Що буде з українською ГТС після зупинки транзиту російського газу, пояснив експерт

Кілька американських бізнесменів готові закачувати зріджений природний газ (LNG) через термінали в Греції, Польщі та Іспанії до українських сховищ у літній період

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко зазначив, що частина української ГТС продовжить функціонувати, забезпечуючи постачання газу для європейських країн і України. 

"Частина української газотранспортної системи продовжить працювати в режимі закачування - відкачування для європейських країн. Україна має кілька з'єднань з європейськими державами через газопроводи. Це дозволить українським сховищам працювати в режимі закачування газу влітку, а взимку постачати газ як для європейських країн, так і для України. Цей процес є важливою складовою європейської енергетичної безпеки", - зауважив Харченко. 

За словами директора Центру досліджень енергетики, кілька американських бізнесменів готові закачувати зріджений природний газ (LNG) через термінали в Греції, Польщі та Іспанії до українських сховищ у літній період. Взимку, коли ціни на газ зростають, цей газ будуть перепродавати.

"Тобто частина ГТС буде продовжувати функціонувати без значних проблем. Однак, що стосується загальної труби, яка йде саме від східного кордону до Європи, безумовно, ми її будемо консервувати на цьому етапі, і далі подивимося, як будуть розвиватися події", - додав Харченко.

Транзит російського газу Україною

Україна зранку 1 січня припинила транзит російського газу. Газотранспортна система працює у режимі без транзиту. Київ вже проінформував про це міжнародних партнерів.

31 грудня 2024 року сплив термін п’ятирічного російсько-українського договору про транзит газу. Словацькі та угорські імпортери російського газу закликали зберегти транзит газу через територію України. Оприлюднений 17 грудня заклик до Брюсселя підтримали підприємницькі організації Австрії, Угорщини, Італії та Словаччини. За словами їхніх представників, припинення угоди може «ускладнити постачання газу» і «призвести до підвищення цін на «блакитне паливо» для європейських споживачів». Міністерка економіки Словаччини Деніса Сакова розповіла, що європейським країнам і підприємствам у 2025 році знову знадобиться транзит через Україну приблизно 15 мільярдів кубометрів російського газу.

16 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо провів переговори з прем'єр-міністром України, під час яких Денис Шмигаль укотре підтвердив уже давно відому позицію Києва: Україна не продовжить угоду з російським «Газпромом». Однак якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України, наголосив він, то «ми, звісно, будемо це обговорювати й готові реалізувати відповідні домовленості на основі принципів енергетичної безпеки як усього ЄС, так і кожної європейської нації».

19 грудня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не продовжуватиме транзит російського газу. За його словами, це «мільярди на крові».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube