Демократ Річард Блюменталь жорстко розкритикував президента США, звинувативши його у відході від реальності та готовності до капітуляції перед диктаторами. Що насправді не так з Трампом
Президент США Дональд Трамп не поділяє ідеологію Ілона Маска та техноолігархів, але дивиться на світ через надані Маском рожеві окуляри з доповненою реальністю. Інформатор розбирався, що таке – ідеологія американських техноолігархів, яку можна вважати фашизмом. А також хто такий Кертіс Ярвін – і чому його прихильники домагаються не лише загибелі України та ЄС, а й розвалу США.
"В якому світі він живе? Це не тільки суперечить фактам і реальності, а й є огидною зрадою країни, яка проливала кров, боролася і віддавала життя за свою свободу... Капітуляція президента - це жалюгідна і слабка позиція", - заявив сенатор-демократ Річард Блюменталь про Трампа.
Розповідаємо Блюменталю, у якому світі мешкає Трамп.
1) Трамп потрапив під вплив техноолігархів. Уособленням їх є Маск. Ідеологічним базисом техноолігархів є роботи блогера Кертіса Ярвіна. Він сам техноолігарх, у 2002 році заснував комп'ютерну платформу Urbit.
Найбільше Ярвін відомий своїм блогом Grey Mirror із кількома десятками тисяч передплатників. Рух його прихильників називається Темне Просвітлення або скорочено NRx. І ось що він проповідує:
У сумі Ярвін виходить авторитарна версія лібертаріанства: у всьому має бути свобода, крім політики. У політиці має бути автократія. Ярвін категорично виступає проти соціальної допомоги. Він також називає це природним порядком речей: бідні та хворі на еволюцію приречені на вимирання.
У 2012 році він висловився про те, що американській владі необхідне струс і повне перезавантаження. Зокрема Ярвін пропонував звільнити всіх держслужбовців США. Фактично, ідея Ярвіна полягає в тому, щоб перенести стиль управління гігантських корпорацій на політичну систему. При цьому окрема особливість у тому, що держава, яка зовсім не втручається в економіку, стає ідеальною саме для таких корпорацій: відсутність будь-якого регулювання дає таким корпораціям перевагу. Ця політична філософія дуже зручна для Ілона Маска. Акронім слогана "звільнити всіх держслужбовців" – RAGE – добре відомий серед прихильників Ярвіна. Він виглядає схоже на організацію, яку очолив Маск - DOGE. Те, чим займається зараз DOGE у США - це руйнує державні структури. Ось, наприклад, USAID. Слідом Маск узявся за систему соціальної допомоги США, що теж відповідає доктрині Ярвіна.
Оскільки діяльність великих корпорацій регулюється урядами різних країн, наприклад антимонопольним законодавством, то важливе завдання прихильників Ярвіна - зруйнувати Євросоюз. Набагато простіше домовлятися і тиснути на окремі країни, ніж таку велику структуру, як ЄС.
Тому віце-президент США Венс на саміті у Мюнхені фактично відкрито агітував за ультрапаву партію "Альтернатива для Німеччини", яка виступає за вихід Німеччини з ЄС.
Також Венс заявив про те, що США, можливо, відмовляться від військової допомоги Європи. Це також вкладається в теорію Ярвіна, який у своєму блозі неодноразово визначав роль Росії як "жандарма Європи" (як це було в XIX столітті, коли Росія постійно вела війни, брала участь у придушенні революцій у різних країнах Європи, доки їй не зламали роги під час Кримської війни). Тобто у розумінні Ярвіна (і ймовірно Маска з Венсом) агресія Росії проти Європи – це добре.
Ярвін писав буквально таке: не важливо, що станеться з Францією - там буде автократія чи Франція буде окупована. Ми так само зможемо купувати у них вино і продавати їм диснеївський мерч.
Парадоксально, враховуючи глобальні масштаби міркувань Ярвіна, він приділяє значну увагу Україні. Він неодноразово згадує у своєму блозі Зеленського, називаючи його "президентом-клоуном". Він також вважає, що Україна – несправжня держава, українці – це росіяни, Путін має отримати контроль над Україною.
