Заборона чинного президента США ґрунтується на законі 72-річної давнини, який надає Білому дому широкі повноваження захищати води США від буріння нафти та газу без прямого права президентам скасовувати її
Чинний президент США Джо Байден напередоні свого відходу з Білого дому готується видати указ про постійну заборону нових морських розробок нафти та газу в деяких прибережних водах США. Таким чином він прагне закріпити захист, який буде важко скасувати обраному президенту США Дональду Трампу. Попередньо йдеться про частини територій Тихого океану поблизу Каліфорнії та східні води Мексиканської затоки біля Флориди. Ймовірно, рішення Байден ухвалить вже 6 січня.
Як повідомляє Bloomberg, протягом найближчих днів Байден має намір видати виконавчий наказ про заборону продажу нових прав на буріння на частинах зовнішнього континентального шельфу країни. Цей крок, безсумнівно, ускладнить амбіції новообраного президента Дональда Трампа щодо стимулювання внутрішнього виробництва енергії. На відміну від інших виконавчих дій, які можна легко скасувати, запланована декларація Байдена ґрунтується на законі 72-річної давнини, який надає Білому дому широкі повноваження постійно захищати води США від буріння нафти та газу без надання президентам права скасовувати таку заборону.
Цей крок є відповіддю на тиск з боку демократів у Конгресі та екологічних груп, які лобіювали Байдена "максимізувати постійний захист" від морського буріння, стверджуючи, що така дія є важливою для захисту вразливих прибережних громад, захисту морських екосистем від розливів нафти та боротьби зі зміною клімату.
Речники Білого дому не відповів на запити щодо коментарів у цьому питанні, Міністерство внутрішніх справ США також відмовилося коментувати це питання, повідомляє Bloomberg.
Представники адміністрації Байдена розглядали цей підхід понад два роки, хоча зусилля активізувалися після перемоги Трампа, оскільки президент, що йде у відставку, прагнув оприлюднити нові екологічні заходи до закінчення свого терміну. Нові офшорні правила відповідатимуть нещодавнім діям Байдена щодо захисту територій від промислового видобутку корисних копалин і енергетичного розвитку, включаючи офіційну пропозицію, оприлюднену нещодавно, щоб перешкодити продажу нових нафтових, газових і геотермальних джерел оренди в Рубінових горах Невади.
Повний обсяг майбутніх офшорних заходів Байдена ще не відомий, але визначення включатиме води, які вважаються критичними для стійкості узбережжя, і ці зусилля мають бути цілеспрямованими, повідомили люди, знайомі з рішенням. Демократи в Конгресі та численні екологічні групи закликали Байдена зробити широку заяву, хоча деякі нещодавні обговорення були зосереджені на частинах Тихого океану поблизу Каліфорнії та східних водах Мексиканської затоки біля Флориди. Водночас нова декларація не вплине на буріння та іншу діяльність за існуючими договорами оренди.
Очікується, що Трамп накаже скасувати захист, але неясно, чи досягне він успіху в цій спробі. Під час свого першого терміну перебування на посаді Трамп намагався скасувати наказ колишнього президента Барака Обами про захист понад 125 мільйонів акрів (50,6 мільйонів гектарів) Північного Льодовитого й Атлантичного океанів, але цей крок був відхилений федеральним окружним судом у 2019 році.
Сам Трамп фактично використовував той самий статут, щоб заблокувати лізинг нафти та газу у водах поблизу Флориди та вздовж південного сходу США, намагаючись звернути увагу виборців в останні тижні президентської кампанії 2020 року.
Прихильники Закону про землі зовнішнього континентального шельфу 1953 року, який регулює розробку нафти та газу в морі, відзначають, що Конгрес включив положення, яке надає президентам широкі повноваження щодо постійного захисту вод від оренди, але він не надає їм прямого права скасовувати ці призначення.
Десятиліттями президенти посилалися на положення про скасування закону, щоб зберегти арктичні води США та інші чутливі морські ресурси, починаючи ще від колишнього президента Дуайта Ейзенхауера, який у 1960 році створив заповідник коралових рифів Кі-Ларго, який охороняється донині. Колишній президент Джордж Буш також посилався на положення про блокування лізингу нафти вздовж Західного узбережжя, північного сходу США та півдня Флориди протягом десяти років.
Хоча президенти змінювали рішення своїх попередників, щоб звільнити ділянки від оренди нафти, суди ніколи не підтверджували повного скасування — і до Трампа жоден президент навіть не намагався це зробити.
Байден уже обмежив можливості для нових морських розробок нафти та газу, використовуючи потенційно менш стійкі заходи. Його адміністрація розробила програму продажу офшорних орендних угод, яка дозволяє проводити лише три аукціони протягом наступних п'яти років, що є рекордно низьким показником. Проте очікується, що Трамп перепише цей план оренди, використовуючи адміністративний процес, який може зайняти щонайменше рік, і республіканські законодавці розглядають розпорядження про збільшення обсягів продажів оренди нафтопродуктів у морі як спосіб збільшити дохід, щоб компенсувати витрати на продовження зниження податків.
Прихильники нафтової промисловості застерігають від нових обмежень, стверджуючи, що світ потребуватиме викопного палива протягом наступних десятиліть, а США виробляють його більш екологічно чистим, ніж інші країни. Майже через століття після того, як її вперше бурили, Мексиканська затока залишається ключовим джерелом нафти та газу в США, забезпечуючи близько 14% внутрішнього видобутку — цього достатньо, щоб, якби вона була країною — то входила б до 12 найбільших виробників нафти у світі.
Обраний президент США Дональд Трамп активно висловлювався про підтримку нафтогазової промисловості Америки. Гасло його передвиборчої кампанії "Бури, дитинко, бури" став синонімом його плану збільшити виробництво викопного палива та змінити кліматичну політику та правила, спрямовані на скорочення викидів вуглецю в США.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.