Припинення транзиту росгазу українською ГТС не вплинуло ні на енергобезпеку ЄС, ні на ціни на ринку, кажуть в Єврокомісії
У Європейській комісії констатують, що припинення транзиту російського газу українською газотранспортною системою не вплинуло ні на енергетичну безпеку країн - членів Європейського Союзу, ні на споживчі ціни на ринку. Про це 6 січня у Брюсселі на брифінгу повідомила представниця Європейської комісії Анна-Кайса Ітконен, коментуючи на прохання журналістів можливі наслідки для країн - членів ЄС, зокрема й для Словаччини, прийнятого Києвом рішення припинити транзит 31 грудня 2024 року.
"Це сталося так, як і очікувалося. Ми вже понад рік інтенсивно працюємо з нашими країнами-членами, а також з Україною, щоб заздалегідь підготуватися до такого сценарію. Минулого тижня відбулося засідання надзвичайної координаційної групи з питань газу, щоб оцінити наслідки закінчення транзитної угоди, яка дійшла висновку, що немає жодних проблем або побоювань щодо безпеки поставок для Європейського Союзу після закінчення транзиту. Що стосується цін, ринки вже врахували це, і ми не побачили стрибків цін у новому році", - повідомила вона.
За словами Ітконен, фундаментальні показники ринку залишаються стабільними. "Попит залишається стриманим на рівні близько 18 відсотків порівняно з докризовим рівнем, як і рівні зберігання (газу) також вище докризового рівня", - деталізувала вона. Крім того, представниця Єврокомісії нагадала, що важливим фактором підтримання стабільності енергетичної безпеки в ЄС є те, що було розгорнуто "рекордні рівні відновлюваних джерел енергії в Європі".
Водночас Ітконен повідомила, що з настанням холодних місяців Єврокомісія "пильно стежить за нашими державами-членами, щоб також контролювати ситуацію з цінами". Вона не підтвердила раніше анонсованої прем'єр-міністром Словаччини зустріч у Брюсселі.
"Комісія залишається в тісному й постійному контакті з усіма нашими країнами-членами. Про зустріч мені нічого оголосити", - сказала Ітконен.
Україна зранку 1 січня припинила транзит російського газу. Газотранспортна система працює у режимі без транзиту. Київ вже проінформував про це міжнародних партнерів.
31 грудня 2024 року сплив термін п’ятирічного російсько-українського договору про транзит газу. Словацькі та угорські імпортери російського газу закликали зберегти транзит газу через територію України. Оприлюднений 17 грудня заклик до Брюсселя підтримали підприємницькі організації Австрії, Угорщини, Італії та Словаччини. За словами їхніх представників, припинення угоди може «ускладнити постачання газу» і «призвести до підвищення цін на «блакитне паливо» для європейських споживачів». Міністерка економіки Словаччини Деніса Сакова розповіла, що європейським країнам і підприємствам у 2025 році знову знадобиться транзит через Україну приблизно 15 мільярдів кубометрів російського газу.
16 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо провів переговори з прем'єр-міністром України, під час яких Денис Шмигаль укотре підтвердив уже давно відому позицію Києва: Україна не продовжить угоду з російським «Газпромом». Однак якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України, наголосив він, то «ми, звісно, будемо це обговорювати й готові реалізувати відповідні домовленості на основі принципів енергетичної безпеки як усього ЄС, так і кожної європейської нації». 19 грудня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не продовжуватиме транзит російського газу. За його словами, це «мільярди на крові».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.