Іншими словами, позиція прихильників Ярвіна до України гранично ворожа. Ймовірно, у зв'язку з тим, що сам факт існування України шкодить задуму зруйнувати Європу і віддати її під вплив Росії.
Ярвін цього не має (принаймні, ми, в редакції Інформатора, не знайшли). Однак нескладно припустити, що існування США в нинішньому вигляді з тих самих причин - потенційна загроза інтересам великих корпорацій - суперечить інтересам техноолігархів.
Таким чином неорадикалам, прихильникам Ярвіна вигідне ослаблення чи розпад США. І вони ймовірно враховують у прогнозах можливе громадянське протистояння в США, викликане їх власними реформами, а також те, що американські експерти називають проблемою штату Каліфорнія.
Проблема штату Каліфорнія в тому, що цей штат може почати приймати закони, що йдуть врозріз з федеральними. Цей штат вже ухвалював закони, що викликали певні протиріччя, наприклад, закон про захист персональних даних. Це може призвести до законодавчого хаосу і навіть сепаратизму в США – і це взагалі не фантастика, оскільки позиції Трампа у Каліфорнії найменш сильна.
Для Трампа Ярвін – пусте місце. Можливо, він його й не читав. Трамп вважає, що використовує Маска тією мірою, якою Маск допомагає йому розправитися з опонентами і перемагати міфічний Deep State, який, як вважає Трамп, перешкодив йому досягти задуманого під час першого президентського терміну.
Тут він помиляється, оскільки Deep State ймовірно не існує, а сам факт віри Трампа в якийсь закулісний світовий уряд, який керує президентами, як маріонетками - нав'язаний йому техноолігархією. Грубо кажучи, Трамп дивиться на світ через рожеві окуляри з доповненою реальністю. Як і значна частина громадян США, які вірять у конспірологію.
Трамп має величезну зарозумілість, і тому Маск, можливо, їм маніпулює, нав'язуючи ідеї, які виглядають розумними, але відповідають таємним цілям ідеологів техноолігархії. Також поява на криптобіржах мемкоіна Трамп (і Меланія) допомогли Трампу заробити дуже великі гроші, може йтися про мільярди доларів. Що, без сумніву, є справою рук команди Маска. І це ще більше зміцнило довіру Трампа до нього.
Однак ідеологія Трампа відрізняється від ідеології Маска. Ідеологія Трампа набагато помірніша, її зберігачем є правоконсервативний стратегічний дослідницький інститут США Heritage Foundation (фонд Спадщина).
Цей фонд співпрацював із низкою президентів США, зокрема Рейганом та Бушем-молодшим. При цьому він також розробляв стратегії для демократів Клінтона та Обами. У тому числі знамениту медичну реформу Обами.
Трамп, зрозуміло, не зацікавлений у розвалі США. І за логікою речей має натиснути на СТОП, коли реформи Маска здадуться йому надто радикальними.
Погана новина в тому, що Heritage Foundation, як і Кертіс Ярвін, негативно ставляться до України і виступають проти допомоги нам. Причина цього, щоправда, інша: це нераціонально, непрагматично. США спроможні захистити Європу без України, вважають у фонді. При цьому США можуть чинити значний тиск на Європу, загрожуючи їй припиненням військової допомоги, щоб перекласти на європейські країни більше видатків на оборону. Це якраз те, чого Трамп добивався під час свого першого терміну.
Якщо Україна припинить опір, Європа у сенсі фінансування власної оборони стане набагато зговірливішою, вважають у HF.
З наведених розкладів виходить, що Україна опинилася між чужим та хижаком, якщо мати на увазі Трампа та Маска. Хто б із них не виграв, ми програємо.
Але Трамп і HF мають одну хвору річ - вони розглядають Китай, як головного ворога США. Логічно припустити, що, розвиваючи діалог з Китаєм, можна зробити США більш податливими. Щоправда, експериментально це не підтверджено.
Проте, ймовірно, Зеленський це розуміє. Він уже запропонував залучити Китай до мирних переговорів. Щоправда, ймовірно, Трампа це швидше розлютило, як і відмова Зеленського віддати Америці українські надра просто так.
Ймовірно, бурхлива реакція Трампа, заява про те, що рейтинг Зеленського - 4% і Україна втратила шанс, показує: тут наші мають рацію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.