Для Німеччини це б означало, що на оборону слід скеровувати майже кожен другий євро
Німецький міністр оборони Борис Пісторіус відкинув вимогу президента США Дональда Трампа до країн НАТО збільшити витрати на оборону до 5 відсотків внутрішнього валового продукту (ВВП) країни. Для Німеччини це означало б, що майже кожен другий євро має бути скерованим на оборонні витрати. Німці не можуть стільки витрачати на оборону, бо це для них задорого.
Про те, що витрати у 5% ВВП для Німеччини є непідйомними, міністр оборони країни Борис Пісторіус повідомив інтерв'ю для Tagesspiegel. Він підкреслив, що 5% ВВП на оборону дорівнюють практично половині федерального бюджету країни. Для Німеччини це — нереальні витрати.
Міністр в інтерв'ю газеті Tagesspiegel пояснив, що це дуже багато для Німеччини. "5% нашого ВВП відповідали б 42% федерального бюджету — це майже кожен другий євро, який витрачає уряд Німеччини, або 230 млрд євро. Ми не можемо собі цього дозволити й не можемо витратити стільки грошей", - заявив Пісторіус.
При цьому Пісторіус погодився з тим, що витрати на оборону країни слід підвищити. Утім зазначив, що уряд країни не може погодитися з цією цифрою без обговорення.
Трамп висунув пропозицію про 5-відсоткові витрати на оборону під час пресконференції 7 січня, піднявши свою давню заяву про те, що європейські союзники недоплачують за захист США.
"Вони всі можуть собі це дозволити, але вони повинні бути на рівні 5 відсотків, а не 2 відсотків", - заявляв тоді Трамп.
Сполучені Штати витрачають на оборону 3,38 відсотка ВВП. З огляду на розмір економіки США, це становить понад 60 відсотків від загального обсягу НАТО.
Прийняття нового цільового показника витрат на оборону вимагатиме згоди всіх 32 країн-членів НАТО. Станом на липень 2024 року 23 країни альянсу досягли цільового показника витрат на оборону у 2 відсотки ВВП. Це вперше, коли кілька великих європейських економік, а саме Німеччина, Нідерланди, Норвегія та Туреччина, досягли такої мети.
Водночас Литва та Естонія стали першими країнами серед членів НАТО, які оголосили про намір збільшити оборонні витрати до 5% від свого ВВП.