджету і забезпечувати необхідний обсяг валютних інтервенцій НБУ з продажу на міжбанку. По-третє, активність аграріїв, оскільки починається посівна і агробізнес активно продає частину свого валютного виторгу з минулого року. По-четверте, враховуємо фактори, які перманентно впливають на валютний ринок – відносно невисокий рівень інфляції (враховуючи збройну агресію) та збалансована політика Нацбанку України", - вважає Максим Тютюнников.

Експерт аналітичного центру "Об’єднана Україна" Олексій Кущ переконаний, що курс долара до гривні може зросте не більше, ніж на 10% і навряд чи він "дотягне" до позначок 46 чи 50. На його думку, основним фактором, який вливатиме на подальший курс української національної валюти все ж таки є ритмічність надходження міжнародної фінансової допомоги та звісно, успіхи нашої армії на фронтах війни.

За словами директора департаменту аналітичних досліджень "Райффайзен банку" Олександра Печерицина доля валютної лібералізації майже повністю залежить не стільки від Нацбанку та його політичної волі впроваджувати певні зміни, скільки від успіхів армії. Військова ситуація впливатиме на рівень безпекових ризиків, доступність морських шляхів експорту та можливості в залученні інвестицій.

"Позитивні новини з фронту послаблюють ризики конфронтації і підсилюють надію на більш швидке завершення конфлікту. Це зменшує девальваційні побоювання. Успішний контрнаступ здатний покращити очікування на ринку щодо валютних потоків і може теоретично прискорити деякі заходи регулятора з валютної лібералізації. Однак миттєво на дії НБУ це не вплине", – вважає Печерицин.

Як на курс долара вплине пом’якшення валютних обмежень

Зафіксований офіційний курс долара існує в Україні з 24 лютого 2022 року. Це рішення допомогло регулятору втримати цінову стабільність та вгамувати панічні настрої громадян на початку великої війни. Однак воно мало свою ціну. На підтримку стабільності курсу Нацбанк витратив із золотовалютних резервів України понад 30 млрд дол і розмір цього "цінника" щодня зростає.

Через два місяці Національний банк має завершити розробку стратегії пом’якшення валютних обмежень та переходу до більш гнучкого курсу. Таке зобов’язання НБУ взяв на себе в межах домовленостей, досягнутих з Міжнародним валютним фондом про нову кредитну програму на 15,6 млрд дол.

Повна відмова від фіксації курсу – ще одна вимога МВФ, яку Україна виконає на другому етапі співпраці з фондом, тобто після закінчення активної фази війни.

В НБУ не розкривають деталей плану валютної лібералізації. Відомо лише, що зняття валютних обмежень та відхід від фіксації офіційного курсу проходитимуть поступово.

"Ми завжди підкреслювали, що повернення до більш гнучкого курсоутворення відбудеться поступово, коли будуть створені належні передумови. Такий перехід не має створювати шоків для валютного ринку та інфляції. Навпаки, він має бути користю для економіки", – говорив заступник голови НБУ Юрій Гелетій.

Наразі режим фіксованого курсу долара приносить більше користі для економіки, ніж шкоди. Поки ця ситуація зберігатиметься, відмовлятися від нього не будуть. Регулятор побоюється, що якщо він занадто різко зніме обмеження, то це може спричинити ажіотажний попит на валюту серед громадян. Люди намагатимуться вберегти свої заощадження від потенційної девальвації гривні.

Водночас новини з фронту можуть впливати на майбутнє валютної лібералізації і протилежним чином. Існує ймовірність, що навіть після завершення війни Україна не буде готова до відмови від фіксації курсу та скасування всіх валютних обмежень.

"Не варто очікувати, що Перемога України відразу поліпшить її зовнішній баланс. Через значні пошкодження виробничої та іншої інфраструктури відновлення експорту до довоєнного рівня не є можливим. Водночас є ризик втрати регулярного потоку міжнародної фінансової допомоги після Перемоги", – попереджає начальник аналітичного відділу Sense Bank Олексій Блінов.


Що прогнозують експерти на травень-червень

Інвестиційний банкір Сергій Фурса переконаний, що офіційний курс гривні найближчим часом залишатиметься стабільним.

