РФ може почати великомасштабну війну в Європі протягом п'яти років, якщо вважатиме альянс слабким, прогнозує розвідка Данії
Деякі європейські країни дедалі більше непокояться щодо дій російської армії вздовж ділянок свого кордону з Європою. Зокрема, активність РФ уздовж кордону з Фінляндією може свідчити про підготовку Кремля до потенційного конфлікту з НАТО, кажуть експерти. Є загроза для Естонії, де проживає значна кількість росіян.
Про це пише The Wall Street Journal. Видання наголошує, що біля кордону з Фінляндією, в російському місті Петрозаводську, російські військові інженери розширюють бази, де Кремль планує створити новий армійський штаб для нагляду за десятками тисяч військовослужбовців протягом наступних кількох років.
"Ці солдати, багато з яких зараз служать на передовій в Україні, мають стати кістяком російської армії, що готується до зіткнення з НАТО, згідно із заявами західних військових і розвідки. Кремль розширює набір в армію, посилює виробництво зброї і модернізує залізничні лінії в прикордонних районах", - пише видання.
Президент США Дональд Трамп раніше заявив, що побоювання з приводу того, що у Росії є якісь амбіції за межами України, перебільшені. Однак військові експерти характеризують активність уздовж кордону з Фінляндією як частину підготовки Кремля до потенційного конфлікту з НАТО.
У лютневому звіті данське розвідувальне управління попередило, що Росія може почати великомасштабну війну в Європі протягом п'яти років, якщо вважатиме НАТО слабким. Один зі співробітників європейської розвідки сказав, що Росія може спробувати перевірити згуртованість альянсу, вторгнувшись у невелику країну НАТО, наприклад, Естонію, де проживає значна кількість росіян.
За словами Майкла Кофмана, старшого наукового співробітника Програми Росії та Євразії у Фонді Карнегі за міжнародний мир, прибалтійські чиновники "розглядають дво-трирічний термін після війни. Якщо орієнтиром є великомасштабна війна, ймовірно з НАТО, то термін може становити близько семи-десяти років, залежно від сценарію".
При цьому, щоб зосередити свої сили на Заході, у 2024 році Кремль змінив спосіб організації своїх сил усередині країни, створивши нові округи, пов'язані з обороною її найбільших міст, Москви й Санкт-Петербурга.
У Московському військовому окрузі Росія інтегрує автомобільні та залізничні шляхи, які використовуються її військовими, зі шляхами в сусідній Білорусі. Водночас більша частина збільшення чисельності особового складу відбуватиметься в Ленінградському окрузі, який межує з Естонією, Латвією та Фінляндією. За словами західних військових і розвідувальних чиновників, невеликі бригади майже потрояться в розмірах, щоб стати дивізіями чисельністю 10 000 осіб.
Крім того, Росія адаптує свої плани переозброєння для задоволення потреб нових військ, які будуть розміщені вздовж її кордону з НАТО. Ці підрозділи отримають більшу частину нового обладнання. Водночас більша частина того, що відправляється на передову в Україні, - це стара і відремонтована зброя радянських часів.
Європейський комісар з питань оборони Андрюс Кубілюс заявив, що Росія боїться того, що Україна зможе вступити у НАТО. Втім, причина не в тому, що Кремль остерігається антиросійського наступу з боку Заходу. Насправді ж Москва боїться, що Альянс захистити українців під наступного наступу росіян.
Днями спецпредставник команди президента Дональда Трампа Кіт Келлог теж заявив, що Україна не зможе приєднатися до Північноатлантичного альянсу. І це питання наразі не стоїть на порядку денному. За словами Келлога, така позиція американської сторони існує вже давно, починаючи ще з 2008 року.
У новому "мирному плані" США також один із пунктів - це відмова Києва від вступу в НАТО, але залишається можливість щодо прагнення бути членом ЄС. В європейсько-українській версії документа не виключається прагнення до Альянсу у майбутньому. Поки серед союзників немає консенсусу в цьому питанні, вимагаються для України гарантії, подібні до 5-ї статті НАТО.