Що то було? Опубліковано офіційний звіт про суперспалах у Києві

Що то було? Опубліковано офіційний звіт про суперспалах у Києві

Читать на русском

Спалах, який бачили кияни, стався через політ боліда

Читать на русском
Спалах у небі над Києвом 19 квітня 2023 року
Уламки метеору могли залишитись у Житомирській області

Спалах, який бачили кияни, стався через політ боліда

Міжнародна метеорна організація (IMO) розповіла, що спалах над Києвом увечері 19 квітня виник через політ боліда. Його уламки могли впасти між населеними пунктами Попільня, Романівка, Строків та Паволоч Житомирської області.

Про це повідомили на сайті організації. Фахівці кажуть, що їм вдалося визначити траєкторію польоту боліда з похибкою лише в кілька сотень метрів. Для цього використовували камери — не лише в Києві, але й навіть в Угорщині.

“Як повідомляли світові ЗМІ, увечері 19 квітня 2023 року жителі української столиці – Києва, який періодично піддається обстрілам російських ракет, були налякані яскравим спалахом у небі... Хоча це було не відразу зрозуміло, цього разу спалах був суто природним явищем, а саме – дуже яскравим болідом”, - йдеться у публікації організації.

Вперше болід спостерігали на висоті 98 кілометрів над Великою Димеркою. Над Києвом він летів на висоті близько 80 кілометрів і продовжив рух на південний захід зі швидкістю 29 км/с.

За підрахунками IMO, космічне тіло мало початкову масу 200-300 кілограмів та діаметр близько пів метра. Коли болід був на висоті 38 кілометрів, стався великий спалах: він розірвався на безліч уламків, найбільші з яких не були важчими за 1 кілограм.

Потім сталося ще декілька спалахів. Востаннє болід було видно на відео на висоті 28 кілометрів, коли його швидкість становила приблизно 10 км/с. Загалом довжина траєкторії, яку зафіксувала IMO, становила 132 кілометри. Фахівці кажуть, що лише невеликі уламки могли досягти землі. Вони могли приземлитися між населеними пунктами Попільня, Романівка, Строків та Паволоч Житомирської області. 

Траєкторія боліду в Україні 19 квітня 2023 року. Джерело: ІМО
Траєкторія боліду в Україні 19 квітня 2023 року. Джерело: ІМО

Версія з НЛО відпадає

Болід — великий вогняно-яскравий метеор, досить рідкісне явище, що виглядає як вогняна куля, що рухається в небі. Явище спричиняється потраплянням у щільні шари атмосфери великих твердих частинок, які називаються метеорними тілами. Входячи у атмосферу із надзвуковою швидкістю, частинка нагрівається внаслідок гальмування, і навколо неї утворюється світна оболонка з розжарених газів. Боліди часто мають помітний кутовий діаметр, і їх видно навіть удень.

Політ боліда нерідко супроводжується звуками, що нагадують грім. Від сильного нагріву метеорне тіло нерідко розколюється і з гуркотом падає на Землю у вигляді уламків. Рештки метеорних тіл, що впали на Землю, називають метеоритами. У боліді розрізняють ядро, голову, хвіст і слід (прямий або зігнутий), що залишається після його польоту.

Суперспалах над Києвом 19 квітня

19 квітня близько 22:00 над Києвом зафіксували потужний спалах та звук, схожий на грім. Спалах не був схожий на роботу ППО, а основною версією було падіння супутника NASA, який якраз мав би зійти з орбіти найближчим часом. Проте, на той момент супутник ще залишався на орбіті, ППО на тому напрямку нікого не збивало, а експерти більше схиляються до того, що то міг бути різновид метеора.

Згідно з даними NASA, які озвучив представник Агентства для BBC, у момент суперспалаху над Києвом супутник, що мав впасти на Землю, все ще перебував на орбіті планети. За словами Роба Маргетта з офісу комунікацій NASA, траєкторія руху супутника RHESSI постійно відслідковувалася. Таким чином, згаданий суперспалах жодним чином не міг бути результатом падіння космічного апарату.

Державне космічне агентство України назвало свою версію спалаху в небі над Києвом - на думку астрофізиків, зеленим сяйвом спалахнув метеорит

Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, коли в Україні може повторитись таке явище і наскільки це небезпечно.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.