"Коливання, що спостерігаються нині, відбуваються на кешевому ринку. Останні місяць-півтора ми бачимо зміцнення гривні на певному рівні. Це пов'язано з низкою факторів – від регуляції Національного банку до сезонного тиску аграріїв, які продають долари, готуючись до посівної. Але це кешевий, чорний ринок. Міжбанківський курс залишається стабільним. Нацбанк завдяки західній підтримці має достатньо резервів, щоб тримати курс гривні на стабільному рівні", – вважає Фурса.

У свою чергу, директорка департаменту казначейських операцій "Юнекс Банку" Анна Золотько прогнозує, що на початку травня 2023 року тенденції на готівковому ринку будуть схожими на ті, які спостерігалися наприкінці квітня. Коливання цін на долар відбуватиметься, проте воно буде незначним.

Вона зазначила, що гривня у перші кілька днів минулого тижня динамічно зміцнювалася. Це стало реакцією на часткове пом’якшення валютних обмежень у банках, зокрема, на розширення ліміту продажу готівкової валюти через каси банків.

Користуючись таким рішенням, великі банки почали знижувати вартість готівкового долара, щоб українці мали конкурентні умови для придбання валюти. Після цього вартість долара на ринку знизилася до 37,65 – 37,7 гривень за долар. Але у другій половині минулого тижня трішки ціна трішки зросла до 37,75 – 37,85 гривні за долар.

Згідно з прогнозом Золотько, готівковий курс продовжить зміцнюватися. Проте така динаміка не буде дуже великою.

"З одного боку, для банків такі операції вимагають додаткового обсягу банкнот іноземної валюти, з іншого, різниця між курсами купівлі та продажу валюти в них значно більша. Відтак зниження курсу продажу призводить й до падіння курсу купівлі валюти, що автоматично спричиняє падіння об’ємів придбаної в населення валюти. Оскільки останній показник є однією зі складових розрахунку ліміту продажу валюти населенню", – пояснила працівниця банку.

Вона прогнозує, що найближчим часом українці зможуть купувати валюту за середньою ціною 37,4 – 38,1 гривні за долар.

Реальна загроза для курсу валют все ж таки існує

Раніше Інформатор писав, що за словами економіста Олександра Охрименка, на сьогодні найбільша небезпека, яка може привести до девальвації гривні – це проблеми з українським експортом продуктів харчування в Європу.

"Якщо не вдасться знайти компромісне рішення і ситуація дійсно погіршиться, буде девальвація гривні. Те, що зараз знайшли – це не компроміс. Він фактично вбиває наш експорт", - зауважив експерт.

Охрименко додав, що в Україні може дійсно виникнути реальна проблема і не буде вистачатиекспортного виторгу.

"Для експорту України найважливіше – це експорт продуктів харчування. А тут виходить, що Європа заблокувала, там проблема. Не все заблокувала, але експорт упаде. Плюс зерновий коридор блокує росія. І це може призвести до того, що у нас до травня, червня місяця може обвалитися експорт. А якщо обвалитися експорт, то буде величезний мінус на міжбанку. Тому що імпорт у нас зростає. У нас завжди імпорт великий. Тому що це бензин, вугілля, тобто ті речі, від яких ми не можемо відмовитись. Той же газ. Ми його докуповуємо і він дорого вартує. Тому, якщо зараз не вирішать питання експорту, буде девальвація", - попередив Охрименко.

За його словами курс долара може однозначно перевищити 40 гривень. Такої ж думки кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.

"18 травня спливає строк дії зернового коридору. Якщо угода не буде продовжена, то це призведе до скорочення українського експорту і, відповідно, валютних надходжень. У результаті Нацбанк буде змушений збільшити продаж валюти, що може призвести до певного зниження валютних резервів", — пояснив Хмелевський.

Раніше ми писали, що на вівторок, 2 травня, Національний банк України (НБУ) встановив офіційний курс долара на рівні 36,56 гривні. Він залишився незмінним. Вартість євро зупинилася на рівні 40,26 гривні. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.